bugün

(bkz: tupac amaru shakur)
hintçe ''parlayan yılan'' demektir.
gerçek adı " jose gabriel condorcanqui" olan peru kökenli bir gerilla topluluğu.
97'de peru lima'da japon elçiliğine yaptıkları çok uzun süren esir alma eylemiyle; baskınıyla dünya'ya adlarını duyuran gerilla harekatı. ayrıca teslim olmalarına ve silahlarını teslim etmelerine rağmen sas komandoları tarafından acımasızca infaz edilmişlerdir.
1996 yılında perunun başkentindeki japon elçiliğine baskın yaparak devtele katılan 500 kişiyi rehin alan 16-17 yaşlarındaki üyeleri bulunan devrimci harekettir. rehinelerin çoğunu serbest bırakmalarına karşın, hepsi elçiliğin büyük salonunda futbol oynarken vurularak öldürülür.
(bkz: biri benimi çağırdı) (bkz: reankarnasyon)
an itibariyle 11 entr girip, yazar olmayı bekleyen güzel insan. zamanın birinde , bir mekanda kendisi için, miting gibi adam görünce tekbir diye bağırasım geliyor demiştim. aynen tekrar edelim. en kısa sürede yazar olarak aramıza katılması sözlük için acayip iyi olacak.

edit:yazar olmuş hayırlı olsun.
Asıl adı José Gabriel Condorcanquidir. son inka imparatoru tupac amarunun soyundan gelir. perulu köylülerle birlikte ispanyollara karşı özgürlük hareketi başlatmıştır. 1781 yılında cuzcoda, önce bütün ailesi gözlerinin önünde öldürülmüş; ardından başı, ayakları, kolları farklı atlara bağlanarak parçalanmıştır.

bugün peruda, kısa adı mrta olan, tupac amaru gerilla hareketi adlı bir direniş örgütü vardır. örgüt 1996 yılında peru'nun japon büyükelçiliğinde verilen bir daveti basmış, 4 ay süreyle rehineleri ellerinde tutmuşlardı. rehinlerle arkadaş olan 21 gerilla; büyükelçiliğin bahçesinde onlarla futbol oynarken, hükümet güçlerinin baskınıyla öldürülmüşlerdir.

bu olayı anlatan lima: the Silence Breaking adlı hüzün verici film, Menahem Golan tarafından çekilmiştir.

ayrıca benim evet... the beatlesı terkettiği halde, ölmek üzereyken kendisine kim olduğunu soran polise ''ben lennon, beatles tan john lennon'' diyen john lennon gibi olacak ama yine de söyleyeceğim; ben persona non grata ihl sözlükten...