bugün

mükemmel müzik albümlerinin senesidir. müzikte ki değişimle micheal jackson müzikten uzaklaşmış generation x adı verilen bir kayıp kuşak doğmuştur. rock müzik yeniden yükselişe geçmiştir. yani kısaca müüzik açısından bir milattır.

r.e.m - out of time
rhcp - blood sugar sex magik
nirvana - nevermind
metallica - the black album

ilk akla gelenler..
(bkz: 1991 genel seçimleri)
2007-2008 eğitim öğretim yılında 11. sınıfı okuyan öğrencilerin doğum tarihidir. *
sscb' nin yikilis tarihidir. yanilmiyorsam bagdat ta ayni yil icinde bombalanmistir.
dünyanın en iyi konserlerinden birini ağırlamış sene.

(bkz: monsters of rock 91)
ekonomik kriz olmuştur;

http://sinestezi.wordpres...88-1989-ve-1991-krizleri/
innuendo albümünün çıkış tarihi. ayrıca freddie mercurynin öldüğü yıl.
yıl içinde doğanların 2009 sonu itibariyle on sekiz yaşını dolduracağı yıldır.
doğanların çoğunun emo olduğu yıl.

edit: çoğu lan hepsi değil*
balkanların slovenya'dan başlayarak kan gölüne dönmeye başladığı ve önce slovenya'nın karıştığı, akabinde sırplarla hırvatların birbirine girdiği yıl. real madrid deportivo la coruna'yı riazor'da en son bu sene içinde yenebilmiştir. pkk'nın çok güçlü olduğu yıldır, bir de michael jackson'ın efsane dangerous albümünün raflarda yerini aldığı senedir.
ankara'nin kacak komur kullanimindan nefes alamadigi senelerden biri.
2009 yılında reşit olanların doğum tarihidir.
141. ve 142. maddelerin kaldırıldığı yıl. aynı zamanda nirvana 'nın nevermind albümünün çıktığı yıldır.
shp ve dyp koalisyonunun olduğu yıldır.

ayrıca leyla zana'nın mecliste kürtçe yemin ettiği yıldır.

"ez vê sondê li ser navê gelê kurd û tirk dixwîm"
(bu yemini türk ve kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum)

piaf: naber gençler?
kültürel karmaşaların ülkeyi salladığı yıllardandır.
bu yılda doğanlar çat pat 1998 dünya kupasını hatırlarlar ancak ilk kez adam akıllı izledikleri dünya kupası 2002'dir ki şanslıdır da bir bakıma. Türkiye'yi ilk ve son kez dünya kupasında izlemeye nail olmuşlardır.. hem de 11 yaşında..
Körfez savaşının bittiği yıl.
sözlük formatına hallenenlerin doğduğu yıldır.
23 sene öncesidir.
palindromik güzel bir sayıdır. bu yılın mayıs ayı daha güzeldir böyle kirazlar falan yeni çiçek açmışken zeki çocuklar falan doğmuştur belki. belki de şu eskiden trt 3 çıkan bonus kafalı ressamın dediği gibi biraz da tuvale ateş kırmızı ekleyelim oh oh mis gibidir.
doğum yılımdır, soğuk bir eylül ayında doğmuşum. Doksanların ilk nesilleriyiz.
liderler açıkoturumunun yapıldığı yıldır.
(bkz: 1991 de iyi doğum yaptı he)
25 sene öncesinden 2 yıl sonrasıdır. benim doğduğum yıldan 2 yıl sonra doğan sevdiceğimin doğum yılıdır.
2000 yili ne kadar uzak diye çokça düşündüğüm 90lı yılların ilkidir.