bugün

entry'ler (12)

nihat kaçoğlu

son birkaç yıldır pek çok dergide şiir ve şiir üstüne yazılarına rastladığım şair. şiirleri geleneksel bir hava taşıyor; bununla birlikte iyi bir şair olduğunu düşünüyorum. hele aleksandra şiiri okunmaya değer. işte o şiirinden 2 kıta:

Ne zaman ağlasan ışıklar söner,
Kırık mızrap gibi titrer dizlerin,
Buz keser sokaklar, kırılır fener;
Bilmem hâlâ niye dolar gözlerin.

Estikçe fırtına güzelleşirsin,
Dağılır saçların imgelerimde.
Bilmem ki yaramı niye deşersin;
Ah, fazla güzelsin gecelerimde.

abdullah cevdet

önemli bir yazar. din konusundaki görüşleri nedeniyle tepki çekmiş, aduvullah (allah düşmanı) cevdet diye anılmıştır.

baki

osmanlının en ihtişamlı döneminde yaşamış, şiiri ihtişamlı şair. önemli bir şairdir. hele kanuni mersiyesi okunmaya değer.

fuzuli

acı ve elem şairi. türk edebiyatının en güçlü şairi denebilir.

nabi

urfalı divan şairi. hikemi (didaktik) tarzın öncülerindendir.

nedim

lale devri şairi. başarılı bir şairdir. zevk ve sefadan, güzellerden, şaraptan bahseden şiirleri birçok şairi etkilemiştir.

nabizade nazım

31 yıllık kısacık ömrüne pek çok şiir, hikaye ve bir roman sığdırmış güzide ve talihsiz muharrir. natüralizmi ve realizmi benimsemiştir. karabibik adlı ilk köy romanının yazarıdır.

vladimir vladimiroviç mayakovski

rus şiirinin önemli isimlerinden. nazım hikmeti etkilemiştir.

elazığ

doğu anadoluda bir il. gakkoşlar diyarı.

tunceli

dersim dört dağ içinde
gülü bardağ içinde

memleketim.

fatih kısaparmak

özgün müziğin önemli isimlerinden. güzel ve tok bir sesi vardır. ahmet kaya, fethi perilioğlu, mustafa kaya ile birlikte özgün müziğin önemli isimlerindendir. aynı zamanda bence çok karizmatik bir kişidir.

ahmet kaya

özgün müziğin önemli isimlerinden. bestekar yönü ve yorumcu yanıyla başarılı bir sanatçıdır. protest, asi bir kişiliği vardı.