bugün

tanzimat ikinci dönemi sanatçılarındandır. ilk köy romanı olan karabibik adlı eserde köy gerçeklerine ve köylü psikolojisine değinir. zehra adlı eseri ise realizmin ilk örneklerinden sayılır.
1864 yılında doğmuş 1893 yılında ölmüştür. edebiyatımıza natüralist açılımı getiren ilk yazardır. kısacık hayatında birçok hikâye ve iki tane roman yazmıştır. hikâyelerinden bazıları: sevda, hasba, hâlâ güzel, yadigârlarım ve düğün'dür. romanları ise zehra ve karabibik'tir.
romanda herkesi öldürmeden rahat edemeyen önemli romancı.servet-fünun açıldığında da koşa koşa gidenlerden olmuş.
natüralist ve realisttir.
gözleme önem verir.
dili yalın ve açıktır.
köy haytını hikayeye konu eden ilk kişidir.
eserleri:
karabibik ( köy konulu ilk roman).
zehra (ilk tezli roman, psikolojik tahlil).
31 yıllık kısacık ömrüne pek çok şiir, hikaye ve bir roman sığdırmış güzide ve talihsiz muharrir. natüralizmi ve realizmi benimsemiştir. karabibik adlı ilk köy romanının yazarıdır.
edebiyatımızda realizm ve natüralizm akımları temsilcilerindendir. edebiyatımızda ilk köy romanı olarak bilinen karabibik romanıyla tanınır. aynı zamanda zehra yapıtı psikolojik özellikleri ağır basan bir romandır.
karabibiktir efendim zehradır zavallı kızdır. (bkz: ben çok üzülüyorum bu lys öğrencilerine sıcakta)
tanzimat dönemi yazarıdır.

edebiyat tarihimize "ilk köy romanı" olan karabibik ile "ilk psikolojik roman denemesi" olan Zehra'yı kazandırmıştır.

edit: ilk psikolojik Roman'ın (bkz: Mehmet rauf) tarafından yazılan eylül olup, Zehra daha çok deneme olarak nitelendirilmektedir. hatırlatma için buadamneyinnesi 'ne teşekkürler.
ilk psikolojik roman denemesi kabul edilen Zehra'yı dönemin şartlarına göre oldukça akıllıca yazmış ve insanın iç dünyasını, ruh halini, hastalıklı düşüncelerini, kıskançlığını çok güzel bir biçimde okuyucuya aktarmıştır.
gabonlu vasat sağ bek.
Yalan dünyanın yaban gülü zannettim

Görmese miydim ne.. Aklımı ziyan ettim

Akılları yerinden çıkaran gülüşün var ya!

Bittim güzelim, inan ki bittim.

Bir göründün bir yok oldun, kahrettim

Kokunu hissettiğim her şeyi sen zannettim

Bir aklım dostumdu, onu da aldın ya!

Yetimim bu dünyada yetim.

Gönül haykırıyor, güç yok, lâl oldu dilim

Sen olsaydın keşke yeterdi kilim

Dağlar taşlar anlamaz dilim; yoksun ya!

Ne hoca, ne ulema anlar derdimi, ne de ilim

Bendeki benden haberi yok sanırım

Bilmez ki her yanım o, ben beni terk ettim.

Biri ona söylese keşke; dilimden düşmüyor ya!

“Heves ettim gülüm, heves ettim”.
ilk köy romanı karabibik'in yazarıdır ayrıca pek çok denemeye imza atmıştır. natüralist psikoloji anlamında denemeler yapmıştır.
Napıyon kız üniversite sınavına hazırlık için yazar eser mi çalışıyon.
üniversite 3 olmam dışında sorun yok.d
güncel Önemli Başlıklar