bugün

entry'ler (41)

hava gözlem kolu

helikopter geçerken elle ağza vurarak abababababababa diye sesler çıkarmak bu kolun görevidir.

bir şey hatırlattı bana nedense!

(bkz: sinifin en guzel kiziyla ayni kola secilmek)

2056 eurovision şarkı yarışması

türkiye'nin türkçe şarkı ile katılması gerekir.

şimdiden söylüyorum. o gün birileri çıkıp bu konuyu tartışmaya başlar, dede başlattı dersiniz.

dedenin ölmesi

(bkz: allah gecinden versin)

ahmet yasar

ankaragücüme gidiyor böyle yaşamak adlı duygu yüklü şiiri yazan şair, yazar, çevirmen.

gol sud nike 3g sector 413 row 05

fanatik barcelonalı bir katalan arkadaştan aldığım bilgiye göre* stad çalışanları tinerle bu koltuğun üzerindeki ''ali ile ayşe 4ever'' ve hemen altındaki ''the turk was here 2007'' yazısını silmeye çalışıyormuş. kim yazmış olabilir lan bunu!

once sen baslattin

bir de bunun ilk önce sen başlattın şeklinde olanı vardır ki on kat daha etkilidir. kaleye geçme hususunda ''sonum'' demek gibidir. üstüne söz söylenmez.

uludağ sözlük günlük

(bkz: anı defteri olarak sözlük kullanmak)

ibrahim tatlises in disisleri bakani olmasi

yıl 2010 rutin avrupa birliği destek arayışı için bir ingiltere ziyareti;
- haayee burda okusforud var. okurum ben bunu öyleyse.

roberto carlos un galatasaray ı pek tanımaması

(bkz: lig başlamadan futbol kavgasının başlaması)

yuzme bilmemesine ragmen denize giren tuhaf insan

yemek yemeyi bilmemesine rağmen süt içen aptal bebek gibidir. yüzme bilmeyle denize girmek arasındaki farkın, yemek yemeyle anneyi emmek arasındaki fark kadar olduğunu bilmez.

7 temmuz uludağ sözlük makinaya gidiyoruz zirvesi

görüldüğü kadarıyla git(e)meyen yazarların bolce eleştridiği zirve olmuştur. bunda elbetteki kıskanmanın payı büyüktür. insan yapısıdır, bir şey diyemezsin.

hakikaten oaraya çıkan üç arkadaş dut yemiş bülbül gibiydi bu gerçek,
pankart falan göremedik pek bu da gerçek,
seyircimiz pasifti bu da gerçek,
sağ baştan üç eleman yamuk oturuyordu buna değinmiyorum bile.

siz cümlelerden uygun olanları alın, içlerinden kıskançlığı çıkarın makul bir yoruma ulaşacaksınız.

uludağ sözlük üç yılda ekşi sözlük ü geçer

uludag sözlük'ün kurulduğu günden bugüne ne kadar geliştiği malüm fakat bu gelişimi sözlük değil yazarlar yapıyor. öncelikle bunu bilmek lazım.
bir private sözlük, bir itü sözlük (ki ikisinde de yazmışlığım var) uludag'dan önce kurulup zamanında kendini gösterme fırsatı bulmuş sözlükler.
bugün bu sözlüklerden daha çok uludag konuşuluyorsa yazar sayısındandır. çünkü sözlüğün okuyucu edinmesi çok zor. bunun için kendini kanıtlama, yani uzun yıllar gerek.
tabii daha önemli olan bu popülerliği kullanabilmek. bahsedilen sözlükler de bir zamanlar popülerdi, ne oldu? yazar alımını kapatarak, ben elitim diyerek elit olunmuyor. private yazar alımını kapayıp, bünyesindeki birkaç yazarla başbaşa kaldı. çünkü başka sözlükte yazabilen bir kişi gidip de private'yi okuma gereksinimi duymadı. bunu orada da söyledim ama elit olalım dediler. gördük. çok elitler.
hazır böyle bir hava yakalanmışken yeni yeni iyi, bilgili, yazma yetisi olan yazarları bünyeye katarken eski yazarları da bünyede tutmak gerekir. yoksa geçeceğim dediğin ekşi sözlük yazar alımını açarsa bir anda birçok yazar orada yazar. bu yazarlardan kasıt tek tek ilgilenilmesi, bir dediklerini iki etmemek falan değil; genel bir güzellik yaratıp cazibeyi kullanmak. bunun için gerekli birkaç değişiklik ve yenilik yapılmalı. bu karma sistemiyle olur, yeni istatistiklerle olur, zirvelerle olur, radyoyla olur, müzeyle olur, reklamla olur... yapmak istedikten sonra bir şey bulunur. yani, zaten iyiye gidiyoruz diyerek bırakılırsa bu gidiş bir zaman sonra duracaktır.
sonra ekşi sözlük yazar alımını açtı da bende doğru düzgün yazar kalmadı diye yanıma gelme. demedi deme.

kirli sakalin moda olmasi

en çok benim işime yarayan olay. eskiden ''lan üşenme de bir tıraş ol dingil'' derlerdi, şimdi ''ayyy çookk şekeer'' diyorlar.

çok şeker olduğumu anlayıp beni mesaj yağmuruna boğacak kızlar için özel ve erken edit: tamam lan hala şekersin diyen yok. rahat mısın şimdi, hımmf!

sözlük yazarlarının itirafları

benden başka bir seri eksi oy veren ibne daha var. çünkü ben de seri eksi oy alıyorum. kim lan o! *

unlulerin sevisirken soylemesi muhtemel cumleler

- ayy kulağıma mı dökcektim japonuu?

(bkz: doğa bekleriz)

basortulu basi acik vurgusu

- evet mitingte şuan binlerce kişi var: binlercesinin başı açık, binlercesinin kapalı, bazıları şapka falan takmış onları başı kapalıdan saymıyorum ama o da ne! bir başörtülü başörtüsünü çıkarırken takılıyor ekranlara. i-na-na-mıyorum sayın seyirciler. işte doğru yolu buldu bu kadın. çok duygulandım. başı açıkların sayısı bir arttı.
ama ah ahh hayır sayın seyirciler, yanlış görmüşüm. kafasını serinletmek için başörtüyü havalandırmış. başörtüden gelişmişlik tahlili yapabilen bu koca beynime rağmen yanıldım. bu arada başörtülülerin sayısı bir arttı.
şimdilik iyi akşamlar.

yapilan itirafa eksi oy veren sabalak

seri eksi oy veren ibnedir. mis gibi çocuklar iki kızla birlikte oluyor, bize erkek kalmıyor diye sinirlenmiştir. kesin öyledir. ibne işte! halbuki sen de kendinle oynadığın oyunları itiraf et, sonuçta burası yol geçen itirafhanesi.

arkadaslarin sevgiliye cirkin demesi

hem nedeni hem de sonucu olarak;

(bkz: çirkin sevgiliyi arkadaşlarla tanıştırmamak)

ekşi sözlük ve uludağ sözlük teki aynı başlıklar

her uludagsozluk yazarı aklına gelen başlık için acaba ekşi'de açılmış mıdır diye gidip ekşi'ye bakmak zorunda kalmamalı.
mesela ben de bir başlık açacaksam ''ulan ekşi'de vardır şimdi rezil olurum aynısını açarsam'' korkusu yaşamak istemem.
nitekim insanlar benzer şeyleri düşünebildikleri için benzer başlıklar da açabiliyorlar. aynı olayı düşünüp açtığı başlıkta gayet özgün bir biçimde yazanlar tenzih edilmelidir. ancak durduk yere gördüğü bir başlığı alıp buraya taşıyan ve oylanma endişesiyle bunu yapan yazarlar fikir hırsızlığı yapmış olurlar ki ayıptır.
sizin fikrinizin çalındığını düşünün, ne hissedersiniz? başlığı buraya aktarıp ''x sözlükte y kişiden alıntıdır'' yazmak çok zor olmamalı.

hemen iki örnek ile inceleyelim:

uludag sözlük'te; (bkz: lafalimpics olimpiyatlari nda gercek kotuler i tutmak)

ekşi'de; http://sozluk.sourtimes.o...ercek%20kotuleri%20tutmak

bu gibi başlıklar tematik olmadığından alıntı daha da kibarı esinlenme yaftası taşırlar ancak herkesin (özellikle 80'lerin sonlarında çocuk olanların) düşünebileceği bir konu olduğundan bu başlıklara ''ekşi'de var lan bu'' dememek gerekir. çünkü bir süre sonra her yer ''ekşi'de var lan bu'' yazılarıyla dolar taşar. çünkü ekşi'de birçok şey halihazırda vardır. zaten oradakilerin de en büyük sorunu ''yazacak bir şey kalmadı'' değilmidir!

bir de şöyle bir ey var ki buna insan iyi niyetle yaklaşamıyor.

uludag sözlük'te; (bkz: hamsteri sariya boyayip pokemon diye satan pazarci)

ekşi sözlük'te; http://sozluk.sourtimes.o...20pokemon%20diye%20satmak

üstelik aynı başlık orada formata uygun burada daha aykırı açılmış.
yani özetle: tamam her başlığa (ç)alıntı demiyoruz ama oradan alıp buraya da satmıyoruz.

pokezat

bana ille de gel ulu'da da yaz diye baskı yapıp, beni buralara getiren iyi insan. ayrıca süper entryler giren süper yazar. yirim.