entry'ler (107)

anarya

türkçe'de olan bir kelime olduğunu sandığım ama sadece adana yöresine ait olduğunu öğrendiğim geri vites anlamına gelen sözcük.
tepkim: başımı iki ellerimin arasına aldım. nasıl ya!!! nasıl bilmezsiniz!!! dalga mı geçiyorsunuz siz benimle!! olmuştur.
hala inanamıyorum o ayrı.

ekemis

adana'ya özgü bir kelimedir. eke ukala demektir. genelde büyümüşte küçülmüş gıcık çocuklar için ekemiş derler.

ygs şifre iddiası ve aslı

"bak sen şu işee yaaa" denilen durumdur. ne oldu bu yalanı bulmak 1 haftasını mı aldı bu ösym nin. ve asıl merak ettiğim konu şu biz hiç diyor muyuz o parti bu parti yaptırdı bunu diye ösym ye laf atıyoruz da; benim merak ettiğim konu akp kadrosu ve akp savunucusu insanlar neden oluyorda birden ayaklanıp biz bişey yapmadık şeklinde savunmaya geçtiler? ilginç cidden...

ilk iddia üzerine "şifre yoktur asılsızdır"
sonradan "sadece basın kitapçığında vardır diğerlerinde yoktur" (aynı şekilde 100bin kombinasyon olabilecekken)
sonradan da bu yalan mı atıldı ortaya...

midemi bulandırıyorsun ösym başkanı da yine badem bıyığınla kurtardın. hadi yine iyisin.

birine sonsuz güvenmek

Hayatının geri kalanında başına hiç bir şey gelmeyeceğini bilmesidir bir insanın. Çünkü o ne yaparsa yapsın, hatta yanlışlıkla "O" nu bile kırarsa kırsın, o kişi hep umut verecektir ona. Ben senin hep yanındayım, seni her şeyden çok seviyorum diye fısıldayacaktır kulağına. Ve genelde o kişi bu kadar tesadüf olamaz denilecek şekilde çıkar insanın karşısına. Kalbini ısıtır. Bakarken gözlerin dolar dünyaya nasıl bu kadar mükemmel bir insan gelmiş diye. Ve o kalp, insanın tanrıya olan inancını artırır. O ruhu bulduğunda insan, kendi ruhu bedeninden kaçarcasına çıkmaya çalışır işte. Onsuz geçen her saniye ölüme 1 saniye fazladan yaklaşmış olmak bilinciyle, hayatta kalacağı her saniyeyi onunla geçirmek ister. Çünkü ona sonsuzluk bile yetmez...

macbeth

Ankarada yakında gösterimi olacak william shakespeare oyunu.

termo dinamik kanununa cevap veremeyen ateizm

iyi hoş da ateizme nerden bağladik yine ya?
tanim: termodinamiğin evrenin sonunun geleceğini kanitlamasıyla ilgilenmeyen ateist topluluk.

kılıçdaroğlu nun kol gibi cevabı

Evetttt gelelim bir takim tutar gibi parti tutma olayina.
bu olayda yani bombos bir kale birakip bir de 8 numara kemal k. ye pas veren 9 numara rte. dogal olarak kemalin topa dokunmasıyla gol olmasını sağlamış.
recep in takimi "a"dana "k"lubu taraftarları bu durumda kendi recep lerine laf soyleyeceklerine "c"eyhan "h"elediye den kemal k. ye taş şişe çakmak attılar. kimse recep in eliyle vermiş olduğu topa kimse o kaleyi öyle açık bırakıp herkesin o kaleye laf ay pardon gol atabilecek olmasına bir şey demedi. çünkü onlar takım tutuyorlardı.

vay arkadaş ne partileriniz varmış be. akp liysen de (ki bu tabir nedir onu da anlamiş değilim ülkeyi kimin yönetebileceğine inanıyorsan o seçimde ona verirsin, değişebilir yani) sen gidip recep bey in bir oğlunun sakat raporu alıp askerlik yapmadığına, bir oğlunun da 21 gün yaptığına şak şak yapamazsın. çünkü bu iş takım işi değil. peygamber mi bu adam tövbe tövbe. her yaptığına o yapsın ona helal olsun diyorsunuz. sebebi ne söylesenize bi. dindar olması di mi? kusura bakmayın ama gözünüzü biraz açmak zorundayım. dindar insan milletimizin şehit çocuklarına "kelle" diyip askerlik yan gelip yatma yeri değildir deyip kendi oğullarını bundan kaçırmaz. bu bir hatadır. ve siz bunun doğru olduğunu, helal olsun başbakanıma diye savunamazsınız.

takım tutar gibi parti tutmak

Açık açık söylüyorum gerizekalı zihniyettir. yok başka açıklaması. devletin milletin gelişmesini, ekonomisinin, biliminin donanmasını büyümesini en ufak istemeyen daha beteri düşünmeyen, düşünemeyen zihniyettir. yani zekalarında gerilik söz konusudur. bizim başkan büyük başkan derler. salak saçma hareket yaparsa o başkanları içlerinden "oğlum yine bizi facebook'dan göt edecekler yandık hemen cevap hazırlamalıyım." diye düşünen zihniyettir. sanki bana fb gs maçında yenilen taraf oldu. eğitimsiz kalmış kültürsüz bir zihniyetin getirisidir bu. adam saçma sapan işler yapar, saçma sapan örnekler verir diğerleri gülüyor diye (belki kendinden olan ama zeki kesim de gülenler arasındadır) eksiler, ağlar. asla ve de asla partisini değiştirmez. damarını kesse partisinin renklerinde akar o derece yani.
düşünen insan olun biraz bir şey kaybetmezsiniz.

o halde evimize tüp de almayalım o da tehlikeli

Her aksam haberleri kahkaha atmak için izliyorum diyordum. insanlar neden diyordu. sanırım artık neden sorusu gelmeyecektir. her gün ayrı bir stand up.

öss sonuncusunun babasının söyleyebileceği laflar

Sıfırcılar derecelendirmeye alınmıyor. doğal olarak sonuncu diye bir şey yok. olsaydı da babasının da çocuğun sınava girdiğinden ya da türkiye' de böyle bir sınav olduğundan bile haberi yoktur. ilgisi, bilgisi yoktur.

oğluna paralı askerlik yaptıran başbakan

yasli basli adama askerlik yapmamasi gibi bir iftira atip karsilik olarak direk bu cevabin gelebilecegini akıl edemeyecek kadar zeki olamayan basbakan. ben 21 yasimdaki halimle siyasetci olmadan "eee senin ogluna sakat diye rapor almadin mi" diye dusunup soracaktim ki zaten cevap olarak bu gelmis. o degil de sanirim "sakat raporuna" gelen tepkilerden sonra bedelli yaptirmis. onu da öğrenmiş olduk vesileyle. nasip...

çocuğun çarptığı eşyayı dövmek

Hayatım boyunca bu ne şımarıklık ya diye düşündüğüm eylem. ta ki çocuk gelişimi için aldığım derslerden birine kadar. ilk 3 yaşta çocuk anneye güvenir ve onun onu hep koruyacağı duygusunu edinir. dolayısıyka ilk 3 yaşta yapılması bilmen de uygun görülmüş eylemdir.

babet

Yerle bir ayakkabıdır. patik gibi bişi. sevimli mi sevimli. kız ayakkabısı olduğu topuklu ayakkabıdan sonra en belli olan ayakkabıdır.
bir kıyafetı topuklu ayakkabı ne kadar çekici yapıyorsa babet de o kadar sevimli yapar.

beş senelik sevgiliden ayrılmak

Ilişkilerin hep 3. ve daha da çok olarak 5. senesinde ayrılık gelebiliyor. hatta evliliklerin bile 5. senesi çok riskli deniliyor. çift taraflı dikkatli olunması ve biraz toleransın arttırılması gerekiyor.
kendimi mehmet coşkundeniz gibi hissettim yahu.

msn acildiginda yeni kisilerin eklendigini gormek

Akabinde hepsini reddetmek.

insanların birbirini sevme nedenleri

(bkz: amigdala)

tıp balosu

Bu seneki resimler facebooka yüklenmiş olup çok sevdiğim bir çocuğun dediği gibi gitseymişim en güzel ben olurmuşum, hatta tek güzel ben olurmuşum diye düşündürücü kıyafetler, özensiz makyajlar, kıyafet-ayakkabı uyumsuzluklarının kol gezdiği balo olmuştur.

aborijin

Bir çift yürek kitabında anlatılan öyküleriyle tüm dünyaya tanınmışlardır. amerikada zencilere ve kızılderililere uygulanan negatif ayrımcılığın daha beteri onlara avusturalya'da uygulanıyor malesef. hayat işte... sen koskoca kıtanın sahibi ol, gelsinler elinden alsınlar toprağını bi de böyle kötü davransınlar.
yeri gelmişken bir öykü anlatayım:
bir gün bir kızılderili çocuk korkarak büyükbabasının yanına gelir ve beyaz adamlar bi şeyler yapıyorlar çok korkuyorum der. büyükbaba ona ne yapıyorlarmış diye sorar, çocuk bilmiyorum der ve yine oraya gider. bir çevirmen ona burada aya gitmek için deneysel çalışmalar yapıyoruz diye çevirir beyaz adamın dediklerini. çocuk koşarak büyükbabasının yanına gider ve anlatır. büyükbaba bir not yazar ve bunu aya ulaştıklarında orada canlı varsa onlara vermelerini istediğimi söyle der. çocuk notu götürür. beyaz adamlar kahkahalarla gülmeye başlarlar. 3 5 tane kargacık kurgacık çizgi varmış. çevirmen eline alır kağıdı ve gözleri dolar. çevirir yazanları:
dikkatli olun topraklarınızı elinizden almaya geldiler.
yazıyordur.

iç çamaşırı hurcu

temiz insanların kullanacağı bir tozdan kirden koruma kılıfıdır. çekmece önceden ciflenir silinir. ardından tüm çekmecelerin altına serilen kaydırmazlar serilir. iç çamaşırı gibi sağlık açısından temiz kalması en gereken çamaşırlarımız direk o çekmeceye koyulmaz bu küçük hurçlara yerleştirilip öyle çekmeceye yerleştirilir.

halı hurcu

(bkz: iç çamaşırı hurcu)