1. 1.
    arka, geri, kıç.
    2 ... arcadian
  2. 2.
    adana ve çevresinde geri vites anlamında kullanılan kelime.
    2 ... tusu
  3. 3.
    herkes tarafindan geri vites olarak alginldigini yillarca dusundugum ama sadece adana ve cevresinde kullanilmasi gercegi ile beni soke etmiş soz.

(bkz: iyisin de anaryan biraz zayif)
    4 ... micomania
  4. 4.
    adana dışında kullanıldığında "o ne demek lan" tepkisiyle illa ki karşılaşılır. yıllardır evrensel bir kelime olarak bilirdim. ta ki üniversiteyi kazanıp başka bir şehre gidene kadar.
    bunu bilmeyen şunu da bilmedi:

(bkz: hangıra)
    1 ... yozishanko
  5. 5.
    adana ve mersin dışında kullanımı kazalara yol açabilen lanet sözcük. başıma geldi oradan biliyorum. siz siz olun ankarada herhangi bir bayan sürücüye "anarya gel abla" şeklinde tavsiye vermeyin efendimç
    ... stoudemarionash
  6. 6.
    elfçe. salı.
    ... spiritus sancti
  7. 7.
    çukurova dışında pek de anlaşılmayan, sürücü mahalindeki insanı başındaki "ana"dan ötürü kuşkuya düşürebilecek söz. geri geri anlamının dışında kullanımına pek de şahit olmadım.
    ... illumination
  8. 8.
    kurtuluş savaşı yıllarında fransız işgaline maruz kalan çukurova yöresinde halkın diline geçen fransızca kelimedir. fransızcada "arka" anlamına gelen bu söz o acı yıllardan kalan bir hatıra olarak bugün kullanınca gülümsetmekte ve hatta "o ne lan" tepkisini oluşturmaktadır.
    1 ... hademe
  9. 9.
    adana'ya has bir kelime.
    1 ... kbbs
  10. 10.
    türkçe'de olan bir kelime olduğunu sandığım ama sadece adana yöresine ait olduğunu öğrendiğim geri vites anlamına gelen sözcük.
    tepkim: başımı iki ellerimin arasına aldım. nasıl ya!!! nasıl bilmezsiniz!!! dalga mı geçiyorsunuz siz benimle!! olmuştur.
    hala inanamıyorum o ayrı.
    ... badem biyik