bugün

entry'ler (540)

help com

üye olmadan soru sorabileceğiniz ve çok kısa sürede cevap alabileceğiniz bir yardım sitesi. yardımların niteliği tartışılabilir ancak yine de bir konuda çaresiz kaldığınızda ve beyin fırtınası için bir başkasına ihtiyaç duyduğunuzda faydalı olabilir. bir nevi fikir kabızlığı yaşandığı anlarda "son çare" mekanı. bazen çok faydalı olabiliyor.

http://help.com/

yaran diyaloglar

yazın vakit geçirmek için çanta neyim satan bi yerde çalışırken, o dükkanda çalışan bir abiyle yaşadığım diyalog.

+ lan wholen iki kuruş para için çektiğimiz çileye bak, elin kokoş karılarına çanta satacaz diye yapmadığımız yavşaklık kalmıyo
- ehehe öyle abi
+ sen mürekkep yalamış adamsın, kim icat etmiş len pu parayı
- lidyalılar abi
+ vay ..mına koduklarım. buraya gelir o s.ktiğimin arapları da "indirim" diye yalvarırlar, o zaman s.kiverem şerefsizleri görsünler indirimi!

istifa etmeye karar vermek

genel olarak kovulduktan sonra verilen karar.

(bkz: siz beni kovamazsınız ben istifa ediyorum)

tecavüze uğrayan kıza önden mi diye soran hakim

+ küçükken kaza geçirip darbe almıştım
- beyinden mi hakim bey?
+ çok mu belli?

internet kullanıcısının ehlileşme süreci

Bahsi geçen sürecin ne kadar süreceği konusundaki spekülasyonlar internetin hayatımıza girdiği senelerden beri süregelmektedir ağalar. Kimi ergenliğe erken giriş gibi bu sürece de diğer akranlarından daha erken duhul olmuşlardır ki rakiplerine göre bir adım öndedirler. Bu döneme erken girmedeki kasıt ailelerin sosyo ekonomik durumlarından dolayı eve bilgisayar adı verilen teknolojik cihazın girişinden kaynaklanan bir sapmadır. Zamanında 56 k modem ile internette karı kız düşürmeye çalışan veletlerin şimdi hacker olmaya çalışan insanlar olduklarını düşünürsek, bu süreci incelemek biraz zor takdir edeceğiniz gibi. Bir kişiyi hacker olmaya iten sebepleri incelemek ben gibi basit bir gözlemcinin değil, bu konuda uzmanlaşmış psikologların işidir diye düşünüyorum. Artık çocukluklarına mı inerler ne yaparlar ben bilemem. Kısacası bilgisayarın insan hayatına kaybettirdiklerini tartışacak olsak bu yazı bitmez, o yüzden konuyu iyiden iyiye daraltarak sadece bu cihaza eklenmiş internet denen aracın insan hayatındaki etkilerinden ve bu süreç içindeki insanoğlunun ehlileşmesinden bahsedeceğiz. Konuya girişin bu kadar uzun olmasının sebebi, bu süreci incelemedeki zorluktan kaynaklanıyor, zira olayın gelmişini geçmişini ve hatta yedi ceddini incelemediğimiz takdirde somut veriler elde etmeye çalışmak fuzuli bir iştir. Bu yaptığın çok elzem sanki diyen insanların iç seslerine ve nöronlarına selam ederim.

Bu insanların ehlileşme süreci bana göre altı ayken, kimi uzmanlara göre yaklaşık olarak sekiz aydır. Falcı karılara göre de üç vakte kadardır. O üç vakitten kasıtı anlayabildiğimiz an, işte o an biz tükeneceğiz. Piaget bu konuda fikir belirtmemiş, ben de çok şaşırdım.

Sırf bilim dünyasına bir katkı olsun diye kendimi bu araştırmanın deneği olarak sunuyorum arkadaşlarım. Chomsky duysa, eminim gurur duyardı benimle. Benim internet olayıyla tanışmış olmam pek de erken vakitlere denk gelmez. Ben de isterdim Bill Gates'in oğlu olup Microsoft'ta karşılıklı program yazılımları üretmeyi ama kısmettir ki Bill Gates'in duysa kıçıyla güleceği bir internet bağlantı hızı eşliğinde bu yeni dünyaya adımlarımı attım. Herkesin yaptığı gibi bu dünya ile ilk tanıştığımda abimin yardımıyla bir msn adresi alıp milleti eklemeye başladım. Ben, internetle tanıştığı vakitler, Wikipedia'ya girip bilimsel konuları araştıran insan görmedim ve zaten görmek istemem. Çünkü o insan sağlıklı değildir. Bu işin doğası msn ile başlar ya da insanlarla etkileşim içine girilebilecek diğer platformlarla. Bu, Amerikalı çocuk için Skype olur, ingiliz için Icq olur, ama eminim ki Türk için bu platform Msn'dir Bill Gates'e olan sonsuz saygımızdan dolayı. Diyorum ki bu olayın başı msn. ilk başlarda bu kişiler deli dana gibi herkesi ekleyip biri onu silince kıyametleri koparırlar. Ben, beni sildiğini virüs saçan bir site sayesinde öğrendiğim bir kıza verdiğim ilk tepkiyi hatırlarım: "Vay 'rospuhhh!"

(Bir msn konuşmasından)
+ nber abi?
- iyidir senden?
+ nolsn ya takılıyoz (Türkçe ile karşılıklı küfürleştiğimiz dönemler)
- ya bizim limon (kızın lakabı) gözükmüyo msnde fln
+ nası ya abi burda o. öteki pencerede onla konşuyozç (noktayı bile koyamadı it)
- vay 'rospuhh! (Tek iyi olduğum şey, sinirlenince kullandığım noktalama işaretleri)

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi arkadaşlar o dönemde çok önemlidir ergen bünye için msnden silinmek. Sen paşasın ya kimse seni silemez.

Başka bir konu da interneti kullanma biçimiyle ilgilidir. Google'a google yazıp aratan arkadaşım da var benim. Getireyim, hep beraber güleriz çocuğa. Bu google konusunda "Nasıl arama yapılmalıdır?" başlığı altında sayfalarca yazı yazılsa nafile.

(Bir msn konuşmasından)
+ aby gassaray yeny bi futbolcu trnsfér etmish! (Tikilerin atası, mamut tiki)
- hadi ya adı neymiş?
+ bilmiymki yhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (Tamam lan bilmiyosun, anladık)
- dur ben bi gugıla sorayım (hayvan)

Yukardaki insan gider de google'a "galatasaray kimi transfr etti?" diye soru sorar. Anahtar kelimenin varlığından haberi yok. Onun için "anahtar" ve "kelime" sözcükleri birlikte bir anlam oluşturamayacak kadar farklı şeyler. Bu insan Limewire denen iblisteki virüsleri bile ayırt edemez de "ibrahim tatlıses has shaking orgasm during sex" yazan virüsü ibrahim Tatlısert'in son albümünün hit şarkısı diye indirip tonla dayak yer.

Toplayacak olursak, bu insanlar evirimini tamamlayıp normal birer birey haline geldiklerinde, internetin amacı ve kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olurlar. işte o zamandan bu zamana kadar geçen süreye "internet kullanıcısının ehlileşme süreci" adı verilir. "ikes" şeklinde de kısalttım ben bunu. Yakında bilim dünyasına sunmayı planlıyorum. Tek sorun "ben eskiden maldım" diyebilecek başka bir mal bulabilmek, araştırmacının tecrübeleri kabul görmüyormuş.

tevez beşiktaş a

muhtemelen fotomaç'ın ortalığa saldığı bir yalan haber dahadır.

o değil de ben fotomaç'ın bu haberleri verirkenki tarzına dikkat çekmek istiyorum agalar. Tevez beşiktaş'a! bu ne lan mahalle takımı mı kuruyosun? sen oraya git sen şuraya gel. mahallede maç yapacak abilerin takım belirlemesine benziyo.

+ tevez sen beşiktaş'a, robinho sen de galatasaray'a geç.
- olum sizin takım çok güçlü oldu .mına koyim.
+ tamam olum selim'i de size verdik herif süper oynuyo.
- tamam bu sefer s.kicez ebenizi.

kızların birbirlerine bitmeyen sevgileri

erkeklerin birbirlerine bitmeyen sevgilerine göre daha masum ve çocuksu olan sevgi türüdür, zira erkekler birbirlerini sevdiklerini göstermek için sıkça küfür ederler "aşkom, caunum" gibi hitaplar yerine.

basit bir örnek verelim ki daha net anlaşılsın:

+ naber lan yavşak?
- iyidir yarram senden naber?
- ben de iyi a.k

whoo

nickini çok beğendiğim yazar. #5117854 numaralı entry'deki nickini türkçeleştirme çabası normaldir ki benim nickimi "kim len?" şeklinde çevirene rastladım.

ayrıca muhtemelen benden kısa bir yazardır. bu nickle benden daha uzun olamaz. 2 karakter fazlam var.

2 haziran 2009 türkiye azerbaycan maçı

az önce ömer üründül ve spiker arasındaki ilginç bir muhabbete sahne olmuş maçtır.

ö.ü: ömer üründül
s: spiker

ö.ü: yusuf çok yetenekli bir oyuncu ancak en değerli senelerini heba etti.
S: ...
ö.ü: gençlik yıllarını yani (spikerden yorum gelmeyince anlamadı sanıp açıklama yapma zorunda hissetti kendini)
S: (ısrarlı muhabbet çabasına direnemeyen spiker) evet öyle.
ö.ü: mustafa denizli ile birlikte fenerbahçe'de şampiyonluk yaşadı.
S: evet bazen geç oluyor farkına varmak
ö.Ü: hı hı haklısın
S. hepimiz için öyle, hepimiz için...

(yusuf'tan girip hayat felsefesi yaptılar iki dakkada, teşekkürlerimi sunuyorum.) *

uludağ sözlük yazarlarının yüzde 93 ü aptaldır

asıl oranı aslına bakarsanız küsüratlıdır, zira büyük bir topluluğa aptal diyecek kadar aptal insanlar yarım veya çeyrek insan olarak araştırmaya dahil edilmişlerdir. bazılarını insani davranışlar testinden çıkan sonucu sadece %2,4 olduğu için araştırmadan çıkarılmışlardır. 3 ya da 4 tanesini toplayarak 1 adet insan elde edilebilir ancak.

tanım yazarak tanım yapan yazar

genelde saçma sebeplerden dolayı hayvan kastığı uzunca entrysi silinen yazarların yaptığıdır. tanım yazarak entrydeki tanımı gammazların ve moderatörlerin gözüne sokmayı amaçlarlar.

bazen hak vermiyor değilim doğrusu.

msn adreslerinden karakter tahlili yapmak

peşinen not: entry'de bahsi geçen msn adreslerinin hepsinin kaynağı g.tümdür. gerçek sanıp eklemeye çalışanları allah ıslah etsin. *

hemen hemen herkesin kullanmakta olduğu windows live hesap isimlerine bakarak bir insanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu saptama eylemidir.

uzun msn adresleri:
bunların pratik olma gibi bir kaygısı yoktur, ayrıca hafızaları gayet iyidir. herkes kısa adresleri kapışırken, bu insanlar recep ivedik misali kasmışlardır maksimum karakter sayısını. onca kelimeyi genel olarak alt çizgi ( _ ) ile birleştirirler. noktayla birleştirenlerin sayısı %14,4 iken, kesme işareti ( - ) ile ayıranların oranı sadece %2,9'dur. anlatmak istediklerini kısa ve öz bir şekilde anlatamazlar, sözlükte sürekli başlıkta karakter sınırlamasında sorun yaşarlar. örnek olarak, alayina_isyan_olumune_kara_kartal@hotmail.com adresini gösterebiliriz.

kısa msn adresleri:
bir üstteki kategorinin tam aksi ve düşmanıdır. pratikliği hayat felsefesi haline getirmişlerdir. sözlükte pek dikkat çekmezler, zira sol frame'de uzun ve dikkat çekici başlıklar yerine kısa ve kolayca gözden kaybolan başlıklara sahiptirler. bunların başlığına da kimse yazmaz zaten. baba ve piç başlık olarak yaşarlar. örnek olarak, cimbom@hotmail.com adresini verebiliriz.

acayip msn adresleri:
acayiplikten kasıt anlamsız ve çok kasılıp anlam yüklenmeye çalışılmış adreslerdir. bir örnekle açıklayalım ki daha kolay anlaşılsın: crazyboy@hotmail.com adresi güzel bir örnektir. verilmek istenen mesaj çok çılgınım, hayatı istediğim gibi çılgınca yaşarım olsa da, aslında karakterimiz sade bir varoş çoçuğu olup akşam ferdi tayfur dinlemektedir. bunların sözlükle pek işi olmaz, genelde forward mail yollarlar ve garip msn nicklerine sahiptirler. "hayat bir sınavsa adımı yazar çıkar giderim" bu nicklere bir örnektir. chat sitelerinde derbeder06 vb. nicklerle dolanırlar. çoğundan pek hayır gelmez.

isim soyisim içeren adresler:
evrimini tamamlamış en normal insan türüdür. isteğe bağlı olarak doğduğu ilin plaka numarasını da adresine ekler. kimisi isim soyisim arasına nokta koymayı tercih ederken, kimisi de hiç bir şey koymadan doğrudan yazar. genel olarak kalite timsali insanlardır. sözlükte yüksek karmaya sahiptirler, saygı görürler. örnek olarak, ismail.yk@hotmail.com adresini verebiliriz.

son olarak, benim msn adresimi soracak olursanız; derbeder06@hotmail.com. ekleyin tanışalım kıslarr.

zevk alınan ufak sapıklıklar

ders çalışmayı ertelemek için ismail yk dinlemek.
evet, ismail yk dinlemek ufak çaplı bir sapıklıktır.

umm üflesene,
oww çok güzel işte...

maymundan geldiği gerçeğinden utanan insan

büyük bilim insanlarının bile hakkında fikir birliğine varamadığı bir konuyu "bıdı bıdı gerçeği" şeklinde kanıtsız ve pervasızca gerçek olduğu doğrultusunda sözlüğe yazan insandan daha mantıklı insandır.

tanım formata uygun olsun diye çok kastım lan. *

bir şey öncesi dinlenilen müzikler

genel olarak ders çalışma öncesi dinlenen müziklerdir. aslında o zamanlarda dinleyecek müzik aranmaz pek, ne olsa dinlenir ders çalışmaya başlamayı ertelemek için.

ben ders çalışmaya başlamamak için ismail yk bile dinledim, o derece. hatta bilgisayarımda yoktu; indirdim, bir de inmesini bekledim. öyle bir azim bendeki.

x harfini türkçede kullanma sanatı

türkçe'ye tamamen düşman bir sanat türüdür.

alsınlar o "x" harfine, bir yerlerine soxunlar!

virüsün antivirüs programlarını kapatması

virusun antivirusle diyalogunu akla getiren durum.

Virüs: Amman Trojen kavur excelleri, Amman trojen kavur bellekleri.....
Antivirüs: Şııııt len dürzü ne ediyon burda?
Virüs: Oooo abim gelmiş hoş gelmişşşşş. Nörüyon laaaa?
Antivirüs: Şimdi ben senin yedi ceddinden başlamam mı beeaaaa!!!
Virüs: Naş Yavrum Naşşşş biraz geç kaldın. Çoktan yayıldık sisteme!
Antivirüs : He He He Heyyttt beaaaa, abime sistemler feda olsun beaaa. Yürüüü beaaa...
*

user user birakir

rüşvetçi yazar. kendisi futboldaki teşvik primlerini de bir şike unsuru olarak görmediğinden, bunda da bir sakınca görmüyor.

köftehor seni *

deprem anında yazılması olası entry ler

--spoiler--
ulan zall kimsin olum sen? gelmişsin sözlükte artizlik yapıyon yok ilk entry tanım içermelidir falan filan. laga lugana başlatma ulan. bide benim noktalamama işaretime karışıyo sanane olum? keyfimin kahyası mısın olum sen? akıllı ol almiyim aklını! gafen gırarım senin... ohhhşşşş
--spoiler--

şiddetli bi deprem olursa, zall'ın nick altına yazıcam bunu. demedi demeyin beyler.

bilgisayar başındayken deprem olması

bu durumda acilen windows yardım ve destek ekibi çağırılmalıdır. güvenlik duvarı'ndan olabildiğince uzak durulmalıdır, zira üzerinize çökebilir. o anda antivirüs bile kendi götünü kurtarma çabasında olacağından, pek fazla umutlanmayınız. kurtulacağınıza dair umutlarınız tükendiyse, son anlarınızı güzel geçirin, counter falan oynayın ne bileyim ya da uludağ sözlüğe gelip trollük yapın.