1. 1.
  ann chamberlin'nin yazdıgı solmaz kamuran'nın dilimize cevirdigi 16.yy osmanlı imparatorlugunda,III.murat'ın zevcesi sofia baffo'nun(safiye sultan)devlet işlerine karısmasını konu alan üç seri seklinde sunulan,agır tasvirler olmasına ragmen klasik tarih dısında birseyler ogrenmek isterseniz okuyabileceginiz,okumadıgınızda eksiklik hissetmeyeceginiz roman.serinin kitapları;
  -hadım edilmiş bir aşk
  -ya ipek urgan,ya gümüş hancer
  -sözum ki tek sana gecmez,celladımsın ey zaman
  4 ... penta-don
 2. 2.
  3'lü olarak okunursa bir anlamı olacak olan, batılı gözüyle osmanlı tarihine bir göz atmak isteyenlerin kaçırmaması gereken kitap serisi.
  2 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  tanım 1: güzelliğiyle lll. murat gibi karı kılıklı, işe yaramaz bir adamı*sahiden adam etmiş, büyüleyici, azgın, kıskanç, karizmatik ve tarihte en az hürrem kadar önem sahibi kadın.* *

  tanım 2: osmanlı haremini, mahremini mükemmel bir tasvir becerisiyle adeta yaşatan, o ipekten, kırmızılı, morlu elbise kumaşlarını hissettiren, yasemin ve lavanta kokuları saçan, gül bahçelerinden ud nameleri dinleten, haremin soğuk, ürkütücü koridorlarında yürürken kapısı açık kalmış bir cariye odasından başınızı içeri soktuğunuzda tuhaf bir sıcaklık duyduğunuz, şerbet tadında bir ann chamberlin romanı.uzuuunca bir romandır. safiye' nin* genç kızlığında italya'dan kaçırılıp hareme satılmasından, buruşmuş bir nene olmasına kadar osmanlı' da ve haremde dönen dolapları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriverir.

  güzel safiye tüm harem yaşamı boyunca, kendisine italya'daki günlerinden beri sırılsıklam aşık olan bir adam tarafından hadım edilmek pahasına da olsa izlenmiştir.hikaye onun ağzından anlatılmaktadır. bu italyan genç, safiye' yi hareme girdikten sonra takip etmiş ve muhafızlar tarafından hadım edilerek * haremağası olmuştur. * fakat yıllar boyu hiçbir şekilde safiye ona yüz vermemiştir.

  eserdeki anlatım zenginliği ve haremin büyüleyici atmosferi bir yana dursun, saltanatın buz gibi soğuk, katı gerçekleri satır aralarında verilmiştir. murat'ın koynuna girebilmek ve onun hasekisi* olabilmek için birbirilerini zehirleyip öldüren cariyeleri,

  kafası, mantığı çalışmıyormuş gibi, civelek karısının talimatlarıyla koca imparatorluğu yöneten padişahı,

  istenmeyen bebeleri doğum sırasında iki altına kandırdıkları ebeler aracılığıyla annesiyle birlikte yok eden acımasız harem sultanını,

  erkek çocuklar arasında taht sevdasına kavga çıkmasın diye, tahta geçen yeni yetmenin gerisinde kalan tüm çoluk çocuğu, bebeği katleden zihniyeti görüp kavrayan herhangi bir bünyenin * saltanatın ve dine dayalı yönetimin güzel bir şey olduğunu savunacağını ve savunanları destekleyeceğini zannetmiyorum. herneyse, konumuz bu değil. ne demiştik en son, işte bu güzel bir roman serisidir. herkes okumalıdır. eğlencelidir. ağlattığı yerler de vardı sanırsam.

  1 yıl sonra edit: 3. murat' ın akrabası eksilemiş olamıcağına göre kesin saltanat meraklısı bi kokuşmuş beyinli eksiledi. haremağası olmaya talip sanırım. *
  3 -1 ... spartakus
 4. 4.
  saray entrikalarına meraklı olanlar tarafından tadından yenmez.yazarın üslubuda fena değildir.bazı olaylar abartılsa da fazla göze batmaz.kitabın baş karakterinden nefret etmek doğal bir durumdur.üçlü seridir.biri okundu mu geriside okunmak zorunda kalınır.
  1 ... salem
 5. 5.
  sürükleyici bir anlatım ve sağlam bir tasvirle bir dönem osmanlı tarihini venedikli bir hadımın gözüyle anlatan seri, ilk kitap okunduktan sonra seriye devam etmemek pek mümkün olmaz.. kitabın baş kadın kahramanı sofia baffo (safiye sultan) şeytana pabucunu ters giyidirmek deyiminin açık halidir..
  -1 ... rainfall
 6. 6.
  yılmaz öztuna nın üç haseki sultan adlı kitabında anlatılan osmanlı sultanlarından biridir.
  -1 ... mashadov
 7. 7.
  (bkz: hadım edilmiş bir aşk)
  ... elissa
 8. 8.
  bu kitabı kuzenime alacaktım. girdim kitapçıya, gittim kitapçının yanına. adımlarım kendinden emin.
  ben: merhaba bir kitap arıyordum.
  kitapçı: merhaba, hangi kitap?
  ben: safiye soyman. puhahaha
  kitapçı: puhahah.
  ben: rüyalarıma giriyor kadın, geçen bir resmini görmüştüm de freddy krueger gibi tırnaklarını uzatmış... öhm evet safiye sultan adı.
  kitapçı: evet bakalım bi olması gerek.
  bu kadın hayatımı felç etmeye devam ediyor be sözlük.
  -1 ... fazlauzaklasmisolamam
 9. 9.
  safiye sultan'ın yatağından kalkmasını 5 sayfa boyunca anlatan kitap. zaman zaman sıkıcıdır. ama genel olarak iyidir.
  ... loveatthefirstsight
 10. 10.
  ÜÇ CiLDE AYRILMIŞ, ÇOĞUNLUĞU GERÇEK HiKAYESiYLE BÜYÜLEYEN, III.MURAT' IN KARISI ,III.MEHMET' iN ANNESi VENEDiKLi SAFiYE SULTAN' IN, HAREMDE YAŞADIKLARI VE ÇEVRESiNDEKi TARiHiN ÖNEMLi TAŞLARI HAKKINDA FiKiR VEREN, TARiH KOKULU KiTAP.

  II. SELiM' E ALKOLiK VE OĞLANCI, III. MURAT'A KILIBIK VE ESRARCI, NURBANU SULTANA GÜZEL AMA YETERiNCE ZEKi DEĞiL YAFTASI YAPIŞTIRSA DA SAFiYE SULTAN HAKKINDA GÜZELLiĞi DIŞINDA PEK METHiYELER DÜZMEMiŞTiR. HATTA SAFiYE SULTAN'IN III. MURAT'I VENEDiKLi ESKi SEVGiLiSi iLE ALDATTIĞININ KONUSU iŞLENMiŞTiR. BEN BiLMEM GÜNAHI BOYNUNA..HANi KiTAPTA HAYAL ÜRÜNÜ EKLEMELER DE YAPILMIŞTIR iBARESi OLMASA DAVA AÇILACAK CiNSTEN.
  1 -1 ... evlivebebekli