bugün

entry'ler (612)

aydinoglu toroman

takip edebildiğim kadarıyla 46.hesaptan sonra (bkz: aydinoglu 46) hesap açma stilinde değişime giden yazar. sözlüğe bu kadar emek versem maaş isterdim herhalde. tam 10 yıl, 50'den fazla hesap, yorgun bitkin ama pes etmeyen bir beden. hahahaha

fiat doblo

modern çağ eşeği. hiç konforlu değildir ama o fiyata alınabilecek konfor da anca o kadar olur. hızlı giderken güven vermez, özellikle eski kasa doblolar hiç sallanmaya gelmez, trafikte makas atan magandalar bir oraya bir buraya yamulurken milletin aklını alır. araç multijet mucizesine sahiptir, yakıtı koklar ve kolay kolay arıza çıkarmaz. ancak yürüyeninde ufak tefek sıkıntılar çıkabilir, özellikle balataları dikkatli kullanmak lazım. dış tasarımı da kötü değil, eski kasası da yeni kasası da yakışıklı. özetle türkiye şartları için yeterli araç, yükünü yükle yemini suyunu ver dehle gitsin.

dolar alan yaya kalır

tl'de kalanın sürüneceğini anlatan ileri görüşlü söz. turizm gelirleri azalacak, bu yıl işimiz çok zor. allah hepimize kolaylık versin.

tez sunumunda jüriye pasta börek ikram etmek

ülkemizde ilginç bir şekilde gelenekleşmiş uygulama. bazı jüri üyeleri her sunumda pasta börek beklemeye başladı, bazı adaylar bu yüzden sırf ayıp olmasın diye getiriyor. bu tür ikramlar jüri üyeleriyle samimiyeti artırıyor, gerginliği azaltıyor ama yüksek lisans/doktora adayı tezi sunarken jürinin tez yerine yemeğe odaklanması ciddiyeti bozuyor.

yaren leylek

yuvası belediye kamerasından canlı yayınla izlenebilen leylek. üstelik yavruları da var.

http://www.yarenleylek.com

uludağ sözlük ün ekşi sözlük ten üstün yanları

çaylaklıktan çıkmak için yıllarca beklemek zorunda kalmamak ve yazar kitlesinin daha sakin olması.

dune ii

gerçek zamanlı strateji (rts) oyunlarının babası. hatta sözlü olarak "gerçek zamanlı strateji" kavramı da ilk olarak bu oyunu yapan westwood studios içinden çıkmıştır.

starcraft, warcraft, command & conquer, age of empires gibi oyunları oynayabilmemizi hatta herhangi bir üniteyi fareyle seçip istediğimiz yere götürebilme özelliğini bu oyuna borçluyuz yani league of legends gibi moba oyunlarının bu kadar gelişmiş olmasında da bu oyunun payı var. yani dune 2 kendi türünü yaratmakla kalmamış, yeni oyun türlerinin gelişmesini de sağlamıştır.

dune ii, serinin tek başarılı oyunudur. ilk dune oyunu iptal edildikten sonra oyunun geliştirilmesini devralan westwood studios dune ii'den sonra command & conquer serisini ortaya çıkararak ününe ün katmış ancak her yıl oyun ve ek paketlerle büyüyen c&c serisinin yanında yeni dune oyunları hem senaryo hem de oynanış bakımından gölgede kalmıştır.

ubuntu

20.04 lts sürümü çıkmış olan linux dağıtımı.

driver san francisco

ubisoft'un uzun zaman önce satmayı bıraktığı oyun. şu ana kadar oynadığım en tuhaf yarış oyunu diyebilirim. etraftaki arabaları süren insanların yerine geçebilmek ve bu yeteneğin sınırsız olması çok güzel ve aynı zamanda ürkütücü: başka bir adamın yerine geçen kahramanımız, yolcu koltuğunda oturan adam bizim yeteneğimizi anlamasın diye rol yapmaya çalışıyor, konuşmaların gerçekçiliği tuhaf hissettiriyor. bunu yaparken etrafta o kadar farklı karakter var ki her seferinde farklı konuşmalar duyuyorum. oyunun başında haritadaki arabalar sınırlı olsa da oyunun özgürlük hissi veriyor.

oyunun hikayesinin ve insanların yerine geçebilmenin oldukça akıcı olması o kadar tuhaf geliyor ki oyunu ilk kez oynadıktan sonra uzun süre oynayamadım. farklı bir deneyim arayanlara tavsiye ederim.

uyuşturucu olmayıp kafa yapan şeyler

genellikle solvent bazlı uçucu maddelerdir. gaz haline çabuk geçtiği için solunum yoluyla kana karışabilir. uçucu maddelerle uzun süre çalışmanız gerekiyorsa ve çalışacağınız yerin havalandırması iyi değilse sık sık mola verip ortamdan ayrılmalısınız.

fahrettin koca

fakir aile babasıyla açlıktan perişan olmuş serseri çocuğun arasında kalakalmış cefakar bir anne gibi çabalayan adam.

bir tarafta elde avuçta hiçbir şeyi kalmamış, ekonomiden başka bir önceliği olmayan hükümet, diğer tarafta laftan anlamayan ve yardıma ihtiyacı olan halk var. bakan da ne halka ne hükümete söz geçiremiyor.

demo sokağa çıkma yasağından öğrenilenler

toplumun psikolojisinin bozuk olması. fırıncı dövüp kola çekirdek için sıraya girmek sadece aptallıkla açıklanamaz.

1000 den fazla korona vakası

doğru olma ihtimali yüksek olan ancak kanıtlanamayan iddia. test ekipmanı yetersiz olduğu için tespit edilemeyen vakalarla birlikte toplam enfekte insan sayısı 1000'i geçmiş olabilir.

suriyeliler

zibilyon tane aşirete bölündüğü için milli bilinç oluşturamayan millet. birbirlerine güvenmedikleri için esad zulmüne karşı tek bayrak altında toplanamıyorlar, bir kısmı için bayrak kutsal değil hatta bayrağın esad'ı temsil ettiğini düşünüp esad gidince yeni bayrak oluşturulmasını isteyenler var.

suriyelilerin azımsanmayacak bir kısmı öso'yu da düşman görüyor. kimin dost kimin düşman olduğunu bilmedikleri bir savaşa girmek istemiyorlar.

medeniyetsizlik göstergesi küçük detaylar

otobüse önce binmek için otobüsün durağa yanaşacağı yere atlayarak otobüsü durdurmak.

otobüste ağlayan bebek

diğer bebeklerin de ağlamaya başlamasıyla domino etkisi yapabilen bebektir.

bir kitaba 25 tl veren insan

günümüzde normal fiyattan kitap alan insandır. başlığın açıldığı 2015 yılında pahalıydı ama 4 yıl içinde, ithal ettiğimiz kağıttan başlayarak bütün giderler en az 2 katına çıktığı için 25 lira, 2.el olmayan bir kitap için normal.

mevlüt bulma grubu

zaman zaman yurt dışı mevlütlerini bile * paylaşmasına rağmen yurt içinde denizli ile sınırlı kalmış facebook grubu.

hitman contracts

hitman:codename 47'deki görevlerin birbirine kaynatıldığı, yeni bir oyun motoru kullanan oyun. hitman 2:silent assassin ile aynı oyun motorunu kullanmasına rağmen yeni bir hikaye sunmadığı için onun kadar başarılı olamamıştır.

bu oyunun beğenilen kısmı ilk hitman oyununun sıkıntılı görevlerini hataları düzeltilmiş şekilde yeni grafiklerle oynayıp seriyle ilgili anıları tazeleme imkanı vermesidir.

portal 3

3'e kadar sayamayan valve şirketinin çıkarmayacağı oyun. half life 3 çıkmadı, half life 2'nin episode 3'ü çıkmadı hatta portal'ın farklı bir uyarlaması olan portal:origins dizisinin 3. bölümü bile çıkmadı.

beklenen tonla valve oyunu arasında çıkma ihtimali en düşük olan oyun portal 3, çünkü oyunun sonu hikayeyi %99.99 olasılıkla bitiriyor, bu hikaye buradan dönmez. belki üçüncü bir portal oyunu çıkabilir ama adı portal 3 olmaz, başka bir şey olur.