1. 1.
  Yaren Leylek dostunu yine buldu:)

  Binlerce kilometre uzaklıklardan göç edip sadece Adem Yılmaz’ın kayığına konan ve onun elinden balıkla beslenip, onunla birlikte göle açılan Yaren Leylek bu yıl da geleneği bozmadı.

  Bundan yaklaşık 7 yıl önce Uluabat Gölü kıyısındaki Karacabey'e bağlı Eskikaraağaç ya da yeni adıyla Leylek Köyü'nden Adem Yılmaz'ın kayığına konan Yaren Leylek, aradan geçen yıllara rağmen Yılmaz'ı unutmuyor ve her yıl o köyde sadece Adem amcanın kayığına konarak yaşlı adamın verdiği balıklarla besleniyor. Yılın yaklaşık 6 ayında birbirinden ayrı kalan ikili, bahar mevsiminde yine buluşuyor ve birlikte balığa çıkıyorlar.

  Birçok uluslararası haber kaynağında yer bulan hikaye, Yunanistan'da bir festivalde gölge oyununda canlandırılmış, Avusturya ve Almanya'da ders kitaplarına konu olmuş.

  Adem Amca ve Yaren Leylek'in hikayesini ortaya çıkaran ve 4 yıldır yakından takip ederek fotoğraflayan Alper Tüydeş, bu kez hikayeyi Belgeselci Burak Doğansoysal ile birlikte beyaz perdeye taşımak için çalışmalara başlamış bile...

  yaren leylek
  ... angee