bugün

suriye halkına verilen isim. evet.
yaklaşık 3 yıldır cehennemi yaşayan insanlar. bombalamalar, kafa kesmeler, sünni radikaller, şia radikaller... bir yanda dua okuyamayınca öldürenler, diğer yanda namaz kıldırıp şia gibi kılmayınca öldürenler... 1000 gündür ölümden başka bir şey görmüyorlar. bunun yanı sıra iç savaşın getirdiği işsizlik ve açlık ayrı vuruyor tabi.

nedir şimdi buradaki adamların suçu? radikallerden bahsetmiyorum onlar birbirini öldürüp duruyor mezhep davasına da bu işlere hiç bulaşmayan sadece yaşamanın derdinde olanların suçu ne? onların hesabını kim nasıl verecek? savaşı körükleyenler bunu kendine sorsun. iç savaşın öldüremedikleri abd bombardımanı ile ölecek ileri ki zamanlarda.

artık hesap yaparsınız şu kadar nusayri, bu kadar şia, bu kadar sünni öldü...
anlam veremediğim insanlardır. Urfa da yaşayan 10 suriyeli girdiği marketteki fiyatları yüksek bulmuş diye market sahibini linç etmiş. Hem ülkemize alıyoruz hem beleş yaşatıyoruz hem de bizim insanımıza 10 kişi birden linç ediyorlar.
yürekli olanları cephededir.
ne olursa olsun yardım edilmesi gereken halktır. zor günde yapılan yardımlar unutulmaz. ileride esad geberdikten sonra kurulacak suriye cumhuriyetiyle iyi ilişkiler için de önemlidir ayrıca.
en pislikleri bu ülkede, hükümetin sırtlarını sıvazlamasıyla barınıyor. şimdi kürt düşmanlığı yapacağınıza önce bu tecavüzcü, katilleri sürün ülkeden.
igrendigim, tiksindigim, sayelerinde irkci oldugum insanlar.

simdi yasamayan bilmez. uc kere karakolluk olunca ve sivil polislerle araniz iyi olunca toz pembe klavye kelebeklerinden daha cok sey gorup yasiyor ve "hay ben bunlari ulkeye sokanin" diyorsunuz.

libya ve suriyeliler ile de bizzat konustum. adamlar insanliktan cikmis. memleketlerinden anlattiklari olaylar baya kan dondurucu olaylar.

boyle shafti kaymis hafif kafadan sakat bir halk yani. kendi vatandasi bile bunu diyor.
Çoğu haksızlığa uğrayan kişilerdir. Tanıdığım bir iş yeri sahibi Suriyeli birini işe aldı. Çoğu Türk geçinenden daha özverili çalışıyordu. 2 ay içinde Türkçeyi söktü. Kaybolan 5 tl yi kendi cebinden ödemek istedi, iş yeri sahibi kabul etmedi.
müşterilerle muhabbeti sayesinde çoğunun önyargısını değiştirdi.

Tabi hepsi böyle mi bilemem.
dilencilik alanında hızla çoğalıyorlar..
Özellikle Hatay'da evde kalmış ve ya karısından sıkılan erkekler için bolca kadın bulunduran insan topluluğudur.
Türkiye'ye akın etmiş mağdur insanlardır. Mersin'e ilk geldiklerinde çok üzüldügüm bir gerçektir ancak son günlerde her mekanda sarmaş dolaş durmalarından rahatsız olduğum da bir gerçektir. Kendi ülkelerindeki bastırılmışlık bunlara sebep oluyor diyorum kimi zaman ancak kendi ülkelerinde savaş hala tam anlamıyla bitmemişken insanların gününü gün etmesi fazla bencilce. * onun dışında mersinde suriyelilerin sınıf farkını da tam olarak görebiliyorsunuz. Birisi lüks binalarda otururken birisi dileniyor veya yiyecek ekmek bulamıyor. Çocuklar trafik ışıklarında dileniyor. Bunlar çok üzücü ve ben o çocukları gördükten sonra o bol bol bahşiş bırakan suriyelileri görünce kahroluyorum. Ve bugün yaşadığım olay; burası mersin. bu saatte insanlar sahile iner. Bazıları yürüyüş yapar bazıları arkadaşlarıyla olur. Bugün her zamanki gibi sahildeyken suriyeli bir "amca" bana bir şeyler söyledi, elbette anlamadım ve bir şey istiyor sanıp yanına gittim "buyrun" dedim, saçımla oynamaya başladı. Amca der miyim o hareketten sonra? Geçirdim tokadı, bastım çığlığı. Herkes birbirini tanıdığından koşup geldiler, adamı bir güzel dövdüler. Suriyeliler de az bir topluluk olmadığından ve arsız bir gruba denk geldiğimizden iş polis, karakol büyüdü. Neyse Allah'a şükür sorun çıkmadı ama suriyelilerin genelinden koruyun kendinizi. Çünkü ülkeyi iyice benimsediler ve ne yapacakları belli olmuyor. Amma yazdım şimdi Sendeyiz Birand.
bu gunlerde turkiye ye gelenlerin cogu vatan haini olan millettir.
Geçenlerde söğütlüçeşme metrobüste bir bayanı taciz etmesi sonucu öldüresiye dövüldükten sonra o bölgedekilerin bir nebze olsa akıllandırdığı halk.
Türkiye'ye hastalık bulaştırmış kişilerdir. Suriyeden buraya göç edip dilenen şahıslar, kendileri ile birlikte çocuk felci diye geçen bir virüsü de kendileri ile beraber ülkeye sokmuşlardır.

http://www.hurriyet.com.t...lebek/saglik/26556926.asp

Ülkenin içine sıçtınız amk, başka ülke mi bulamadınız gelecek.
Kısıklı çamlıca civarında bir tane bile olmayanlardır. Nedenide çok aşikardır anlayan anlar.
(bkz: Suriyeli dilenciler)
Acilen gonderilmeleri lazım. Biz gitsek başka ülkeye aman konuşmayayım yabancı olduğumu anlamasinlar. Aman düzgün davranalım burdaki yerli halk rahatsız olmasın vb diye düşünürken bunlar holiganlık yapıyor her tarafta birleşip 3-5 kişi gelen kızları kesip arapça konuşuyorlar. O gelsinler müslüman kardeşlerimiz diyenlerin ise sesi çıkmıyor. Cidden ne boktan bir ülkeye dönüşüyoruz.

(Irkçılıkla suçlayan olursa suçlasın o araplar gitsin bir ırkçı olarak Humanist ülkemi ben terk ederim.)
Sülük gibi yapıştılar bi bitmediniz amk dedirtirler.
Ülkenin bazi şehirlerinde emlak piyasasini yukseltiyor deniyor.

Cidden doğru. Kendi bizzat şahit olduğum bir olay.

Adam geldi bir yillik kirayi pesin verdi gitti.

Simdi bunu göre ev sahibi ve ya emlakci ister istemez daha fazla para kazanmak icin ve ya komisyon almak icin fiyati yükseltecek.

Fiyatta arz talep meselesi zaten.

Evlere talep var. Hemde asiri bir talep.

Bu sebeple fiyatların yükselmesi kacinilmaz.

Dikkatli olmamiz lazim o yüzden. Dikkatli ve kendi içimizde tutucu.

Aksi takdirde emlak kriziyle karsi karsiya kaliriz.

Devlet fiyatlar artti diye kendi ulke insani konut yardimi yapmaz ama Suriyeli mülteciler icin yapabilir.
arsız, yüzsüz insanlardır.
bunlar misafir geldikleri ülkede böyleyse, kendi ülkelerinde nasıldırlar acaba diye düşünceye sevk eden insanlar. hepsi böyle değildir muhtemelen ama, karşılaştıklarımın hemen hemen hepsi, arsız,yüzsüz, yavuz hırsız modundaydı.
ilerde ülkedeki ırkçılığın yükselmesinde büyük payları olacak olan halktır. Malesef türkiye için fazla doğulu ve geri bırakılmış bir halktır ve kültür çatışması ilerde kültür milliyetçiliğie götürecektir işi.
Güzel Ülkemde olmamaları gerekir. Yol geçen hanı mı burası. Sokakta görünce korkuyorum. Ülkesinde sorun olan herkes Türkiye ye gelsin o zaman. Oh ne ala.
tayyibe göre yakında gideceklermiş.

suç işlediklerinde polis bile bunların izini süremiyor yüzbinlercesini nereden bulup geri yollayacak merak ediyorum. dünyanın en felsefik ve spiritüel insanını bile koyu ırkçı yaparlar.
insanlıktan cikmış diyecektim ama, hayvanliktan bile cikmiş bazı yazarlari bize gösteren başlik, neymis suriyelilierin organlarini alalım diyor biri ya kardesim bende bazi mültecilerden hosnut degilim ama bu kadar keskin sirke küpüne zarar, zaten millet birbirine girmeye müsait birde bu siginmacilarla ugraşmayalim.