bugün

gerçek zamanlı strateji (rts) oyunlarının babası. hatta sözlü olarak "gerçek zamanlı strateji" kavramı da ilk olarak bu oyunu yapan westwood studios içinden çıkmıştır.

starcraft, warcraft, command & conquer, age of empires gibi oyunları oynayabilmemizi hatta herhangi bir üniteyi fareyle seçip istediğimiz yere götürebilme özelliğini bu oyuna borçluyuz yani league of legends gibi moba oyunlarının bu kadar gelişmiş olmasında da bu oyunun payı var. yani dune 2 kendi türünü yaratmakla kalmamış, yeni oyun türlerinin gelişmesini de sağlamıştır.

dune ii, serinin tek başarılı oyunudur. ilk dune oyunu iptal edildikten sonra oyunun geliştirilmesini devralan westwood studios dune ii'den sonra command & conquer serisini ortaya çıkararak ününe ün katmış ancak her yıl oyun ve ek paketlerle büyüyen c&c serisinin yanında yeni dune oyunları hem senaryo hem de oynanış bakımından gölgede kalmıştır.
Sinema keyfini doruklarında yaşadığımız film olmuştur. Birinci parttan kat be kat daha iyi bir bölüm izledik part 2'de. Bu bölümde Auistin Butler'ın dahil olması ve şahane karakteri damaklarımızda lezzet bıraktı adeta.

Leydi Jessica rolü bu bölüm oyunculuğu resmen arşa çıkarmış bize overdose bir oyunculuk performansı izlettirdi. Paul karakteri ilk bölüme göre daha oturmuş bir karakter yapısını izledik. Uzun süredir hem de çook uzun süredir bu kadar güzel konulu, bu konunun her sahnede derin anlamlar ile işlenişini yansıtan bir sinema keyfi yaşamamıştık. Bu tarz filmler'in lezzetinin de sadece sinemalarda çıktığını tekrar görmüş olduk.