bugün

"gloomy sunday"den* sonraki gün.
üzerinden 20 sene geçmiş bir çok kişinin iflas etmesinin sebebi.
Ekonomi muhabirlerinin atmak için can attıkları başlık. Hayır ortada olan bir şey yok, atılan başlık: "kara x"*.

Allah allah. Borsa birkaç puan düştü, sabah çıkacak bütün gazetelerin ekonomi sayfalarında aynı başlık; Kara Pazartesi.

ulan hakkaten bir kriz olsa ne başlık atacaksınız çok merak ediyorum. Daha kara Pazartesi mi?, en karası bu oldumu?, yok böyle bi kara ağbicim mi?

Klişelerin içine hapsolmuş, özgünlükten yoksun, niteliksiz insanlarla dolun basından başka bir şey beklemiyorum zaten. Aferin klişe insanlar topluluğu. Dur bakalım Yarın biraz daha düşsün borsa. Niye mi borsa düşsün istiyorum. Tabi ki devrisi gün gazetelerden "kara Salı" başlığını okuyabilmek için. Allah iyiliğinizi versin. "Kara cahiller"...
--spoiler--
"Kara Pazartesi" olarak da bilinen 19 Ekim 1987 çöküşünde dünya genelinde borsalar büyük bir düşüş yaşadı.

Hong Kong'dan başlayarak bütün dünyaya yayılan ve Wall Street'in bir günde yüzde 20'nin üzerinde düşmesine neden olan krizin gerekçeleri arasında otomatik hisse satış programları, piyasaların aşırı değerli olması, likidite ortamı ve piyasa psikolojisi gösterildi.

Krizden önceki yıl içerisinde Wall Street yıllık bazda yüzde 44 yükseliş kaydetmişti. Ancak ingiltere'de meydana gelen bir fırtına nedeniyle piyasaların kriz önceki hafta boyunca kapalı kalması ve bunun Wall Street'te yarattığı düşüşler; ABD hazine bakanının düşen fiyatlarla ilgili endişelerini dile getirmesi ve de ABD'nin Basra Körfezi'nde bir iran petrol platformunu bombalamasının piyasalarda yol açtığı panik de çöküşün etkenleri arasında sayılıyor.
--spoiler--

http://www.ntvmsnbc.com/id/25459434
1.7 trilyon dolarlık zarara yol açmış finansal kriz.