entry'ler (22)

aniüte

Belli bir faiz ile kullandırılan anaparanın, belli bir süre sonunda yapılan eşit ödemeler.

nukut

Eski dilde paralar demektir. Nukut ile çek menkul kıymetlerin başında gelir.

tranşör

Lokantalarda etlerin kesilmesiyle uğraşan kişidir.

boksörlerin maç öncesi sataşma ritüeli

Boksörler işin gösterisini yapmaktadır. Maç bitiminde yenen boksör yenileni dışarı çıkartmak için ipleri tutar, daha sonra yenilen boksörün antrenörüne sarılır. Boks sert bir spordur, ancak boksörler centilmendir.

pilavı kaşıkla yiyen insan

şeker hastası olabilecek insan.

ahmet türk ün burnunun kırılması

Ahmet Türk'ü sevmiyorum dünya görüşü bana göre çok ama çok dar ve sığ ancak hiç bir şekilde bu saldırıyı hiç kimse haketmiyor. Lütfen suçu ve suçluyu ovmeyin o zaman Ahmet Türk'ten ve onun gibi düşünenlerden farkınız kalmaz.

vergi dairesi

mükellefin kim olduğunu vergiyi tarh tahakkuk ve tahsil eden kurum.

franternity

Uhuhiyet, kardeşlik, kardeşlik birliği, dinsel veya toplumsal amaç için kurulan birlik. Ayrıca Fransız konsolosluğunun kapısındaki evrakların üzerinde yazan "liberty, equlity, franternite" sanırım fransa kendini özgür eşit ve kardeş olarak dünyaya tanıtmak istiyor.

attila ilhan

Elii sıkmak fırsatı bulduğum şairimiz. Kimse tanımadan beşiktaşda vapur bekliyordu kalabalığın içinde insanlar o'nu görmemişti, görseler; yapıtlarından biri ile hayatlarının en az bir döneminde ruhlarını aydınlattıklarını bilseler başucundan ayrılmazlardı. Sessiz sayılabilecek bir duruş ile vapura binmeyi bekliyordu. Güzel insan. Ruhu şaad olsun.

inşirah

Dursun Ali Erzincanlı tarafından dile getirilmiş bir şiir.

üstüpü

arabayı tamire götürdüğünde ustaların ellerindeki yağı çıkartmak için kullandığı
pazarlık yapıldığı anda kullanılan ustanın fiyatı yükseltmek için bak elimiz yüzümüz ne alemde sen ise fiyatı indirmeye çalışıyorsun yönlendirmesindeki ipliksi.

başarı hikayem

başarı hikayeni yaz hemen kazan

diye söylenen yalandır başarı hikayesini yazıp kazanacak kişi zaten kazanmıştır.

bittim sabunu

yıkanırken gözüne kaçmasını istemeyeceğiniz sabundur.

iktidar

sahibinde hak edildiğinde güzel duran hak edilmediğinde ezen kuvvet.

allah

adını küçük harfle bile yazmak zor geliyor.

ikrazat

karz sözleşmesinin iş eylem hali, bununla karza konu olan şeyi veren kişi konu olanı tüketir, yerine yenisini veya değerini verir. Yapan kişiye ikrazatçı denir tefecilik işidir aslında borçlar kanununda düzenlenir.

turkcell

2009 vergi rekortmeni irmanın karı 3 milyar küsür ödediği vergi 600.000 küsür olan gsm operatörü.

üniversitede karşılaşılan dumur olaylar

hocanın derste yüzü tahtaya dönükken arkadaki öğrenciye
-seni görmediğimi mi sanıyorsun?
-???
-sen mavi kazaklı dikkatini tahtaya ver biri bana hoca bu konudan soracak dediği
o andan sonra da sınıftaki sessizliği hocanın elindeki kalemin gıcırtısının bozduğu mekan.

müstakim

aynı zamanda hakimin gösterdiği duruş anlamında da kullanılır.

mücellit

Cilt işi yapan kişi, 1980 lerde üniversitelerin kenarlarında varken şimdi ist da sadece bir kaç yerde karşımmıza çıkan kişi
-baban ne iş yapıyor?
-mücellit
-???