bugün

entry'ler (11)

evlenmenin gereksiz olması

ailenin temeli değildir evlilik. Esasında aile olabilenlerin bunu resmiyete döktüğü kavramsallaştırmadır.

Tanım: mahalle baskısına boyun eğen gencin dramıdır.

sözlükten zevk almamak

açılan başlıkların ve bu beğenmediğim başlıklara yazan saçma sapan yazarların beni getirdiği durumdur.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu.
Hep böyle mi bu?
Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum, kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer...
Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına
aynalarla kaplattım, ölü ben'im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden!
Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuğum ben.
Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.
Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına
niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına
niye kimseler izin vermez yollarıma kuş konmasına?
"Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.

mezarlık

Büyüdükçe az gidilen yerdir.

kültür şoku

bir kültürden başka bir kültüre gelen bireylerin yeni kültüre uyum sağlarken yaşadıkları güçlükler, sıkıntılar, bunalımlar ve gösterdikleri tepkilerin toplamına verilen sürecin ismidir.

luc boltanski

toplumdan ya da bireylerden ziyade durumları inceleyen fransız sosyolog.

harpagon

moliere'in oluşturduğu eğlenceli bir karakter.
altını nasıl saklayacağını bilmemesinin, devamlı sakladığı yerde altınları kontrol etmesinin ve cimrilikte adeta çığır açmasının aslında iktisadi bir karşılığı vardır. harpagon'un varlığı sermaye değildir çünkü sermaye olması için birikimin piyasada dolaşıma girmesi lazımdır.

osmaniye

geçmişte "Cebelibereket sancağı" olarak geçen ve günümüzde adana'dan ayrılan il.

dirim

Saian'ın "kuz" şarkısında geçen "yaşam" manasına gelen kelime.

devlet

insanların yönetimsiz yaşayaması ve dolayısıyla toplum sözleşmesinin gerekliliğinin ürünüdür.

arthur schopenhauer

dünyaya çocuk getirmemiş olmasının onlara verebileceği en güzel armağan olduğunu belirtmiş olan Alman filozof.