1. 1.
  1788-1860 yılları arasında yaşamış alman filozof.
  17 -1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  hegel ile aynı üniversitede ders vermişliği vardır..hegel in sınıfları dolup taşarken schopenhauer in sınıfı sineklerle doludur..hegel i çok kıskanır..
  14 -1 ... ebuzer
 3. 3.
  nietzsche'nin başlarda etkilendiği; ancak daha sonra tam tersi bir felsefe geliştirdiği ve her fırsatta kötülediği düşünürdür.
  7 ... janis joplin
 4. 4.
  mircea lucescunun en beğendiği filozoftur (bkz: lucescu futbolu)
  3 ... simurg
 5. 5.
  hegel in derslikleri dolup taşarken bu amcanın sınıfının boş kalması sebebiyle hegel e güzel giydirmelerde bulunmuştur. ömrü boyuncada hegel hakkında küfre varacak sözler söylemiştir. kendisi şahane eğlenceli bi hayat yaşamasına rağmen hayata karşı kötümser birr tavır takınmıştır.
  7 -1 ... pygmalion
 6. 6.
  (bkz: the schopenhauer cure)
  7 ... klaymen
 7. 7.
  nietzsche üzerindeki etkileri tartışılmayacak filozof. nietzsche, schopenhauer'den aldığı fikirleri geliştirerek felsefesinin ana hatlarını belirlemiştir. (bkz: aşkın metafiziği)
  9 ... legend of the stranger
 8. 8.
  varoluşun acıyla harmanlandığını iddia eden alman filozof. nietzsche, geleneğini devam ettirmiştir. 23 yaşındayken ailesine, ' insanlığın gidişatından hiç memnun değilim, birşeyler yapmalıyım ' diyerek felsefe üzerine eğitim almaya karar vermiştir.
  10 ... legend of the stranger
 9. 9.
  aşkın metafiziği adlı kitabın yazarıdır..aşkı öyle farklı bir biçimde anlatır ki; okurken dumur olur insan. alışılagelmiş tanımların tamamıyla dışında düşünen bir şahıstır kendileri.
  9 ... amrosia
 10. 10.
  "bodur, dar omuzlu, kısa bacaklı ve güçsüz bir insan cinsinden niye bu kadar hoşlanıldığını anlamakta güçlük çekiyorum. sanırım insanın karşı koyamadığı cinsel dürtülerinden..." demiş filozof. 1788-1860 yılları arasında yaşamıştır.
  (bkz: 90 dakikada schopenhauer)
  10 ... volkanar