bugün

özellikle farklı bir ülkede yaşamaya başlanması durumunda oranın örfüne, adetine, iklimine, yemeklerine alışamamakla ilgili olan durumdur ve adaptasyon sürecini uzatır.
türk almancıların yaşadığı acınası durum iki kültür arasında sıkışıp kalmışlardır yazık.
izmir den başka bir şehirde yaşamaya başlayınca kendisini gösteren durum.
coğrafi, toplum, örf-adetler vb. alanlarda hiç beklenmeyen anda ortaya çıkan şoktur. bir kültür aracı olan dinlerde de ortaya çıkabilir. mesela:

-ey şeytan ademin önünde secde et
+senden başkasına olmaz (tapmam)
-lanetim üzerine gelse bile mi?
+bana zarar vermez (imanıma zarar vemez)

şeklinde yezidi inancının hikayesini tesadüfen okuyan ve şimdiye kadar şeytana sadece 'islam' açısından baktığını anladığı an şok olur. o anda sorgulamaya başlar. 'biz başka biliyorduk' ama bu aslında 'inançmış' onlar böyle inanıyor, biz de böyle inanıyormuşuz der. olaylar gelişir.
kendisine yabancı olan bir kültürle karşılaşan kişinin yaşadığı zorluk-sıkıntı.
(bkz: culture shock)
beyin .mcıklaması.
abd denen bu cofrafi bolgenin ozellikle tutucu ortabati kesiminde pazar gunleri eyalet yasalari uyarinca icki satisi yasaktir. indiana iowa gibi abidik gubidik yerlerde mesela. eyvallah. yanliz cumartesi gecesi saat 00:01:21 de elinizde birayla kasaya giderseniz kasiyer onemli bir mevki sahibi biri edasiyla o anda teknik olarak, ki bu cok onemli bir laftir, pazar gunu oldugunu ve ickiyi satamayacaklarini soyler. ya havle vela kuvvete dedikten sonra "tamam o zaman bira kalsin ben geri kalan beef jerkylerimi alacam" dersiniz ama o da ne? tayvandaki bir kenar mahallede uretilmis amerikali cyborgumuz biz karbon bazli akdenizlileri cok sasirtan bir hareketle birayi tezgahtan kaldirmamakta direnir. bunun yerine kasadaki telefonuna uzanir ve buyuk bir ciddyetle supervisorunu cagirir. beyaz irkin en organik ornekleri olan bizler, acaba bu birayi almaya yeltenmekle suc mu isledik, yoksa supervisor en yakindaki swat takimi icin kodadi mi diye dusunurken, beyaz gomlekli bir adam ameliyat esnasinda rahatsiz edilmis beyin cerrahi edasiyla gelir, bu sirada kesinlikle ne sizin ne de cyborgun yuzune bakar veeee... evet veeeee... bira kutusunu tezgahtan alip yere koyar, ameliyatina geri doner.

iste kultur soku bu sevgili yasam formlari. rakip taraftarin mevcut olmadigi bir stadta 55bin kisinin bir agizdan "en buyuk feneeer, sampiyon feneeer, alkislayin ulan ibneleeeeeeeeer" diye bagirmasina sasirmayan bizler, bu manzara karsininda afalliyoruz. cunku damarlarimizda akan asil kan sayesinde olan biteni saniyesinde kavriyoruz: kasiyer 21 yasin altindadir ve tezgahta kapali karton kutular ve daha da kapali kapaklar altinda duran kalles biraya elini surmesi yasaktir. yasak olmasi onemli degil, cevrede onu gozetleyen biri yok ne de olsa, lakin birayla temas ehliyetindeki dogum tarihi gozonune alindiginda ahlaken yanlistir. turkce meali, bu cyborgu kafalamaniza imkan yoktur.

bir saniyesini alacak bir hareket icin supervisorunu aramaktan ve bizi bekletmekten cekinmemistir cunku o dogru bildigi yolda emin adimlarla yurumektedir. cunku o amerikan ruyasinin gizli kahramanidir....o, yanindaki diger cyborglar, mutemadiyen ameliyatta olan beyin cerrahi supervisor ve daha niceleri. iste bunlar, "madem bu amerikalilar bu kadar salak, neden bu kadar ileriler" diye merak eden saf akdenizliye en guzel cevaptirlar..
Bireyin bulunduğu kültür alanından alınıp yeni bir kültür ortamına sokulduğunda uğradığı şaşırma, yönsüzlük duygusu.
bu ne amk?

http://galeri.uludagsozlu...%C3%BCr-%C5%9Foku-716005/

faik öztürk'ün de yakalandığı amansız hastalık.
adının baş harflerini de ayakkabılarına yazdırmış.. pokemon gibi olmuşsun faik amca!
Kültür şoku diyince aklıma hep şoka girmiş kültür gelir....
Değişime alışık olmayan monoton yaşama sahip olan, genelde meslek icabı yabancı ülkelere uğrayan, oralarda yaşamaya başlayanların geçireceği rahatsızlık.
evden çıktığımda yaşadığımdır.
Kişinin yaşadığı cevreden kendisine yabancı bir cevreye gitmesiyle karşılaşacağı durumdur.Örneğin;1960-1980 yılları arasından ülkemizden yurtdışına çalışmak için gidenlerin karşılaştıkları durum.
güzel bir örneği için aşağıda ki videoda'n ders alınmalı.

https://www.youtube.com/watch?v=GrH7P2PD7-k
bu videodan
https://youtu.be/6-IRnDofg6Y

bu videoya geçmek gibidir
https://youtu.be/IypCf6fFNho
japonya'ya gittigimde yasamis oldugum durumdu.
izmir'den sonra bursa'da yaşamaya başlayan her canlı bunu tadacaktır.
Bir kültürden başka bir kültüre giden bireylerin, yeni kültüre uyum sağlamakta karşılaştıkları güçlük, sıkıntı ve bunalımlara, gösterdikleri tepkilere verilen ad. Asker ve polis çocuklarının sıkça yaşadığı bir durum.
Yer abd, karsida eastern foods market diye bisey gorunce bi sevindim, lan bizimkine benzer yiycekler bulabilirmiyim dusuncesiyle iceri daldim, saga bakiyorum makarna gibi biseyler ama muhtemelen pirincten yapilmis sola bakiyorum hicbir mana veremedigim abuk subuk seyler... Girdigim yer cinlilerin marketi cikti, hazir gelmisken bos cikmayayim diye karsidaki yumurtalardan iki tanesini alip kasaya yurudum, kasadaki kiz yumurtalari goturup yerine birakmami istedi, lan burasi market diilmi satmiyomusunuz?, o yumurtalari satiyoruz ama siz almayi istemezsiniz... Allah allah bacim ne diyon bunlar bayagi yumurta ben de almak istiyorum... kiz yo yo yo alma... niye? eger pisirirsen culture shock olucan dedi? yani? bak siz tavuk yumurtlayinca hemen yumurtayi aliyosunuz pisiriyosunuz biz hemen almiyoruz tavuk yada kaz ustunde 15 gun oturuyor icinde bir cenin olusuyor, sonra biz yumurtayi alip pisiriyoruz, yumurtayi kirinca icinden cenin cikiyor ve cenini yiyoruz. tavuk cenini yemeyi istermisin?
Allah senin milletini durzi deyip yumurtalari yerine koydum, bir dahada cinlilerin ne lokantasina ne bakkalina bi daha gitmedim, bazilarida degil butun uzak asya boyle igrenc maalesef...
bizde kuru yemisler var, onlarda kurutulmus bocek dukkanlari var boyle bir millet...
bir kültürden başka bir kültüre gelen bireylerin yeni kültüre uyum sağlarken yaşadıkları güçlükler, sıkıntılar, bunalımlar ve gösterdikleri tepkilerin toplamına verilen sürecin ismidir.
3 yıldır Türkiye'de yaşayan japon kardeşimizin yaşadığı şok. Gerçi siz de bokunu çıkarıyorsunuz amk. Dünya kupasında Tribünleri temizlemek nedir.

görsel
(bkz: kultur shock)
(bkz: serbest çağrışım)
kişinin alışkın olduğu kültürel ortamdan farklı bir ortama girdiğinde yaşayabileceği durum.
büyük bir şehirden üniversite okumak için küçük bir şehre giden kişinin içinde bulunduğu durum.