bugün

entry'ler (13)

tickets com tr

son zamanlarda en çok kullandığım, uçak bilet sitesi oldu galiba. cidden yaptığım tüm uçuşlarda en ufak sorunlarda, telefon açtığım anda sorunu çözmek adına tüm gerekeni onlar yaptı. takip etmek zorunda kalmadım. bu benim için en büyük rahatlık. üstüne fiyat politikaları şu an için piyasanın en iyisi olarak gözüküyor. bozmadan böyle devam ederlerse türkiye'de daha çok iş yaparlar.

alsancak dostlar fırını

Kuşak farkı olsa da özünden hiçbir şey kaybetmeyen fırının, aynı özgün lezzetiyle yoluna devam ettiği görülmektedir. Boyozun en sevdiğim pişirilme yöntemi olan kara fırında odun ateşiyle pişirilen mekanda birbirinden klasik boyozun en güzel hali ve farklı damak zevklerine hitap edebilen boyoz çeşitlerini bulabilmek mümkün. Bir ankaralı olarak boyozun bu kadar farklı lezzetleri sunduğunu gördüğüm de sonunda boyozun ve izmirin hükmünü kabul etmiştim...

şimdilerde internetten sipariş vermeyı düşünüyorum, dondurulmuş boyoz hakkında şüphelerim olsa bile yapılan yorumlara baktığım da fark yok gibi gözüküyor. şehir dışından denemek isteyenler için https://alsancakdostlarfirini.com/satis/ internetten satış yapıyorlar. kendilerini seviyoruz... oldukça çok.

var olduğu iddaa edilen ama ispatlanmayan şeyler

(bkz: adalet)

milano

bir kaç günlüğüne gidecek arkadaşlara nacizane vereceğim tavsiyeler barındıran şehir.

-just cavalli ( gece hayatı için gidilebilecek nezih, elit bir mekan )
-brera ( milano'nun lüks caddesi. sağlı sollu mekanlarda bi'şeyler yer, içebilirsiniz )
-10 corso como cafe ( corso como caddesi üzerinde bulunan hoş, kokteyl'leri güzel mekan (akşam üzeri mis gibi olur.. hele yaz akşamları çok daha mis olur )
-california bakery - malum güzel tatlılar
-luini ( panzerottiyani nam-ı değer pişi. içerisinde mozarella ve domates var sanırım ıspanaklısı da vardı. duomo katedralinin hemen arkasında ) karşısında bir de dondurmacı var oradan da pişi sonrasında dondurma iyi olur.
-venchi ( dondurma demişken vittoria avm içerisinde bulunan hatta havaalanında da mevcut bir şubesi. özellikle kremalı dondurmasını tad'ın derim. )
-navigli - taksim gibi bolcana insan bulunan bi yerdir. yaş ortalaması biraz küçüktür. kış aylarında gidecekler yaz aylarında göreceklerini pek göremeyebilirler.
-pizzeria sponini - salaş pizzacı. ayak üstü kalın mı kalın ve bir çok yer de şubesi bulunan bu pizza'dan bi dilim deneyebilir. (ben pek sevmiyorum)
-aperativo - akşam 6 sonrasında sadece alkollü içeceğinize para verdiğiniz ve mezelerin, yemeklerin açık büfe olarak sunulduğu etkinlik.
-savini - tiramisu ( başta da dediğim gibi bir kaç günlüğüne gidecek olan arkadaşlara verilmiş tavsiyeler barındırdığı için birbirlerine yakın yerlerde yemek, içme'yi denk getirmeye çalıştım. )
-mint garden cafe - kahvaltı için pek sevimli kafe.

-maruzzella pizzeria ( tamak tadına göre tabiki en iyi kararı değişir fakat bir çok yerinde pizza yemiş biri olarak en iyi pizzacı bu diyebilirim ki bu düşüncemi de bir çok italyan arkadaşta desteklemektedir. daha fazla pizza seçeneği vererek kafa karıştırmak istemiyorum:) )

gidilecek noktaları kayıt etmek ve offline olarak kolaycana bulmak için;

(bkz: maps2go)

paris

bir dil geliştirme sitelerinden birinde sadece seviyemi yukarılara çıkarmaya çalıştığım günlerden biriydi ya da ben öyle hatırlıyorum. yoksa nereden bilebilirdim kader dünyanın bir ucu olan brezilya'dan tanıştığım bir kadın ile uzun uzun sohbetler ettikten sonra istanbul, sao paulo derken orta yol diye bellediğimiz ve anlamı büyük paris'te buluşacağımızı ve dünya'nın en güzel, en alacalı renklere sahip beş günlük tatilini paket programa bile dahil edilmemiş, alelacelesi olmadan, woody'nin filmlerine bile konu olmamış karelerle birlikte en güzel şekilde sunacağını ve yönetmencilik oynayacağımızı.

paris is always a good idea'dır. uzun uzun yazılasıdır. tebessüm edilesidir.

maglev

2010 yılının bu aylarında Antalya ve alanya arasında 4 yıl içerisinde inşa edileceğini konuştuğumuz 5,5 milyar TL maliyetli yap-işlet-devret projesiydi.

sahi ne oldu? almanya finansman desteği sağlamadıysa şaşırmayacağım.

http://www.sabah.com.tr/e..._alanya_arasinda_ucuracak#

papa ikinci john paul

kendisinin milenyum yıllarına girerken ki ( 24 Aralık 1999 ) dinler arası hoşgörü safsatası ile yayınladığı mesaj kulaklara küpe yapılası cinstendir.

aşağıdaki linki okumaya üşenen arkadaşlar için buraya konuya alakadar yeri tırnak içinde bırakıyorum.

"birinci bin yılda Avrupa, ikinci bir yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Şimdi ise Üçüncü bin yılda ise Asya'yı Hıristiyanlaştıracağız."

http://blog.milliyet.com....sidir/Blog/?BlogNo=515269

bence asıl enteresan olan bu değil. çünkü adamların gayesi bu ve bunu da herhangi bir beis görmeden ulu orta hunharca söylüyorlar. asıl enteresan olan; hoşgörü safsatası ile çıktığı yolda ne söylediğini, mesajının içeriğine tam anlamı ile bakmayan kişilerin ''dini barışçıl bir uzlaşım aracı olarak tüm dünya ülkelerine sunduğunu'' sanmasıdır. hatta ve hatta bu nedenle de takdir edilmesi gerektiğini söyleyen kişilerdir.

fahişelik

bm raporuna göre genelde düşünüldüğü gibi batı ülkelerinde değil, mısır da varlığını gösteren meslek grubuymuş.

şaşırtmıştır, şimdi bazı arkadaşlar bu yazıyı okuması sonrasında -vay be diyerek Müslümanlık ve fahişelik'i bir çatı altında ilişkilendirerek bir hataya düşmemesi için konu hakkında neden-sebep ilişkisini araştırmaya davet ediyorum ki malum coğrafya da şu an kimlerin top koşturduğu ve bu top koşturmanın da ne zamandan beri başladığını iyi analiz etmek gerekir.

hayat

''büyük kent insanının sık kullandığı uyuşturuculardan biri de hız. aynı şey, telaşsız da aynı sürede yapılabilir, üstelik yapılacak şeye ayrılan ve enerjinin bir bölümü seferberlik sırasında tüketilmeden. ama hız, insanın içindeki boşlukla yüzleşmemesi için çağdaş normların da pekiştirdiği ve uyuşturucu niteliği kazandığında yavaşlatılması zor bir araç. 'yaşamın amacı ölümdür' ilkesi doğrultusunda, her anı, aslında ne olduğu da pek tanımlanmamış bir sona bir an önce ulaşmak istercesine yaşamak. ölçülen zamanın egemenliği, benliğimize mal ettiğimiz çalar saatlerden ötürü ilk bakışta bize baş edilmez görülebilir. ancak yaşantılarımıza dikkatle bakıldığında, pek çok şeyi, saati ayarlamış olduğumuz zamanda değil de 'eşref saati' geldiğinde gerçekleştirebildiğimizi görebiliriz. trafik ışığı kırmızıya dönüşmeden önce yetişebilmek için seferberlik durumuna geçtiğinizde ya da asansörün gelmesini bekleyemeden merdivene yöneldiğinizde kazandığınız saniyelerin neden sizden daha değerli olduğu sorusunu hiç kendinize sordunuz mu?''

bir engin geçtan kitabı.

pisa kulesi

aynı meydan da bulunan pisa kulesi, pisa katedrali, vaftizhane ve akşam üzeri kalabalık olan arno nehri kıyısında yürümenin dışında pek olayı olmayan butik mekan.

amalfi

görülebilecek güzelliklere sahip italya kıyı şeridi.

milano, roma, venedik, floransa gibi sehirleri gormediyseniz oralara oncelik verebilirsiniz tabiki ama benim onlardansa bu sahil şeridinde çok daha keyif aldığımı söyleyebilirim.

cinque terre

tren ile ulaşımın son derece kolay olduğu güzel italyan köyleridir.

monterosso diğer köylere göre daha kalabalık olduğundan konaklamanın burada yapılması akşam yürüyüşü için çevrede biraz kalabalık isteyen bünyeler için mantıklı bir seçim olabilir.

positano

italya'nın amalfi sahilinde bulunan renkli bir tatil beldesi.