bugün

sevdiği entry'ler

sözlük yazarlarının itirafları

iftihar niteliğinde itirafım kanal7'de yayınlanan madhubala adlı karekterin boy gösterdiği hint dizisini severek izledim. Siz beğenmeyin 13 tane ödül almış.

2 günlük sokağa çıkma yasağının kaos oluşturması

Günlerdir verilen emeklerin hepsi bir gecede heba oldu. Çok yazık oldu!

Virüsten değil cehaletten korusun Allah.

endoskopi

Hastaneye gideceğim. endoskopi yapılabilir diye düşünüyorum. Bayiltilarak mi yoksa lokal uyuşturularak mi yapilacagina doktor mu karar veriyor, Hasta tercihi mi? Özel hastane de olmak daha mı iyi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

eski sevgilinin yeni sevgilisine tavsiyeler

Sinirlenince bu adamın içinden şeytan çıkıyor dikkat et bacım.

ruh halinizi anlatan görsel

görsel

kitap alıntıları

“Bir şeyler yapıyorum, yürüyorum, konuşuyorum, yemek yiyorum yani her zaman yaptığım işleri sürdürüyorum ama nasıl anlatsam, bir boşluk duygusu içinde. Sanki içimde derin bir hiçlik var.”

Huzursuzluk.

zengin sözlük erkekleri

Ne kadar zengin acaba, zenginlikten kastımız nedir?

batı marksizmi ve karl marx

BATı MARKSiZMi VE KARL MARX

Özellikle ingilizce, konuşulan dünyadan dünyaya yayılan bir kavramdır. Çok geniş ve çok anlamlı bir kavramdır. Fakat adı konmadan bununla hep bir anlam ima edilmek istenir. Batı deyince bununla daha çok uygar, kültürlü, üstün, çağdaş ve demokratik gibi kavram içermeleri ima edilir. Bunun karşısında bazen açıkça, bazen kapalı olarak bir “despot Doğu” imajıyla çalışılır. “Batı Marksizmi” kavramı bu kaba karşılaştırma içermesini “entelektüel sermayeye” dönüştürmeye çalışan bir kavramdır her şeyden önce ve şimdi hiçbir koşul yerine getirilmeden kaba bir şekilde, ispiyoncu bir ruhla ve yaranmacı bir ahlakla Türkiye’ye de taşınmak istenmektedir. Bununla Batı’da, yani öncelikli olarak ABD’de ve Britanya’da oluşan Marx yorumlarının Doğu’da, özellikle Çin’de ve eski Sovyet topraklarında, özellikle Rusya’da oluşan Marx yorumlarından daha uygar, daha seviyeli, daha kültürlü, daha demokratik oldukları söylenmek istenir. Fakat bu kavram Doğu ülkelerinde de derin bir geleneği ve tarihi olan hümanizmayı ve demokrasiyi göz ardı eden tek yanlı ve barbar bir kavramdır. Avrasya kültürlerinde de, Arap ve Pers kültürlerinde de, Türk, Kürt ve diğer Doğu kültürlerinde de büyük hümanist ve demokratik kültürel bir gelenek vardır. Unutmayalım ki, Hitler ve Nazim Batı’da ortaya çıktı ve insanlığı o beladan kurtaranlar “Doğuluydu”. Diğer taraftan “Batı Marksizmi” diye anılan öğretinin kökenine yerleştirilen Gramsci, Lukacs gibi Marksist kuramcıların ortak kaynağı Rus, yani bir Doğulu olan Georgi Plehanov’dur. Ayrıca Marx’ın öğretisi doğası gereği böyle kaba ve ırkçılık içeren bir ayrımı kabul etmez.

giethoorn

insan buraya gidince kendini masallar diyarında geziyor gibi hissediyor. türkler tarafından çok fazla bilinen bir yer değil. kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

istanbul

aşkım, canım, güzel istanbul'umm... kalbimde ve dünyada teksin.

Seni çoook seviyorum!

kakaolu süt içmek

Bu hafta sonuki muhtemel kahvaltı planlarıma dahildir.

baba oluyorum sözlük

görsel

Sekiz gün önce yazdığım başlığı yeşillendireyim istedim, çok güzel bir duygu, umarım herkese nasip olur.

atakan kayalar

Zekâ sahibi olmayan kişiler bu çocuğun “filozof” olduğunu düşünebilir ancak. Millet olarak her şeyi abartmakta üstümüze yok. Abartma konusunda dünya birincisi olabiliriz.

Medyanın da işi gücü yok boş beleş saçma şeyleri gündem yapıyor. Yurdum insanı da bu saçmalığın peşinden koşuyor.

iyi uykular Türkiye.

gecenin beyiti

Mende Mecnûn'dan füzûn âşıklık isti'dâdı var.
Âşık-i sâdık menem Mecnûn'un ancak adı var.

Fuzuli

füzûn: fazla, ziyade, artık.
istidat: yetenek