1. 1.
    mide rahatsızlıkları için mideye sokulan bir boru ucundaki kamera ile yapılan keşif işlemi. çok rahatsız edicidir *. en kötüsü ise bir tedavi işlemi değil muayene işlemi olmasıdır.
    2 ... lorek
    #785188 :)
  2. 2.
    doktor ilk başladığı andan sonuna kadar 30 sn sonra biteceğini söyler.
    1 ... mr ben
    #785214 :)
  3. 3.
    devlet hastanelerinde yapıldığı taktirde işkence olan ancak özel hastanede yapıldığında resmen insan için birkaç saatlik dinlenme olan, sindirim sistemi görüntüleme tekniği.
    1 -1 ... angelina
    #785301 :)
  4. 4.
    endoskop kullanılarak görüntüleme tekniği olup ameliyatlarda da yaygın biçimde kullanılmaktadır.
    ayrıca, kullanılan endoskopun storz marka olmasında yarar vardır ki storz marka endoskopun sağladığı faydaları hekim arkadaşlar çok iyi bilir.
    1 ... hunlu
    #785319 :)
  5. 5.
    kamerayla mide v.b. bakma yöntemi.

bu makinaya girmeden önce internetten nasıl bir şey olduğunu okudum ve korkum beşe katlandı.o gece rüyamda tam 4 kere endoskopiye girdim. sabah kalktığımda dudağımda uçuk çıkmıştı. korka korka gittim. beni korkutanların bi yerleri uçuklasın inşallah. abi gittim narkoz verdiler,süper rüyalar gördüm, ayılırken de "böyle olduğunu bilseydim günde 20 kez gelirdim" demişim. ee şimdi bunu neresi korkunç. hiç te korkunç olmayan işlem.
    4 ... iyipekimadem
    #1430118 :)
  6. 6.
    agizdan ince bir borunun ucundaki kameranin mideye sokulmasi sonucunda midenin dibine kadar olan bölgeleri inceleyen islem. ozel bir tedavi merkezinde yaptirilmasi halinde pek bir aci yasatmiyor.
    oncelikle korkusu olan hastalara cesaret ignesi denen zimbirtidan yapiyorlar (ben, bana igneyi yapan hemsirenin yalancisiyim), ardindan agziniza dis doktorlarinda kullanilan agiz içini hissizleştiren bir sprey sıkıyorlar (bununda sebebi yutkunmanizi engellemekmis)ardindan, boksorlerin taktigina benzer bir agizlik takiyorlar (boru icinizdeyken onu istem disi isirmamaniz icin), son olarak sizi yan yatirip kilo ve yasiniza uygun olarak damardan bir igne yapip uyutuyorlar (yine hemsirenin yalancisi olarak, bu ignelerin etkisi 15-20 dakika suruyormus). ardindan doktor amca endoskopi cihazini midenize gonderiyor. etrafta olup bitenleri duyuyorsunuz ama herhangi bir tepki veremiyorsunuz, herhangi bir aci da hissetmiyorsunuz. endoskopi cihazi ile midenizden numunelerde alinabiliyor (bkz: biyopsi).
    son olarak gozlerini aciyorsunuz, az bir bas agrisiyla yattiinizden yerden kalkiyorsunuz, doktorunuz size yaklasik 10 dakika suren endoskopi isleminin belgesel tadindaki dvd sini verip sizi evinize gonderiyor. evde arkadaslariniza mide belgeselinizi gosterirken bir cogu lavaboya kusmaya gidiyor.
    7 -2 ... hayvanadam
    #1910600 :)
  7. 7.
    gurbet ellerde maruz kaldigim tibbi tetkik yöntemi.

basina gelmesi muhtemel okuyuculara; kimsenin sizi korkutmasina izin vermeyin güle oynaya gidin valla. söyle ki,
    bana uyutucu igne yapalim mi diye sordular, istemiyorum dedim. doktor "ama sonra bana orada iskence cektirdiler diye anlatmayin, aci cekmenize gerek yok" dedi. babamin yasadigi ve de sözlüklerde okudugum onca kötü endoskopi tecrübesine gülüp gectikten sonra, doktorun da böyle demesi bir an düsündürdü ama "yok ya yapalim gitsin, gereksiz uyusturucu almaya gerek yok" dedim. agzima güzel hemsire hanimin elinden bogaz bölgesini uyusturucu spreyi sıktırdım, kafama da agizligin lastigini gecirdim. (sado-mazo filmlerdeki agza gecirilen topa benzer bi sistem aslinda, ama top yerine ortasi borunun gececegi bosluk olan, boru yerine kendisini isirin diye bir plastik parca bu agizlik.)

sonra boru fasli basladi. borunun ucu tam bogaz bölgemdeyken "simdi yutun" dedi doktor. sanki büyükce bir lokmayi yutar gibi yutkundum ve boru serbest yoluna ulasmis oldu. doktor ve hemsire hanim bu noktada "bravo", "süper", "gercekten harika yapiyorsunuz" gibi övgüler dizdi. (sanirim bu yutma kismi zaten insanlarin en cok korktugu ya da aci cektigi kisim. ama hakkaten aci yoktu. sakin olup doktorun sizi bogmaya degil, tedavi etmeye calistigini düsünerek yutun gitsin.) sonraki boruyu ilerletme asamasinda pek fazla bir sey hissetmedim acikcasi. simdi 12 parmak bagirsagindayim deyince, "vay be" dedim sadece icimden. bu sirada agzimdaki agizligi isirmaya devam ediyordum ama öyle kendimden tiksindirici bögürtüler falan da cikarmiyordum.

doktorun gördüklerini ben de daha kücükce bir ekrandan basimi hafif yukari kaldirarak izleyebiliyordum ama gördüklerim hep kirmizi etten yollar olunca cok da ilgimi cekmedi acikcasi.

doktor arada sirada midemin icine biraz hafa üfleyip görmesini engelleyen durumlari bertaraf ediyordu. bu hava üfleme kismi gidiklanmayla, midenizin bir an icin hafif bulanmasi gibi karisik bir his veriyor sanirim. nitekim bende gülme hissi uyandirdi.

sonra borunun icine ince bir tel sokulup bir kac kere de doku örnegi alindi. ama bu asamada hic bir sey hissetmedim.

finalde de zaten yavas yavas cekiliyor boru, yine bogazinizdan gecerken biraz bogazda kalmis lokma hissi uyandirsa da aci verici bir deneyim hic degildi.

hersey bittiginde agzinizdan bol miktarda salya akmis oldugunu görebilirsiniz, bu da yine peceteyle hemen cözüldü.

bana sorarsaniz korkmayin, korkutanlara kulak asmayin, cok endiseleniyorsaniz da uyutulma imkaniniz olan bir hastanede olmaya calisin ama acikcasi tek ihtiyaciniz sukünet =)
    3 ... klaymen
    #2413542 :)
  8. 8.
    çok acı verici bir versiyonu da vardır. (bkz: burun endoskopisi)
    2 ... tuhh kahretsin
    #2413680 :)
  9. 9.
    insanın zoruna gideni de vardır:

(bkz: bağırsak endoskopisi)
    1 ... antilopyawrusu
    #2413685 :)
  10. 10.
    verilen narkoz yeterli gelmeyip yarısında uyandığınızda kendinizden gelen garip öğürtüleri duyarsınız, korkarsınız. doktorunuz panik yapmamanızı, bittiğini söyler ama hemen hemşire kişisi narkozu verir yine. o öğürtüler kabusunuz olacaktır. çıktığınız da ise hala boğazınızdan midenize doğru bir hortum iniyo hissi bi kaç saat kaybolmaz. hemşireniz öküzse hortumu çıkartırken bir de dudağınızı patlatır.
    tanım: kötüdür, allah kimsenin başına vermesindir.
    2 ... uretim cini
    #3796984 :)