bugün

Ne pis hastalık. Burada 3 erkek kardeş var. Üçü de şizofreni hastası. Bir kafe işletiyorlar ortak. Üçünün de birer tane oğlu var. Neyse bu çocuklar sokakta yavru köpek bulmuşlar. Nasıl güzel bir şey bembeyaz. Sevdik oynadık oğlum ile.
Çocuğa dedim : " bu köpeği nasıl buldun? Yavru akbaş bu. Büyüyünce dev gibi olacak"

" abla sokağın ortasında buldum . Büyüklerimiz dedi ki bu daha büyümez. Bunun kafasını kesin atın "

Ben şok oldum . Çocuklara böyle şey söylenir mi? Işte şizofreni hastası söyleyebilir. Hiç eğitimsiz olanı, cahil olanı söyleyebilir.

En son rize ' de şizofreni hastası bir anne kızını 6. Kattan aşağı atmıştı ve çocuk ölmüştü. Meğer bu kadının seneler önce oğlu da 6. Kattan düşerek yaşamını yitirmiş. Kadın 3. Çocuğa hamile oldugunu söylemiş , komşusu da " sen 3. Ye hamilesin ya şimdi bunu da atarsın camdan " demiş. 1 hafta sonra olay vuku bulmuş.
Böyle insanlarla evlenmek, çocuk yapmak ne bileyim ilaçlarını icmemesine göz yummakta olacaklara razı olmaktan başka bir şey değil.
internetle tanı konulmaz evet ama şizofrenlerin kendilerini şizofren kabul etmedikleri doğru değildir, şizofrenlerin çoğunda iç görü vardır hastalığının farkındadır sürekli ve düzenli ilaç tedavisiyle de normal hayatlarına devam edebiliyorlar. Hatta daha iyi olan şizofrenlerde halüsinasyonları ve gerçekleri ayırt etme yetisi de vardır.
doğuştan kör insanlar şizofren olamıyormuş.

https://twitter.com/say_c...tatus/1227923142875713537
https://www.vice.com/en_u...tected-from-schizophrenia
Psikolog bi abimle konuştum ve yavaş yavaş bu hastalığa doğru kayıyormuşum.
hayaller aleminde yaşamak deyiminin gerçek hali bir paranoya durumu.
Genetik geçişi sanılandan daha fazladır. Günlük hayatta yerli yersiz kullanılır. Şuraya hakaretleri hastalık isimlerinden ayıran tablo koyalım
Doğuştan görme engellilerde hiç şizofreni vakasına rastlanmamıştır. Lakin sonradan görme yetisini kaybedenlerde de görülebilen rahatsızlık.
dedem, 2 dayım şizofren hastası bende olma olasılığı yüzde kaç?
%25 gibi bir durum söz konusu.
hayatımın diğer yarısı. yıllarca inkar ettim 40 yaşından sonra bir şizofren olduğuma ikna oldum.
Zor bir hastalıktır ama modern tıp ile insan bu hastalıktan kurtulabilir. Nice şizofreni hastası Psikiyatri ile normal bir hayata kavuşmuştur. Üniversite okumuş ve işe girebilmiştir. Bu yüzden can bedenden çıkıncaya kadar pes etmek yok.
açılın... şizofren bir akrabası olan veya psikoloji okuyan iyi okusun.

yıllar önce amerika'dayken her gün düzenli ot kullanıyordum. zaten anne tarafından gelen bir "extra" dopamin var... üstüne valide şizofreni tedavisi görmüştü. ki doktorlar bunu öğrenince hemen 50-50 ye sokar sizi... neyse...

düşünün ki... bir tiyatroda 4. murat rolünüz var... kendinizi de o role iyice kaptırmışsınız... birisi tiyatro binasını üstünüzde vinçle çekip kaldırmış... ve siz hayatınıza dışarıda devam ediyorsunuz. beyni çok ama çok yoran bir şey çünkü karşınızdaki insanlar ne derse desin hem kendi kişiliğiniz hem de 4. murat halinizle yorumluyorsunuz her şeyi.

ikinicisi... (geçmişini zikeyim kimse bize halisünasyon denen şeyin "ses" de olabileceğini söylemedi. mesela alkolik olunca duvarlarda börtü böcek görmek olarak öğrettiler yıllarca).
sesli halüsinasyon sizi hep ikilemde bırakır... sorgulama mekanizmanız hala çalışıyor çünkü ve ben de onlarca defa sorguladım ulan bu gerçek mi, değil mi veya gerçek olabilir mi diye.
senaryonuza göre sizinle konuşan bir ağaç da olabilir... tanrı da... veya uzaklardan bir gezegenden bir uzaylı da.
ama sorun şu: o ses sizi ikna eder.
ve siz hala ikilemde kalırsınız. ikna eder... ağaç bile olsa size der ki... aslında bu insanların hepsinde vardı ama kaybettiler... ama sen duyabiliyorsun.
tanrı ise der ki sen farklısın... seçilmişsin... yüreğin temiz vs. uzaylı der ki frekans der... algı der... yeti der... ama o ses sizi ikna eder.

peki olayın aslı ne? : hani hepinizin içinde bir "iç ses" vardır ya... birşey görür içinizden bir şey dersiniz... ki bu yine sizsinizdir. hah işte "o sesi muhatap almanızdır" şizofreni.

ha klasik okullarda veya kitaplarda öğretilen şudur: mal... bir hayal dünyası var onda yaşayan kişidir diye.

insan beyninin ne denli dehşet bir mekanizmaya sahip olduğunu görüp hayran olmuştum sonradan geçmişe dönüp baktığımda.
düşünün bir adamı yıllarca ingilizce dinlemişsiniz. türkçe konuşuyor sizle ama sesindeki en ufak tınıya kırılmaya kadar aynı.
babanızı duyuyorsunuz... aklınıza babanızın konuşmasını getirin desem size... silik bir şeydir normal insanınki... bunda o ses tınısı, kırılması bire bir aynı lan... yok böyle bir şey. ve bildiğin yanında konuşuyormuşcasına net ve aynı.
hadi bunu da geçtim... ses diyelim dışardan geliyor ve siz kapıdan geçiyorsunuz... o ses alçalıp yükseliyor.

doktorlar dahil şu deneyimlerin aynısını yaşatabilsen 100 insana... emin olun yarıdan fazlasını yenik düşer... hani babam nerde demin konuşuyordu arkamda falan diye.

bu olay zekiliğe falan hiç bakmıyor bilesiniz.
beyninize yenik düşüyorsunuz.

ha ne zaman boka sarıyor iş? :
dedim ya diyelim 4. murat gibi hayatta yaşıyorsunuz...beyniniz her şeyi hem siz gibi hem 4. murat gibi algılıyor... senaryonuz bir müddet 50-50 gider. senaryonuz ne zaman boka sararsa paranoitlik falan orada başlar. beyin artık kaldıramaz o çözümlemeyi hesaplamayı her şeyi 2 gözden görmeyi.

ben finalde artık senaryolar sıçmıştı... paranoid hale gelmişti dışardan bakınca durum. kendim polis çağırsınlar istedim kendimi bir yere kapatım. polis ve ambulans birlikte gelmişti... eller kelepçeli.

rehabilitasyonda doktorlar konuşurken bile halisünasyonlar hala vardı ve kimi cevaplarımı hala 2 türlü gözden veriyordum.

ha nasıl iyileştim derseniz... cidden kendi kendimle konuşmuş olduğumu fark edince.
üzülmüştüm lan... hem yitirdiğim şeye hem de kendi halime.
bunu fark ettikten sonra evet sesler hala devam etti ama artık bastırabiliyordum.
"muhatap almayı bırakmıştım"... sonrasında ot komple kesilince bir kaç içinde dopamin seviyem normale de dönünce kalmadı bir şey.
beyni o kadar yoran bir şeymiş ki... geçtikten sonra beynim dingin bir haldeyken kendimi ilk gördüğümde dünya varmış dedim... huzur buymuş dedim.

evet bu denli bir deneyimi yaşamak için 1 milyon dolarım olsa verirdim. ama şunu da söyleyeyim kimi geri zekalılara adı mı artistik geliyor nedir bir özenti var... özenilecek bir şey de değil.

farz edin ki... ot kullanmadan bir bir ot tribine girmişsiniz ve çıkamıyorsunuz. çünkü çıkamayadabilirsiniz. çıkmazsanız o beyin gün gelir iflas eder.

gelelim ilaçlara... şimdi eyyorlayanlar olacak biliyorum. ilaç sadece sizi mallaştırır. bildiğin mallaştırır. 48 saattir uyumamış gibi gezersin ortada. niyet senin düşünmeni önlemektir... bir yandan da dopamin seviyeni normale çekmek.
dopamin seviyen düşse de sen o ikinci gerçekliğin farkında değilsen iyileşmen zordur.

peki diyelim yarın bir gün bir çocuğum şizofren olsa ne yaparım?
(kendi adıma konuşuyorum... bir doktora götürmem... çünkü bire bir tecrübemden dolayı...ama siz götürmemezlik etmeyin. ki kimi hastalar yaşadıklarının sadece "kendi ile konuşmak" olduğunu belki o şekilde üzerinde düşünür ve idrak eder.)

öncelikle neredeyse vegana yakın bir beslenme uygularım. ve hatta ikna edebilirsem (zorla değil olmaz) 3 ile 15 gün arası "su orucu"na sokarım. açlıktan kimse bu kadar kısa sürede ölmez. ama 3-4 günden sonra vücut ve beyin kendisine bir nevi reset atar. organların işleyişine de salgısına da vs. ki youtube da var... zamanında rusların bilimsel bir şekilde bu işin peşine düşüp %40-60 arası sırf bu yöntemle sonuç aldığı.

mümkünse de ortamın tamamen değişeceği bir yere... ortam değişikliği... tatil değil.
ve ufaktan ufaktan...diyelim çocuğumu anlayaraktan konuşup, küçük küçük yaşadığının aslında ne olduğunu aklına sokmaya çalışırım. "lan mal kendi kendine konuşuyorsun" dersen... %1milyon emin olun ki... o halüsinsyon ses çok agresif bir tepki verecektir şizofren kişi içinde... ve size karşı ondan sonrasında hep agresif olacaktır.

ve dopamini yükseltecek ne varsa kafein vs kesmek.

beyninizin size, fark etmeden, istemeden oynadığı, kimsenin yapamayacağı bir trollük yaptığı bir şeydir şizofreni.
Arkadaş alttan alttan dine taş atmış. Bu klasik ne zaman bitecek merak ediyorum. Evet kardeş inanan herkes şizofren tatmin oldun mu?.
818 kelime 5,678 karakter yazıdan dine taş atmak nasıl çıkarılmış şaşırdığım konu.

cem yılmaz'ın dediği "gitti geldi zenci pipisi" hesabı.
şizoları durdurmak için kullanılan frendir. yoksa bu manyak olmaya karar verenleri asla durduramazdınız.
bizim iki sokak ötede yalnız yaşayan hiç evlenmemiş yaşlıca bir kadın varmış. aylarca evinden çıkmayıp kimseye kapısını açmıyor, meraktan kapısını çalanlara kendisi zehirlemeye geldiklerini söylüyor, ilaçlarını zehir adderek içmiyor, yiyecekleri zehirli addettiğinden hiçbir şey yemiyor, eve mazot dolacak korkusuna kapılıp kaloriferleri kapatıp üşüyormuş, aylardır yıkanmadığından hep kir saçları yağ içindeymiş. sonunda tedavi merkezine yatırmışlar.
ilginç ve kötü bir hastalık.
2017 yılında doktorlara kafamda çip var, beni izliyorlar, benimle konuşuyorlar, beni denek olarak kullanıyor olabilirler, demem üzerine bana koyulan teşhis. aynı zamanda bütün kızların bana aşık olduğunu da düşünüyordum.
Yokturlar. Sen, ben ve en az üç maymun vardırlar. Yalan söylemeyin, cin çarptı, kişiliğim bölündü, eczanede ilaç var.
insanlar tarafından tehlikeli görülen bir hastalık tehlikeli hastaların ortak noktası şu ilaçlarını kullanmıyorlar bu da halüsinasyonları tekrar başlatıyor ve hasta etrafa zarar veriyor ama ilaçlarını kullanıp sağlıklı bir insan gibi hayatına devam eden milyonlarca şizofreni hastası var toplumdan dışlandıkları için yalnızlığa düşmekte ve bu da onları intihara sürüklemektedir şizofreni hastası bir yakını olan varsa ona şunu diyeyim hastaya deli gibi kelimeleri kullanan bazı karaktersizleri görürseniz ona sertçe cevap verin kendiniz veya ailenizde asla kullanmayın çünkü bu kelime insanlıktan çıkmış alçakça bir kelime onların neler çektiğini asla bilemezsiniz bir kaç gün bazı şeyleri takıntı haline getirirsiniz bu da canınızı çok sıkar ya şizofreni hastaları o takıntıları her saniye yaşar bu hastalıkla dalga geçenlere diyorum sadece bir saat kendini öldür seslerini duyuyor yaratık benzeri halüsinasyonlar görüyorsunuz ne yapardınız korkardınız değil mi ? O alay ettiğiniz insanlar bunun çok daha fazlasını yaşadı ve yaşıyor insansanız empati kurun ha insan değilim diyorsanız dalga geçmeye devam edin edince de çok komik oluyorsunuz orası ayrı bir konu.
dünyada 20 milyon şizofreni hastası olduğu tahmin ediliyor.
bu insanları damgalamak en çirkinidir.
şizofren toplum içinde bir hakaret gibi kullanıldığı için bu hastalıktan müzdarip olan insanlar hastalıklarını belki de gizlemek durumunda kalıyorlardır...

tıp gelişti. pek çok insan tedavi edilebiliyor diye biliyorum artık...
hızlı giden şizoların yavaşlaması için kullanılan frendir.
görsel
" Şizofreninin en kötü yanı, gerçekle gerçek dışını ayırt edememektir. Bir düşünün:

Tanıdığınız kişilerin, bildiğiniz yerlerin, sizin için en önemli anların hiçbir zaman sizi terketmediğini, ölmediğini fakat zaten hiçbir zaman da varolmadığını aniden öğrendiğinizi hayal edin. Bu nasıl bir cehennem olurdu? "

(bkz: a beautiful mind)
aklın frenlerinin boşa çıkmasıdır.