bugün

gelmiş geçmiş en iyi türk filmidir, her sahnesi ayrı bir komedidir, 40 bin kere izlemişliğim vardır, bir 40 bin birinci kere daha bıkmadan usanmadan izlerim...

(edit: bu film hakkında sadece tek entry mi var, yazııık)
(2. edit: özür diliyorum, ş'lerin ve ğ nin kurbanı oldum) (bkz: saban oglu saban)
zor olacak ama aktarmaya çalışacağım.
halit akçatepe: elması anlat.
adile naşit: elmas. elmasım. gitti! gitti, gitti, gitti, gitti, gitti, gittiii! (burada meşhur gıdaklama sesi. aktarmam imkansız o sesleri)
h.a: bununla nasıl konuşacaz be!
kemal sunal: sen onu bana bırak ben konuşurum.
bana bak: üüürüüü?
a.n: ( gıdaklama sesi. yok öyle bir ses. sesi öçıkarırken sallanmaları da cabası)
k.s: yaa! şşş üüürürrüü?
a.n: ( ses gittikçe acayip bir hal alıyor)
k.s: vay canına. şş üürürüü?
a.n: (...)
k.s: allah allah. allah!
h.a: ne diyor?
k.s: ne biliyim. hiç bişe anlamadım ki!
h.a: hadi be! *
dünyanın en iyi komedi filmi dalında imdb'de ikinci sırada yer alan yeşilçam klasiği.

http://www.imdb.com/chart/comedy

olsada izlesek be sözlük.
dünyanın en iyi komedi filmi dalında imdb'de 1. sırada yer alan yeşilçam klasiği.

http://www.imdb.com/chart/comedy
Evet bir kemal sunal hayranı olarak en beğendiğim filmlerden biridir; Ancak 'Türkiye'nin'' en iyi komedi filmidir. Zira internette ismimizi duyurma düşkünü olan biz türkler sanal alemde, ülkemizin adının bulunduğu ne kadar anket varsa, birinci; ya da ikinci çıkıyor.. Örneğin ''züğürt ağa'' isimli nadide filmimiz de 9. sıraya yerleşmiş.. Ne yani, bir iskoçyalı züğürt ağa filmini 'nasıl olduysa' izliyor, izlemekle de kalmayıp onu en iyi komedi filmi anketinde işaretliyor.. şştt! Bak ne deyeceğim*
en sonunda süt kardeşlerle birlikte imdb top 250 de yerini almış filmdir.
imdb'de top 250'de 195. sırada yer alan güzide film.
şaban ın* * camdan dışarı bakarken aşağı düştüğü sahne unutulmayanlardandır.
her sahnesiyle beni güldürebilen ne mutsuz oldugum anlarda izleyip neşemi yerine getirebilen bir baş yapıt.
bir yıldızlar geçidi. dönemin en iyi en kaliteli oyuncuları oynamaktadır. şimdi bu dönemde en iyileri asla aynı filmde bulamazsınız. bir yeşilçam klasiği.
BU AKŞAM 21:30 DA KANAL 7 DE SEYREDEBiLECEĞiMiZ EFSANE FiLM.
--spoiler--
KUMANDAN : - bu gece sabaha kadar ileri karakol nöbeti tutacaksın.
ŞABAN : - SENiN iÇiN HER ŞEYi YAPARIM CANIM KUMANDANIM BENiM.
KUMANDAN : - keees. senin gibi askeri gebertmenin başka yolu yok. o düşmanın gözü kör olsun hala öldüremedi seni.
ŞABAN : - canım çok kabiliyetsiz herif bunlar.
KUMANDAN : - karakol nöbetinde mutlaka işini bitirecekler. mutlaka.
ŞABAN : - valla hiç sanmıyorum, ama genede siz bilirsiniZ.
--spoiler--
sünnetçi eteğin altından bakar, sonra bir daha bakar:
--spoiler--
+ neresini keseceğim bunun?
- Kesmeyeceksin.
+ Bunu göstermek için mi çağırdınız beni?
--spoiler--
BAHSi GEÇEN SÜNNETÇi iÇiN:

(bkz: SUNULLAH CANYAKMAZ)
kemal sunal ile şener şen'in ölümsüz diyaloglarına sahne olmuş film.

+şaban!
-ne!
+gel buraya!
+bu gece sabaha kadar ileri karakol nöbeti tutacaksın.
-senin için her şeyi yaparım canım kumandanım benim.
+kes! senin gibi askeri gebertmenin başka yolu yok. düşmanın gözü kör olsun. hala öldüremedi seni.
-canım çok kabiliyetsiz herif bunlar.
+ileri karakol nöbetinde mutlaka işini bitirecekler. mutlaka.
-valla hiç sanmıyorum ama gene de siz bilirsiniz.

+parola şeydi evladım.
-neydi?
+canım ben sana söyledim ya.
-dur! kıpırdama. üçe kadar sayacam. çabuk parolayı söyle. 1!
+parola şey...
-parola şey değil. 2!
+parola.. dur bulucam.
-parola dur bulucam da değil. 3!
+hah buldum! parola; başak!
-bulamadın. şafak! *
sünnetçi ihsan yüce: - bu mu minik yavru? maaşallah pek de küçükmüş.
--spoiler--
filmin başlarında kemal sunal ile halit akçatepe 'nin fasıl heyeti içinde hem şarkı söyleyip hem birbirleriyle çene çaldığı sahne akılara zarardır.
--spoiler--
--spoiler--
şener şen : şş , kemal sunal :ks

şş: evladım düşman çadırına ulaşabildin mi?
ks : evet kumandanım. çadırda bi hıyar var... (yanlışlıkla aslında şener şen'in çadırına girmiştir)
şş: onu alaşağı edebilir misin?
ks: anasını bile bellerim...
şş: hadi evladım saldır...

olaylar gelişir. *
--spoiler--
film baştan sona kadar çok komik. bazı komedi filmleri vardır izlersiniz gülersiniz biter. ikincisinde aynı tepkiyi vermezsiniz çoğu sahnede. ama bu öyle bir film ki. insan hala gülebiliyor buna.

ikinci elli 48, ikinci elli 49, ikinci elli 50 kumandanım geldim...
yeşilçam tarihinin en komik film filmlerindendir. oyuncular ne kadar büyük adamlar oldukları anlaşılır.
elma diyaloguyla yardıran film. tek bu da değil tabiki. birçok replik var ama o ayrı ya. ayrıca, imdb'de de hatırı sayılı bir yeri vardır.*
konusu: Askerde her türlü sakarlığı, beceriksizliği yapan ve kumandanı Hüsamettini sürekli kızdıran, deyim yerindeyse sürekli burnundan getiren Şaban, askerlikten sonra arkadaşı Ramazan ile çalgıcılık yapar. Çalgıcılık yaptıkları dönemde aynı yerde Kanto yapan Nigara aşık olurlar. Bunun akabinde hiç beklenmedik bir şekilde komiser Hüsamettin ve tüm teşkilatının peşinde olup da yakalayamadıkları Kadırgalı Eşrefi yakalarlar. Onların bu başarısı üstüne Nazır Paşa onları gizli polis yapar. Bu arada Nazır Paşanın evinde kızkardeşinin elması çalınır. Şaban ve Ramazan elması bulmak için Nazır Paşanın konağında araştırma yapmaya başlarlar. 01.12.1977 yapımı kemal sunal klasiği.
-gider aşkımızı ilan ederiz, hangimizi beğenirse o nigar'ı alır !
+öbürü ne alır ?
-öbürünü karıştırma biea !

allah aşkına tiplere gel;

http://galeri.uludagsozlu...ban-o%c4%9flu-%c5%9faban/
http://www.youtube.com/watch?v=7zOD1wDbeEM
trt de yardıran efsane. izleyin izlemeyeni uyarın, sevgilinizse terk edin. az önce efsane dat diri dit sahnesi geçti. evet.
sadece dişlerine bakarak bile gülebileceğiniz, kemal sunalın baş rolde oynadığı baş yapıttır.