bugün

beyaz olmayan.
karamiki.
(bkz: siyahi)

çok açık bir kelime bakınız.
(bkz: dondurma yiyorum hem de çikolatalı)
siyah ten de geç. ben bu ifadenin ırkçı olduğunu düşünmüyorum.
siyah insan işte. ben bu ifadenin ırkçı olduğunu düşünmüyorum.
(img:#2105148)
naber lan karakafa?
köken olarak arapçada zanci , farçada zangi olarak söylenen kelimelerin türkçe karşılığı siyah derili demektir.
1300 yıl önce de zengi denmiştir. çok da kasmaya gerek yoktur. amerika yerlilerine kızılderili demek gibi doğal bir şeydir.
fakat arap demek saçmalığın daniskasıdır.çünkü araplar siyahi değildir.
onları ''afro'' diyerek de tarif etmek mümkündür.
Siyahi demek bile çok saçma değil mi? Beyazi denmiyor. Normal anormal gibi bir durum yok, insan her renkte ve ırkta insan..
Neden beyaz adam demiyorlar diye soruyorlar
Çünkü hiçbir beyaz adam afrika ülkelerine göç edip orda yaşamıyor
Ama kabilelerden kaçan kim varsa Avrupa ülkelerine göç ediyor. Şimdi Türkiye de almaya başladı.
Eğer beyazlar siyahilerin ülkelerine iltica etselerdi orda da benzer sorunlar yaşanırdı.
insan bu. insan demek sorun demek. Farklılık demek birçokları için sorun demek.
Türklerin zencilere düşmanlığı görülmemiş hatta onlara sempati bile duymuştur. Türkiyede hiçbir zaman zenci hakaret olarak kullanılmamış üstelik şarkılarımızda inci dişli zenci kardeşim falan denmiştir.
bembeyaz dişli demek yeter,
hem kadınlarınınn hem adamlarının dişleri florasan gibi parlıyor maşallah.
Siyahi deniliyor zaten.
Kazandibi denilebilir bence çokta tatlı olur.
Zenciye zenci demek neden ırkçılık olsun. gündüz feneri, niga gibi saygısız ve aşağılayarak yapılan benzetmeler kesinlikle ırkçıdır. Ama zenciye zenci denir. Bunda da bir art niyet ırkçılık falan aranmaz.
Şimdi Bizim tarih yazımında bir bias sorunumuz vardır. Dünya tarihi dediğin aslında batı tarihidir, geri kalan Coğrafyaların tarihi batıya referansla yazılır. Yani batı biaslıdır. Bu da içinde bir söylem ve tahakküm üretir (Said). Bunda ötürü Bizim gibi toplumlar için Son 40 yılın büyük sorunu bu batı merkezli anlayışı Geri almaktır (undoing) (prakash). Ama bu çok zor bir iştir, çünkü tüm algılarımız ve kullandığımız kavramlar bizzat batı ürünüdür. Farkında bile olmadan O kadar Batı merkezli düşünürüz ki bu bourdieu’nün doxa dediği bir alana çekilir. Bu siyah beyaz meselesinde de durum benzer. Siyah da insanDır beyaz da insan. Beyaz insanı nasıl tarif etmek Gerek diye bir sorunsalımız yok, değil mi? Çünkü insan denilince senin aklına gelen o. Yani senin algılarını biçimlendiren o. O bir model, ideal haline geliyor. Ondan farklı olanı yani siyahi tanımlamak çabasına giriyorsun. Bunu dikkat edersen Beyaz insana referansla yapıyorsun. Yani farkında bile olmadan insan söylemini yine beyazlar üzerinden kuruyorsun. Halbuki siyah insan için de beyaz insan için de bir sosyal tabir yapmadan ikisini de aynı göreceğiz. Sadece bilimsel, ne bileyim antropolojik, genetik çalışmalar için falan siyah beyaz ayrımı kullanışlı olabilir. Onun dışında siyah insanı tarif etmek gibi çaba olmamalı. Çünkü farklılığı tanımlamıyoruz. Siyah ne kadar farklıysa beyaz da O kadar farklı.
Direkt zenci denebilir. Zenci, ırkçı bir ifade değildir ki. Aman her şeye duyar kasan politik doğrucular, solcular yine ağlamaya başlamış. iyi hadi bari,

(bkz: bitter çikolata)
(bkz: Afrikalı)
(bkz: siyahi)
şu melanini bol vatandaş.
En güzel tarifi, Sezen Cumhur Önal yapmıştı.
(bkz: çikolata renkli sanatçı)

insan olmak ne güzel şey...
böyle bir şeyin imkanı yok.

diyelim iki tane ahmet var yan yana duruyorlar biri siyah biri beyaz siyah olanı çağırmak istiyorum ben ahmet gel dediğim zaman hangi ahmeti kastetmiş olacam rengi beyaz olmayan mı demem gerekiyor.

zenci ırkçı bir ifade değil arkadaşlar nigga nın karşılığı değil zaten.
(bkz: african)
ırkçılık yapmadan solukbenizli tarif etmek gibidir.
günümüz insanının ataları afrika'dan çıkmıştır unutma.
Teninde daha fazla renk pigmenti bulunan insanlar.