bugün

azı farz, çoğu cehenneme götürebilir fikir yapısı.
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.M.K.ATATÜRK
(bkz: faşizm ile milliyetçiliği aynı şey sanmak)
küreselleşmeyle yokolmak yerine hortlamış kavramdır.
(bkz: samuel huntington)
insanların toplumsal özelliklerini biyolojik, ırksal özelliklerine indirgeyerek bir ırkın başka ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti. *
insanların sadece olumsuz genellemeler yapıldığında karşlık vermek için kullandığı sözcük.

X: Abi şu isveçliler ne güzel ya, cillop gibiler valla!
y: Evet yahu... Bir içim sular...

Yukardaki cümle, belli bir kitleyi genelleyip onlar hakkında bir önermede bulunmuştur.

x: Abi şu kürtler de amma çirkinler yahu... Tiplere bak...
y: Oha, ırkçılıktır bu yaptığın, saçmalıyorsun.

Bu cümlemizin de yapı itibari ile üsttekinden hiçbir farkı yoktur.
forwardla bana gelen bir yazıdır.paylaşmak istiyorum;

sevgili beyaz adam,
doğarım, siyahım
büyürüm, siyahım
güneşlenirim, siyahım
üşürüm, siyahım
korkarım, siyahım
hastalanırım, siyahım
ve ölürüm, hala siyahım

ve sen beyaz adam
doğarsın, pembesin
büyürsün, beyazsın
güneşlenirsin, kızarırsın
üşürsün, morarırsın
korkarsın, sararırsın
hastalanırsın, yeşilsin
ve ölürsün, grisin
ve hala utanmadan bana
renkli dersin..
avrupa patentli boktan fikriyat.
suç olması neticesinde, yurdumuzda "milliyetçilik" adnı altında devam eden, ha yok dersiniz;

kürtler, türk milletinden soyutlanır.
ermeniler, türk milletinden soyutlanır.
rumlar, türk milletinden soyutlanır.

o vakit bunlar ne diye sorarım ben size. "milliyetçilik" adı altında ırkçılık yaparsınız. biri kalkar, "ırkınıza" hakaret ettiği gerekçesi ile başkasını vurur. kürtler terörist olarak yaftalanır. sonra zan altında kalınca, dem vurursunuz milliyetçilikten, nutuklar atmaya başlarsınız.

dizileriniz, silahları, şiddeti yüceltir. kaldırılacağı zaman yasakçı zihniyetten dem vurursunuz. yasak neden olur? şiddetin yüceltilmesi yasaklanmamalı, cezasız mı kalmalıdır? o diziler değil mi binlerce çocuğun idol alıp, birbirini vurduğu? o diziler değil mi, sigaranın yasaklanıp, ondan kat kat zararlı silahların serbestçe yayınlandığı?
işte ırkçılık bu tarz bir mesajı atabilmektir. ne yazık ki bu mesajın sahibi bu sözlükten biri... ne desek boş...

"teorik bilgilerle kafa ütüleme bi kere, bu konuda gayet iyiyim. ama senin derdin demokrasi eşitlik özgürlük değil. bu ülkede pozitif ayrımcılık yapılırken, senin esmer ve pis kokan teninin derdi daha nedir, anlayamıyorum.. skimde mi? değil..

bu topraklarda bir zaman gelicek ki bedeninden kopan kellelerin sayısı tahmin bile edilemiycek. ve biz, emir timur'un torunları onlardan piramitler yapıcaz.. hayallerin senin adına hoştur eminim. daha zamanın varken, bol bol kur.."
sivrilmeye çalışan her tür ırkçılık (türk kürt ermeni vs vs) domino taşı etkisi göstererek diğer milletlerin ırkçılığını tetikler. yani siz bir ırkın yanında kendi ırkınızı yüceltir, onları aşagılarsanız bunun size geri dönüşü ırkçılıktan, kandan, öfkeden başka bir şey olmayacaktır. bu başkaldırı kaçınılmazdır. tek makul çözüm bütün renkleri birarada görebilmede, hepsine eşit yaşam hakkı tanımada geçer. özetle insan olmaktan.
peygamberin ırkçı ise cehenneme kadar yolu vardediği fikir.
(bkz: iskandinavya)
(bkz: isveç) (bkz: norveç)
(bkz: danimarka)
(bkz: finlandiya)
türklüğü aşağılamayı yasaklayıp diğer ulusal adların aşağılanmasından söz etmemek, ırkçılıktır. (bkz: 301 madde) ırkçılığın apaçık bir biçimidir. Her tür ulusal varlığı kapsayan, her tür ırkçılığı yasaklayan bir madde yerine bu maddede ısrar eden herkes ırkçılık suçundan yargılanabilir.
selim aklın red ettiği idelojik kapan. zira, insan kendisi başarmadığı bir şey için övününemez. doğmadan önce teste tabi tutulmuş ve ırkını hak etmiş gibi davranma eblehlğine ırkçılk denir.

kitlesel tecavüzcü siyasi sapıkların başlattığı, ezik ve gafil dimaların peşinde sürüklendiği, genelde vatanperverlikle maskelenen cehenneme kesin giriş biletini, ideolji olarak benimsemiş gerzeğe ırkçı, bu gerezekliğede ırkçılık denmektedir.
insanların toplumsal özellik ve farklılıklarını kalıtımsal, ırksal özelliklerine indirgeyerek bir ırkın başka ırklara üstün olduğunu öne süren öğretidir. faşizm..
(bkz: insanlık suçu).
national geografic'te hapishanelerle ilgili bir programda fazlasıyla gözler önüne serilen iğrenç durum. hapishaneye yeni zenci bir suçlu gelir. beyazlar adamı pis pis süzerken adamın gözleri kendi ırkını aramaktadır korka korka. sonunda dayanamaz ve sorar; "zenciler ne tarafta" diye. adamlar arkada bir yeri işaret ederler. cenci mahkum ise * * başı önde kendi ırkına mensup bireylerin yanına gider. adamlar orada büyük bir tehlikenin var olduğunun bilincindedir. arkadan bir zenci gelir ve "senle birlikte 13 kişi olduk". "sayımız onlara göre daha az. " der. ne kadar da kötü bir durum bu ırkçılık. insan gene insan değil midir? renk ayrımına ne gerek var?
her türlüsüne "s.ktir lan ordan" denilen, sözlükten tekmelenesi hayvanlıktır.

türk ırkçılığına da, kürt ırkçılığına da, alman-rus-ingiliz-nikaragua ırkçılığına da aynı tepki geçerlidir. insan olmak lazımdır en başta. ya da insan taklidi yapmak. o da işimizi görecektir.

ayrıca hala ilginç bir şekilde "ben türküm" ya da "ben kürdüm" sözüne indirgenen or.spu çocukluğudur.

malesef kendi ırkı haricinde herkesi aşağılık olarak gören, kulak boşluklarından faşizm akıtan hayvanatlar gittikçe daha da çok göstermektedirler kendini.

ben türküm.

türk olmaktan da gurur duyuyorum.

ancak sırf türk olduğum için başka ırkları hakir görüyorsam yaptığım şey türklük filan değil, ucuz, kokuşmuş, evrimini tamamlayamamış hastalıklı beynimden boşalan ırkçılıktır.

nazi almanyası da bu mantık ile işliyordu.

aynı mantığa sahip pkk köpeklerini de dağlarda öldürmekteyizdir. çünkü kürt ırkçılığı yapıp yedikleri kaba sıçmaktadırlar.

önemli olan insan olabilmek, insana "insan" olduğu için değer vermektir... bizi hayvanlardan ayıran şey düşünme yetimizdir.

kişiyi kendi yapan seçimleridir. kökeni değil.
Turk irkciligi moskof usaklari'nin, arap yalakalarinin, amerikanci sarlatanlarin herzeleri gibi kandaki turkluk oranini tahlil etmek, kafatasi olcmek vs ile ilgili degildir. Turk irkiciligi kan ve irka dayanmak ile birlikte Turkluk bilincine sahip olmak ve ecnebilerin suuruna sahip cikmamak hatta ona dusmak olmak esasina dayanir. Turk irkinin kaderini tayin edecek olan devlet makamlarinin kilit noktalarina turk irki'ndan olanlarin getirilmesi ilkesi irkcilik, kafatascilik ise varsin oyle olsundur.
hayvan oğlu hayvanlık. işin kötü tarafı bu mahlukların birbirinden beslenmesi.

kendi kendilerini karşılıklı meşrulaştırıyorlar. türk ırkçısı yunan ırkçısını besliyor, alman yahudiyi.

ama biz ırkçıyı sadece zenci karşıtı sanıyoruz, bizde ırkçılık yok diyoruz. büyük yalan, insanın olduğu her yerde bu hede var.
Irkçılığın metinsel tanımı sadece ırka dair olsa da, pratikte ırkçılık bir grup insanın kendilerini kolektif bir topluluk olarak tanımlamayı kararlaştırıp, diğer gruplarla veya halklarla ilişkilerini üstünlük hissi doğrultusunda şekillendirmeye başladıkları grup düşüncesinin sonucudur. Buna ekonomik ve/veya siyasi hâkimiyeti elinde bulundurmaları eşlik ettiğinde, söz konusu üstünlük çeşitli şekillerde boyun eğdirme ve zulme dönüşmekte.

Irkçılığa ve çeşitli şekillerdeki grup önyargılarıyla gerçek bir mücadelenin öncelikle kişinin kendi toplumunu şekillendirmekteki kişisel sorumluluğunu kabul etmesinden geçtiğini ve buna toplumda ırkçılığın bulunduğu kabulünün de dahil olduğunu söylemeli.
* *
geçmişin veba'sı, bugünün aids'i olan bir başka tür bulaşıcı hastalık.
ülkemizde daha çok "x ırkından olanı işe almamak", "y ırkından olana evini kiralamamak" gibi yöntemlerle ne yazık ki yapılan şeydir.