bugün

"taze yenmemiş bir ekmeği bayat yedirme denemesidir." (özdemir asaf demişti galiba.)
(bkz: nasihat)
bir de öğütmek vardır. buğday, arpa, çavdar falan değirmenlerde öğütülür. sonra evimize un olarak girer. sonra annelerimiz pasta falan yapar ondan.
Okulda, anladıkça başaracaksın.
Yasamda, başardıkça anlayacaksın.
Gelecek mutlu-mutsuz, inanmasan da;
Gözlerin yaşardıkça anlayacaksın.

özdemir asaf
Ahbap,bak sözüm sana,
doğmak zordur
ölmek de bayağı,
öyleyse
bir sevgi bulmaya bak kendine
ikisinin arasında. *
öpüşürken gözlerini kapamayan bir kadına güvenme.

h. jackson brown jr.'ın hayata daiar büyük el kitabındaki 880. öğüt.
Birisine seni seviyorum deme fırsatını asla kaçırma.
...
öğütler ancak öğüt verene yararlıdır. o da, vicdanındaki yükü hafiflettiği için. sen de eninde sonunda kaderinde yazılı olanları ve yetiştirilişinin seni sürüklediği hareketleri yapacaksın. öğütlerimin senin hayatının üzerinde yaratacağı etki, suya düşen kiraz çiçeğinin nehrin akışı üzerinde yaptığı etkiden daha fazla olmayacak.

trevanıan - şibumi kitabından.
Babamın bana facebooktan bulduğum ilkokul arkadaşım hakkında söylediği söz öğüttür.
''O sana ilkokuldaki gibi saf ve temiz duygularla yaklaşmaz.'' *
öğüt

Okulda,anladıkça başaracaksın.
Yaşamda,başardıkça anlayacaksın.
Gelecek mutlu-mutsuz,inanmasan da;
Gözlerin yaşardıkça anlayacaksın.

özdemir asaf
Verilen öğütlerden yalnız akıllılar yararlanır. SYRUS
ahmet erhan şiiri.

Duvarlardaki kurşun deliklerini
Çiçeklerle kapla artık
Eve erken dönersen iyi olur
Öyle çok düşünme geceleri
Yurdumuz, kimsesizlik, yoksulluk...

Birahaneler sigara dumanı,
Parklar, çimlere basmayınız
Yollar daha kalabalık
Bir şey eksik, bir şey eksik
Diye düşünmesen iyi olur
Bu şarkı kırık dökük
Nasılsa sensiz de bir son bulur.

Ama şimdi biliyor musun
Mezarlıklara yürü artık
Ne kadar genç ölü varsa
Ölüm tarihlerine bu günü yaz
Sonra ağlasan iyi olur
Sustuk, kendi içimize gömüldük
Anlıyor musun biraz...
"zamaninda taze yenmemiş bir ekmeği, başkasına bayat yedirme denemesidir."

özdemir asaf
bir gün eğer yolun
düşerse sorguevlerine
cinsiyetin yaşın rengin
farketmez kardeşim
yeter ki
tükür dilini yüzlerine

Temmuz 1983 - Nevzat Çelik

işkence etmek şerefsizliktir
etki altında kalan bir ruh, objektif düşünemez, alternatif üretemez ve karşısındakinin fikirlerini test edemez.
dans eder, şarkı söyler ve sevişirken düşünme!
Aynı zamanda bir isimdir. Evet.
Ankarada oturuyor isen zırhsız dışarı çıkma.
yaşlı amcanın: menekşe eken hiç gül derer mi, yavrum . *
"Benden sana bir öğüt
Kendi ununu kendin öğüt."
oğluma söyleyeceklerimdir.. öğütleyeceğim büyüdüğünde.. unutmasın hiç.. hayat tek bir yerde yaşayınca değil dünyayı keşfedince güzel diyeceğim. gez diyeceğim. hayatını masanın başında ekranın önünde hayaller kurup harcayamadığın paralar kazanarak değil hayal kurduğun yerleri hayal olmaktan çıkarıp oraları keşfederek geçir diyeceğim. biliyorum para lazım ama çok da değil. ona bu cesareti vereceğim.. hayatını özgürce yaşa ve seni herhangi bir yere mıhlayacak bağlar kurma diyeceğim, kurduğun bağlar seni çakılı bırakmasın sadece anılar topla ceplerinde, güzellerinden de üzenlerinden de... güzellerinden topla ki gülümse, üzenlerini es geçme ki bir daha aynı şeylere üzülme.. aynı hataları yapma, özür dilemekten utanma, özür dile ama bir daha aynı hatayı yapmayacaksan, eğer ki yaptığım şey doğru diyorsan o zaman özür dileme.. doğru bildiklerin için hiç bi zaman özür dileme.. kırmadan yaşa ama kırmalarına da izin verme.. esnek ol ama şeklini bozma.. etrafa baktığında detayları da görmek için bak.. sadece canlı renkleri görme siyahı da gör, gör ki için senden habersiz kararmasın bi anda... tercihlerini kendine göre belirle, toplumsal belirlenimlere göre değil... müzik dinle, yorulduğunda, kızdığında, mutlu olduğunda, korktuğunda her durumda müzik dinle.. bir hobin olsun mutlaka, kafanı boşaltmak ve bir şeyler ortaya çıkarmak için, kendini ifade edebilmek için bir hobi edin... sev, aşık ol, seviş tutkuyla. bunlar harika duygular mutlaka yaşa.. değer ver ve değer verdiklerini elinden kaybedecek aptal hatalar yapma.. gül, koca bir ağız dolusu kahkaha at etrafındaki kalabalığa aldırış etmeden.. utanma ağlamaktan da. bunların hepsi insani duygular ve hepsinin tadı birbirinden güzel.. damak tadın olsun sonra, farklı mutfaklarda pişen tatları mutlaka dene ve hiçbirine karşı ön yargılı olma.. hatta hiç kimseye ve hiçbir şeye karşı ön yargılı olma.. kimseyi etiketleme, hayata senden farklı yaklaştıkları için sakın kimseyi dışlama.. unutma ki tek doğru senin doğrun değildir... beni eleştir ve yanlışlarımı düzeltmemi sağla.. aramızda 33 yıl var ve benim doğrularımın zamanla doğruluğunu yitirebileceğini unutma.. dürüst ol her durumda.. emin ol kaybettiğini zannettiğin hissi geçtiğinde aslında kaybetmediğini anlayacaksın.. hayır diyebil, itiraz et.. hayal gücünü asla ama asla köreltme.. bulutların üzerine oturup yıldızları izle.. parmak uçlarında kelebeklerin dans etmesine izin ver.. ben bunu hep yapıyorum ve her defasında aynı gıdıklanma hissini yaşıyorum... tinsel temasın tensel temastan daha önce gelmesi gerektiğini lütfen aklından çıkarma. aksi halde giderek aşınır ruhun farkına varamazsın.. kitapların hayatından asla çıkarmaman gereken şeyler olduğunu sakın unutma ve okuma alışkanlığını asla yitirme. kitabı uyumak için değil uyanık kalmak için oku, bunun altını çiziyorum, kitabı asla uyumak için okuma.. bilgiden korkma, bilgiden zarar gelmez insana. sadece aldığın bilgileri mantık süzgecinden geçirerek kullan.. sağlığını asla ikinci plana atma...

bu da bi köşede dursun..
Mutlu değilim aknykc dedi birdenbire daha bir satır öncesinde sevgilim derken..

Neden mutlu değilsin? Seni mutlu edemiyor muyum? Diye sordum.

insanlar dedi, senin yaptıkların dedi..

Ona, onu mutsuz eden şeyleri anlattım, neden mutsuz olduğundan bahsettim, mutlu olmak için yapması gereken bir takım zorunluluk zincirleri yerine mutluyken yaptığı şeylerden bahsettim, bunları yap dedim. Negatif insanlardan uzak dur, seni mutsuz eden her şeyden uzak dur dedim.

Bitti mi öğütlerin? dedi.
Ben onun mutluluğu için çabalarken o ona öğüt veriyorum sandı.
Benim öğüt verecek dede yaşında mıydım ki?

Bir kere üzüldüm.
herkes içinde verilirse, öğütten çok hakaret olur.
bir kişiyi %100 tanımadan değer vermeyin.
Herkes düşünebilir ama öğütü akıl sahibi alır.