bugün

öğüt

oğluma söyleyeceklerimdir.. öğütleyeceğim büyüdüğünde.. unutmasın hiç.. hayat tek bir yerde yaşayınca değil dünyayı keşfedince güzel diyeceğim. gez diyeceğim. hayatını masanın başında ekranın önünde hayaller kurup harcayamadığın paralar kazanarak değil hayal kurduğun yerleri hayal olmaktan çıkarıp oraları keşfederek geçir diyeceğim. biliyorum para lazım ama çok da değil. ona bu cesareti vereceğim.. hayatını özgürce yaşa ve seni herhangi bir yere mıhlayacak bağlar kurma diyeceğim, kurduğun bağlar seni çakılı bırakmasın sadece anılar topla ceplerinde, güzellerinden de üzenlerinden de... güzellerinden topla ki gülümse, üzenlerini es geçme ki bir daha aynı şeylere üzülme.. aynı hataları yapma, özür dilemekten utanma, özür dile ama bir daha aynı hatayı yapmayacaksan, eğer ki yaptığım şey doğru diyorsan o zaman özür dileme.. doğru bildiklerin için hiç bi zaman özür dileme.. kırmadan yaşa ama kırmalarına da izin verme.. esnek ol ama şeklini bozma.. etrafa baktığında detayları da görmek için bak.. sadece canlı renkleri görme siyahı da gör, gör ki için senden habersiz kararmasın bi anda... tercihlerini kendine göre belirle, toplumsal belirlenimlere göre değil... müzik dinle, yorulduğunda, kızdığında, mutlu olduğunda, korktuğunda her durumda müzik dinle.. bir hobin olsun mutlaka, kafanı boşaltmak ve bir şeyler ortaya çıkarmak için, kendini ifade edebilmek için bir hobi edin... sev, aşık ol, seviş tutkuyla. bunlar harika duygular mutlaka yaşa.. değer ver ve değer verdiklerini elinden kaybedecek aptal hatalar yapma.. gül, koca bir ağız dolusu kahkaha at etrafındaki kalabalığa aldırış etmeden.. utanma ağlamaktan da. bunların hepsi insani duygular ve hepsinin tadı birbirinden güzel.. damak tadın olsun sonra, farklı mutfaklarda pişen tatları mutlaka dene ve hiçbirine karşı ön yargılı olma.. hatta hiç kimseye ve hiçbir şeye karşı ön yargılı olma.. kimseyi etiketleme, hayata senden farklı yaklaştıkları için sakın kimseyi dışlama.. unutma ki tek doğru senin doğrun değildir... beni eleştir ve yanlışlarımı düzeltmemi sağla.. aramızda 33 yıl var ve benim doğrularımın zamanla doğruluğunu yitirebileceğini unutma.. dürüst ol her durumda.. emin ol kaybettiğini zannettiğin hissi geçtiğinde aslında kaybetmediğini anlayacaksın.. hayır diyebil, itiraz et.. hayal gücünü asla ama asla köreltme.. bulutların üzerine oturup yıldızları izle.. parmak uçlarında kelebeklerin dans etmesine izin ver.. ben bunu hep yapıyorum ve her defasında aynı gıdıklanma hissini yaşıyorum... tinsel temasın tensel temastan daha önce gelmesi gerektiğini lütfen aklından çıkarma. aksi halde giderek aşınır ruhun farkına varamazsın.. kitapların hayatından asla çıkarmaman gereken şeyler olduğunu sakın unutma ve okuma alışkanlığını asla yitirme. kitabı uyumak için değil uyanık kalmak için oku, bunun altını çiziyorum, kitabı asla uyumak için okuma.. bilgiden korkma, bilgiden zarar gelmez insana. sadece aldığın bilgileri mantık süzgecinden geçirerek kullan.. sağlığını asla ikinci plana atma...

bu da bi köşede dursun..