bugün

öss şaha kalkacak... (bkz: şaha kalmak)
Güneşin batıdan doğması.Hayalle yaşayan b** içinde ölür.
ciddi bir oy potansiyeline hitap eden vaat. genç parti'nin ardından diğer partilerin de bu vaadi dile getirmeye başlamalarının başka bir açıklaması yok. çatısı gp, mhp ya da chp hiç fark etmiyor. siyaset bu ülkede bir iş ve siyasetçiler profesyonelce mesleklerinin gereğini yerine getirmeye çalışıyorlar sonuçta. sadece, "bu adam öss'yi kaldıracak" diyerek oyunun rengini belirleyecek kitlenin farkında olduğu için bir partiyi ne kadar suçlayabiliriz? ya da, siyasi rakibinin bu türden kolay ve ucuz bir şekilde oyunu "çalmasına" göz yummayan diğer partileri nasıl yargılayabiliriz? hadi ilkesiz, erdemsiz, tutarsız filan diyelim. ama siyaset böyle bir şey işte.

bu ülkeyi yönetmeye talip olanları değerlendirmek ve hatta onlara bakıp hayrete düşmek herkesin hakkı. ama, onlara yol verenlere, "yönetilen"lere de bakmak gerekiyor. orta öğrenimini tamamlayıp, üniversite kapısına dayanmış insanların bu vaatlere prim vermesini nasıl açıklayabiliriz? "eğitim" diyerek kestirip atmak bu duruma uymayacak herhalde. başka sebepler var. aranıp bulunması, çözülmesi gereken başka meseleler var.

sonuç olarak, herkesin bildiği bir şey bu siyasetçilerin saf olmadığı. konuşturan varsa konuşuyorlar. ne istiyorsan onu yem diye bağlayıp oltayı önüne atıyorlar. başka hiçbir yüce sebepten değil, yine oyları azalır diye kabul görmeyecek bir vaadi getirip insanların önüne koymazlar. "öss kalkacak" diyenle ciddi ciddi dalga geçilse, utanabilirler hatta. ama eğlenmenin tek yolunun, ağlanacak halimize gülmek olduğunu sanıyoruz "biz" hala.
(bkz: elleyince kalkar)
akabinde "kalkacakta ne olacak?" sorusunu akla getiren, 3 saat 15 dakikalık sürenin hernekadar kader belirleyici olmasından yana huzursuz olunsa da üniversiteyi kazanıp hala iki lafı bi araya getiremeyen onlarca insanı görüp keşke sınav daha zor olsaydı ve hatta ezbere sorular yanında zeka testinide dayasalardı diye düşündüğüm, kalktığı takdir de bütün gençlerde varolan rahatlığın yerini bir daha asla sıkılmayacak bir gevşekliğe bırakacağından emin olduğum için de asla yapılmaması gereken, ki hatta şu an kendi kendime "amma yazdın yahu büyüklerde aynı varsayımlarla büyüdü, bizde aynı dileği tutarak yatıp kalktık, şimdikilerde aynı masallarla avunacak" diye düşünmeme sebep olan hurafe
ÖSS yi Kaldıracağız Vaatleri ile Gençler Kandırılıyor

Seçimler yaklaşırken siyasi partilerin vaatlerinin başında ÖSS nin kaldırılması var. Kimi partiler ÖSS yi kaldırarak internet üzerinden sınav yapacağını kimileri yeni üniversiteler açarak ÖSS yi kaldıracağını ifade ediyor.

ÖSS nin kaldırılması, başka bir eğitim modelinin uygulamaya konulması ile mümkün olabilecektir. Siyasi partiler eğitim modeli hakkında hiçbir görüş ortaya koymadan, ÖSS yi kaldıracaklarını iddia etmeleri bunun kuru bir propagandadan başka bir şey olmadığını ortaya koymaktadır. Kaldı ki eğer ÖSS yi kaldırdık diye adını değiştirip başka sınavlar koymayacaksanız, ÖSS nin kaldırılması için gerekli hazırlıkların yapılması, eğitim sisteminin sınavsız modele göre düzenlenmesi gibi belli bir zaman aralığına yayılmış bir çok değişimi gerçekleştirmek gerekecektir.

Milyonlarca gencin hayatını ilgilendirin bir konunun böyle temelsiz ve bir slogandan ibaret propaganda malzemesi haline getirilmesini doğru bulmuyoruz. Siyasi partiler bu konuyu kuru bir vaadin ötesinde ele alarak, eğitim sisteminde köklü bir değişim modelini ortaya koyarak tartışmaya açmalıdır, ÖSS de ancak böyle bir tartışmanın parçası olarak ele alınmalıdır. *
en mantıksız seçim vaadi. aslında şu an için türkiye'deki en iyi üniversiteye giriş sistemidir öss. çünkü altyapı sağlam değil. bir düşünün: öss'nin alternatifi olarak görülen sistem ne? her yıl sonunda karne notu ve okullarda yapılacak sınavlar. peki doğudaki şartları biliyor musunuz? aşiret reislerinin oralarda nasıl başbakandan bile yetkili olduğunu biliyor musunuz? oralarda hak hukuk kuralları işlemediğini de bilirsiniz o zaman. bu sistemde bir aşiret resininin oğlu boğaziçi bilgisayar mühendisliğine hiç kasmadan gider. ve reisin istediği herkes de. peki batıda alnının teriyle çalışan öğrenci ne yapacak? o da geriye kalan boşluklarla yetinecek. işte böyle bir sistemdir bu. öss kalkmalı tabi. ama şimdi değil. türkiye buna hazır olduğu zaman.
bana çok saçma gelen bir vaat. hadi öss kalktı nasıl ve neye gore alcaksın ogrencileri üniversiteye? mezunlar ne yapacak onlar nasıl üniversiteli olacak?
yalanin dik alasi! burada kaldiracak baska bir sey daha var, gelin onu da kaldirin hazir eliniz degmisken diye cevap veresi geliyor insanin! imf'yle yapilan anlasmalar canim, siz ne anladiniz hemen! sizi gidi terbiyesizler, iciniz fesat valla ne diyim! itoglu itler!
cem uzan ve basın mensubu arasındaki konuşma:

bm: sayın uzan; mazot 1 ytl olacak dediniz değil mi?
cu: mazot 1 ytl olacak, 2kg patlıcan 1 ytl, kesmece karpuz 3kg 1 ytl olacak gel vatandaş gel.
bm: peki nasıl olacak bu?
cu: çok basit ucuz mazot diye de bilinen kaçak mazotu, tam 1* ytl yapacağım.
bm: peki.. sayın uzan öss ve harçlar kalkacak demiştiniz bu konuya açıklık getirir misiniz?
cu: tabi ki; öss de kalkacak harçlar da kalkacak. bunun için ben ve arkadaşlarım şöyle bir yol geliştirdik; üniversiteleri kapatıp, hepsini yıkacağız ve yerlerine tarlalar yapıp çiftçiye vereceğiz ki çiftçiler buraları ekip diksin çiftçilik ilerlesin.
bm: peki teşekkürler.
bu vaadde amaç öss kalkacak ve herkes üniveristeli olacak değildir. amaç gençleri meslek liselerine de yönlendirmektir. kafası çalışan üniversiteyi okuyacak. çalışmayan meslek liselerine yönlendirilip meslek sahibi yapılacak.
(bkz: yarım asırlık yalanlar)
bu orta öğretim kalitesiyle, bu demografik yapıyla üniversiteler kalkmadan kalkmayacak olan sınavdır. yanlıştır.
yıllardır neredeyse her liselinin ağzından duyabileceğiniz boş laf. zira 4 ağustos 1962 tarihli bir gazete bize bu muhabbetin yarım asırdır bitmediğini söylüyor adeta. görsel
erekte olup götümüze girecek anlamına gelir.
(bkz: yüz yılın yalanları)
bütün kırolar üniversiteye dolacak.
1962'den beri söylenen laftır. babam bile doğmamıştı o zaman be.
bir zamanların içi boş vaatlerinden. kalkar belki ama en az yarım asır sonra herhalde...
(bkz: cem uzan a hapis şoku)
hic inmedi ki *
en az hamilelik 3 aya inecek geyiği kadar gerçekçidir. o kadar öğrenciyi istedği bölüme sokmaya kalksan ohooo. illa ki birilerinin elenmesi gerek. yani öss gider başka bir zımbırtı gelir.
bu haber konuya açıklık getiren cinsten bir gelişme.
http://www.aktifhaber.com...i-yapabilecek-742265h.htm
Türkiyede gerçekleşmesi hayal olan bir safsata haberdir hiççç sanmıyorum .
(bkz: çabuk kalktı dikkat edersen)