bugün

bugün içimden gelen istek.
intihar etmek istemek değildir. kendiliğinden ve olabildiğince doğal bir şekilde göçüp gitmek istemektir. hastalıktan değil de mesela araba çarpsa da ölsem. bir gece uyusam, uyanmasam. yürüdüğüm köprü çökse, başka ölmek isteyenler de, hep birlikte gitsek. bindiğim otobüs devrilse ama bir tek ben ölsem. üzerime yıldırım düşse. ne bileyim. bir ormanda uzansam, sabaha ölmüş olsam. yok olsam, ormana karışsam. bir ağacın köklerinde yeniden hayat bulsam. ben artık ben olmasam. süren yaşantım bitse.
Yaşamayı istememektir. Canlılar ölmeyi isteyemezler. Ne istediğini bilemeyip, bir tarafından ihtiyaç, beklenti vs uydurmak davranışına benzeyen bir davranıştır bu. Zannetmelere devam.
Tezer özlü'nün şöyle bir cümlesi vardı;

"Yaşama kendi dileği­mizle başlamıyoruz, oysa ölümü seçmekte özgürüz."

Belki de bir seçenek, bir kaçış penceresi olması ölmek istemeyi cazip kılan şeydir.
Zaten her gün ölüyor olduğumuz gerçeğini değiştirmez. Zira istemek başka eyleme geçirmek başka. Bayılmak da sanılmasın ama ölmek.

Öyle hayat dolu biri de değilim ama ben yine de ölmek istemiyorum. Yaşamadığım çok şey var gibi çünkü. Üzülürüm öylece gidersem, üzülebiliyosam.
öldükten sonra ne olduğunu harbiden merak ettiğim için istemişliğim olmuştur.
"Her şey geçer; ömür de geçer, çile de geçer..."
Zaman zaman hissettigim sey. Neden yasiyorum ki zaten. Hicbir yararim yok kimseye. Ölsem en azindan toprağa karisip dunyaya bir yarar saglarim.
Ruhsal ya da bedensel acının sonucu.
sürekli hayal kırıklığı yaşayan bireylerde zamanla görülen durumdur.
Kendim de dahil bir grup insan var ki bu düşünce tuhaf bir şekilde huzur veriyor. Hayat hepimizin boynuna bir tasma geçirmiş bizi eğitmiş ve alıştırmış. Şimdi hayatı savunuyoruz varlığımızla övünüyor ve onu koruyoruz. Bazılarının tasması gevşek, ne büyük yetenekleri ne de yeteneklerini besleyen tutkuları var. Mesela ben lüks araba tutkusu olan insanları kıskanırım ya da sigara tiryakilerini, gece gündüz çalışıp hedefine ulaşmak için hile yapmaktan çekinmeyen insanları.

Tasması gevşek olanların Alkışkanmak istedikleri saygı duydukları eller yoktur. Kendi anlayışlarında da büyük eksiklikler görüyorlar oysa anlamak için yaşamdan bile vazgeçerler, aslında bilir ki imkansızdır. Yine de anlama çabası onu yalnızlaştırır. Hayat onları gözden çıkaralı çok olmuştur.

Ölmeyi istiyor olmak baş edilmesi gereken hastalıklı bir durum değildir. içinde var olduğu kabul edilmesi gereken yüzleşilmesi gereken bir duygudur. Asıl istenen ölmek değil... istenen, yok olmaktır. Kendi acılarımıza, sevdiğimiz insanların acılarına uyum sağlayabilmemiz gerekir. Yeri geldiğinde yakınlarımızla çıkar çatışması yapabilmeliyiz. Ama bir aslanın bir ceylanı parçalamasına bile hala alışamadın. Zayıfsın, ölmeyi isteme sebebimizin, yaşamın kulağımıza bunu fısıldaması yüksek ihtimal.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız dünyaya sadıksınız demektir. Oyunun kurallarını kabul etmişsiniz, varlığınıza minnet duyuyor ve onu sürdürmek istiyorsunuz demektir.

Eğer dünyaya çocuk getirme düşüncesi sizi korkutuyorsa, hayatı biraz ikiyüzlü buluyor ve her an bu dünyadan ayrılmaya hazır olmak, geride kalan çocuklarınız için endişe etmekten kaçınmak istediğiniz anlamına gelir.

Yukarıdaki bence geçerli olan basit bir test. 1. Grup 2. Grubu anlaşılmaz ve arızalı bulur. 2. Grup 1. Grubu haklı bulur. Bu yazı da diğer yazılar gibi, kusurlarına rağmen, bir gün birine omzunda bir el olma umuduyla yazıldı.
tutunacak bir dalı kalmadığında canlının isteyeceği durum. din, aile, aşk, sevgi ya da para ne olursa olsun tutunacak bir dalı olmalı kişinin. bunları çıkardığınızda yaşamak ne ki zaten?
An itibariyle hissettiğim.
(bkz: yunus) peygamber.
hayatta istemem.
zaten öleceğim bir gün.
manyak mıyım ki acele edeyim.

yaşanacak günleri görmek gerek.
ölmek isterim. evet ama baba olduktan sonra fikrim değişti. onların büyüdüğünü göremeyecek olmak duygusu bile bitiriyor beni.
işi oluruna bırakın, nasıl olsa hepimiz bir çukuru dolduracağız.
Ara sıra istiyorum; Sonra ölmekten ne kadar çok korktuğum aklıma geliyor.
Ne yaşadin sen.
Varolmanın ağırlığını sonuna kadar taşıyorum, ama intihara şuana kadar hiç cesaretim olmadı, o yüzden sadece istemekle yetiniyorum, berbat.
Aslında istediğiniz, bedeninizin yok olup gitmesi değildir kimi zaman.

Yaşadıklarınız ve yaşayacak olacaklarınızın, duygularınızın, acılarınızın ve bu tür ihtimallerin ölmesini, yok olmasını istersiniz.
Yaşamın zorluklarında, kimi zaman pes etmeyi istemek.
Keyfin bilir derdim.
Laaa gızım karıncalar yiyecekk yaaa.
islam'a göre olmaması gerekir. yaşamak istemek lazım.