bugün

dikkat edelim, çocuk gürültüsü değil.. sesi..
örneğin telefona çıkıp "alooo, tamaaaaaam anneme veriyöööörüüüm" diyen gelişmemiş, heyecanlı viyak viyak olan ses.
'sık ümüğünü' iç sesiyle, 'canııım ne tatlı' arasındaki hassas çizgide yürüten ses.
bazen, tek başına yaşama sevinci olabilen..
lanet bir ses. çocuk sesine tahammül etmektense ölümü yeğlerim.
kafa sikendir.
tatil yerlerinde ve plajlarda avaz avaz bağıran veletlerin sesi. en gündelik kelimeyi konuşurken bile etlerinden et kopartılıyormuş gibi bağırır bu yumurcaklar. bizde bağırdık tabi, eden bulur.
otobüs yolculuğu esnasında tam kafanızı cama dayayıp içiniz geçtiğinde sıçramanıza sebep olan sestir. hele yolculuk şehirler arasıysa vay halinize.
insanı huzurlandıran ses. sadece 0-1 ve 10-15 yaş arası çekilmez.
adamı hayattan soğutur.

o kadar da değil belki, ama çocuk milletinden kesin soğutur. bakın ben soğudum mesela.

fakat neden diye de düşünmüyor değilim. arkadaşlarınla kovalambaç oynuyorsun. ağzını bile açmanı gerektirmeyen bir oyun, fakat sen koşturuken bir yandan da ciğerlerinin son gücüyle bağırıyorsun.

sanıyorum ki bu bir tür korunma içgüdüsü. bir yerde çocuk varsa etraftaki bütün büyükler bunu bilir. çevrede bir tehlike olsa anında sesi takip ederek çocuklara ulaşabilirsin. türün devamı açısından iyi bir özellik tabii. nadiren sesi soluğu çıkmayan çocuklar oluyor mesela. zamanında aslanlar falan yemiş bunları, o yüzden az kalmışlar işte.
eğer kafanız hafif bozuksa, toplu taşıma araçlarında işkence aracı olarak kullanılabilen ses.
özellikle otobüslerde canımı sıkan, aklıma gidip boğma fikrini getiren insani ses.
bazı kızların hala kendi mallığındanmı yoksa bilerekmi yaptıklarını anlayamadığım ses.
bayramda hasret duyulan sestir.
kulaklarinizi delip beyninizi patlatan igrenc seytani ciyaklamalar.
çok güzel bir şekilde kafa siker.
Anneeeğ onu istiyorum bunu istiyorum şunu istiyorum... yeter amk ha en büyük suç avm gezdirip harika biriyim ben çocuğuma zaman ayırıyorum diye gezen ailelerdedir.
ortama sevinç katar.
ortama neşe katan bir sestir.