kadınları kızıl saçlı olanı çoktur .
serkeşi hatırlatır.
(bkz: çerkez ethem)
(bkz: gelir o meclisi başına yıkarım)
(#10314326).
xabze isimli kurallarının olduğu, kızlarının güzel ve erkeklerinin geniş omuzlu yakışıklı olduğu kuzey kafkasya toplumlarının genel adı.sözlük kökeni hakkında çeşitli tartışmalar olmakla birlikte, sözlük kökeninin rusça olduğu genel geçer hayatta kabul edilmekte olup, kelime anlamı dağlı demektir.çerkesler kendilerine adige derler.
asaletin temsilcileri.
rusların soykırımına uğramış asil millet. 21 mayıs 1864 büyük çerkes sürgününden sonra türkiye'nin çeşitli bölgelerine göç etmişlerdir. çoğunluğu kayseri, düzce, adapazarı taraflarına yerleşmiştir. adetlerine çok düşkündürler. dillerini korumaya çalışsalar da yeni nesillerde çerkesce bilen nüfus oldukça azdır. düğünleri oldukça eğlenceli, yemekleri ise şahanedir.
mensubu olmaktan gurur duyduğum ve xabze kurallarına göre yaşayan, asla rahatlık olarak tarif edilemeyecek yaşam tarzına sahip halktır.
kurtuluş savaşında verdikleri olağan üstü mücadeleye rağmen kürtler kadar ayrıcalık görememiş halk. günümüzde anavatanları kafkas dağları değil ürdün krallığıdır.
annemin çerkes olmasıyla kanımda çerkesliğin dolaştığını düşünmek bile beni mutlu etmeye yeter. Asıl isimleri adige dir. güzel olmalarıyla ünlüdürler. xabze denilen kuralları vardır kaşen ve şeşenden asla vazgeçemezler.
bunların bir genelleme olacak ama, bir huylarıda gözlemledim, her şeyi ben bilirim ben haklıyım, hiç haksız olmazlar. ama hep haklıdırlar ilginç.

ha bak bunlarda anadilde eğitim istiyorlarmış, demek ki neymiş mantıklı bence valla mantıklı, ama diğerlerine de olsun. ama devlet yapsın.
ha her ırka dine olsun tabi.
neyse çerkeslerde bu topraklarda ilk başta yoktu bak hep sonradan geldiler o da ayrı bir olay.
çekingen çeçen.
annemin mensup olduğu halk.

kafkasya'da yaşarlar, uzun boyludurlar.
bir çerkes düşmanlığınız eksikti denir ancak, neden şimdiyse.
kültürler içinde en az asimilasyona uğrayan millettir.
babamızın yanında hala oturamıyoz yani düşünün.
mensuplarına asalet default olarak gelir.
çerkezlerden kız al ama kız verme derler. çok saygılı insanlardır, biraz kuralcılardır.

kızları güzel, erkekleri yakışıklı olurlar.
(bkz: adige).
görsel
son zamanlar da ırkçılık yaftası atılmaya çalışılan güzel halkıma verilen isimdir.

(bkz: adige)
''biz kendimize adige deriz,başkaları bize çerkes der.''

(bkz: worapsow adigexer)
cidden içlerindeki iyi olanlar çok iyi olan insanlar ki geneli böyle.
az konuşan, kibar, sessiz ama derinlerde bi şeyleri yaşayan ve hisseden güzel insanlar.

bi de birbirlerine çok yardımcılar.
geçenlerde kayseri'de yaşayan bir grubun en büyüğü olan -o yaş grubu içinde- bir kişi ile tanıştım. son derece düzeyli, bilinçli ve bu toprağı benimsemiş, vefalı insanlar. birbirleri arasındaki dayanışma ise eşsiz.

tabii ki arada çürük elmalar da var.-dır * *
şu görüntüden sonra artık "uçan kafkasyalı" desek yeridir.

http://galeri.uludagsozluk.com/r/311319/+
Tarihinde onlarca devlet geçmişi olan ve islamın en mücahid kavmi olan türklere karşı büyüklenebilen tiplere rastlayabileceğiniz sürgün topluluk. Fiziksel olarak gösterişli ama tasavvuf gibi ince işlere doğal eğilim taşımayan bir kafkas halkı
--spoiler--
Çerkezler, Türkiye'ye Kafkasya'dan gelen Türk dili konuşmayan tüm etnik gruplara verilen genel adlandırmadır. Ancak Türkiye'ye göç etmiş Kafkas halkları kendi arasında pekçok alt gruba ayrılır.

Çerkezler diğer isimleriyle Adigeler Kafkas Dağları'nın kuzeybatı eteklerinde, Kuban Irmağı ile güneyde Bzıb (Psıb) ırmakları arasındaki Karadeniz kıyılarında, doğuda Kuban ile Terek Irmağı güney havzalarını kapsayan büyük bir alanda oturmuş olan ve kendilerine Adige adını veren halktır.Ancak Türkiye'de, Kuzey Kafkasya kökenli Adige, Abhaz, Abaza, Çeçen, Oset, Dağıstanlı,Karaçay, vb insanların tümüne verilebilen ortak/yöresel bir özel addır. Rus resmi literatüründe, Rusya Federasyonu'na bağlı Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti'nde yaşayan, Kabartay ve Besleney kökenli Adige topluluğuna Çerkez, bunların yaşadığı yöreye de özel anlamda ya da bir kısaltma ad olarak Çerkezya denmektedir.Bu yörede 1926-1928 yılları arasında Çerkez Ulusal Okrugu, 1928-1957 arasında, bir üst yönetim birimi statüsüne yükseltilen Çerkez Özerk Oblastı bulunuyordu.Çerkez Özerk Oblastı, 1956'da sürgün cezası kaldırılarak Karaçaylara geri verilen, 1928-1943 yılları arasında varolan Karaçay Özerk Oblastı toprakları ile, 5 Ocak 1957'de birleştirilerek, 1926 öncesinde olduğu gibi, yeniden bir Karaçay-Çerkez Özerk Oblastı kuruldu.
--spoiler--

ayrıca erkekleri çok yakışıklı olmaktadır. bizzat eski sevgilimden biliyorum efendim. geniş omuzlu,184 boyunda, siyah gözlü, hokka burunlu, kaslı bir erkekti.