bugün

türklere karşı büyüklendikleri, ırkçı oldukları idda edilen güzel halkım.
ah yavrum sen kendini dev aynasında görüyorsan o aynanın önünden çekil de etrafına bak biraz. çerkesler ırkçı değildir asimile olmamak için direnmek ırkçılık değildir asıl ırkçılık ve insanlık suçu, bir milleti asimile etmektir tarihini kültürünü yok etmektir çerkeslerin türkiyede yaşadığı budur. ancak biz henüz ne isyan ettik ne dağa çıktık.

ırkçıydı derin devletçiydi badem gözlüydü demeden önce bi düşünmek lazımdır.
tarih bilgisi ilk okul seviyesinde olanların hala ırkçılıkla yaftaladığı halk. sarı saç mavi göz takıntısı türklerde rus takıntısı dolayından vardır çerkeslerde böyle birşey yoktur ancak sarı saç mavi göz ikilisi tıpkı kızılsaç beyaz tenli olmaları gibi çerkes insanlarının genelinde bulunduğu için başkalarına takıntı olması çerkeslerin suçu değildir. her halk kendini üstün görebilir bu zaten hepsnin yaptığı şeydir bunu tutupta çerkesler mal edip şikayet etmek düpedüz saçmalamaktır. eğer bundan şikayet ediyorsan türklerin arasında da durma kardeşim onlara göre türkler peygamber soyu tarihi yazanda onlarmış bu konuda bi şikayetin var mı? siz yapınca sorun yok çerkesler yapınca tu kaka mı oluyor?

gelip burda facebook sayfalarından örnek vermek herhangi bi tartışmada wikipedia da milletin kafasına göre yazdıkları bilgileri paylaşmaktan farkı yoktur. ha burda facebook sayfası değilde wikipedia sayfası paylaşsan daha çok dikkat eder en azından gülmez kaale alırım ama buraya gelip 3-5 kişinin facebookta paylaştıklarını gelip çerkesler çok re re rö diye anlatmak saçmalıktır.

kurtuluş savaşıyla ne ilgisi vardır anlamadım türk halkı 2-3 milyon evladını kaybetti eyvallah peki yaftaladığın çerkes halkı ne yaptı armutlu topladı diye sormak isterim. türk insanıyla beraber cephede bizde savaşmadık mı? soykırıma, sürgüne uğramasına rağmen bu insanlar bu topraklar içinde savaşmadımı? asıl saygısızlık küfür budur o insanları yok saymaktır düşmanmış gibi göstermektir.

asıl komik olansa osmanlının ve türk devletinin kendilerine verdiği tek isim olan çerkes ismini sanki bu halk kendi istemiş ve bütün milletleri yok saymak için kullanıyormuş gibi anlatmaktır. canım kardeşim önce çerkes'in anlamını öğrende gel çerkes o bölgede yaşayan insanlara türkiye cumhuriyetinde verilen isimdir. sana sorsam adigenin- abzehin, abhazın, karaçayın, çeçenin anlamını bilmezsin üstüne diğer halkları yok sayıyorlar diye burda çığırtkanlık yaparsın.

ben aslen adigeyim ancak türkiyede adigenin anlamını çerkesler dışında bilen kaç kişi vardır? ancak çerkesim desem herkes bilir benim ne olduğumu değil mi?
bak doğru yanlış öğrenicem dersen başlıkları vericem azcık bakın öğren derim.

kimi nerde tercih ediyorsan git moğolistana yada al yanına otur.
çenesi düşük sadece tarihi kendi kafalarına göre yorumlayan zerzevatlar yerine insan olan insanı tercih ederim. (dikkat ettiysen çerkesim ama ırk belirtmedim sadece insan istiyorum insan.)

başlangıç için bunları öğremekle başlamak iyidir.
(bkz: adige)
(bkz: çerkes)
(bkz: xabze)
(bkz: ceres)
http://issuu.com/leningradowner/docs/sayi1 şöyle bir sosyal bilgiler dergisi çıkarmış güruh.
kabardey boyuna mensup olduğum çok sevdiğim asil milletim.
kendilerini diğer ırklardan üstün gören topluluk. şimdi bu cümlenin içerisinde faşizmi bulalım. ırkının, hiç bir insanı diğerinden üstün kılmayacağını savunan birisi olarak, örf ve adetlerine bağlılık açısından saygı duyduğum ve taktir ettiğim çerkesleri son derece tutucu buluyorum. üstelik bunu söylemekte hiç tereddüt etmiyorlar. biz şöyleyiz, sizin gibi değiliz, üstünüz, farklıyız, asiliz bilmem ne. neyse yine de severim genelini.

(bkz: benim de çerkes arkadaşlarım var)*
kıytırık bir millettir.
kabardey'lerin türkiyede adını kötüledikleri, gelinlerini köle gibi kullandıkları ırk, millet.
şükür ki şapsığ'ım.
üstün ırktır.
tdk'ya göre doğrusu çerkez olan imla hatası içeren kelime
kendini bir b.k sanar bu tuhaf millet zaten bu nedenden ötürü kafkasyada en az sevilen toplulukdur çerkesler yani kısacası bir çeçen milleti değillerdir çünkü bağımsızlık için savaşmak yerine korkarak oraya buraya göç etmişlerdir ve halen daha kendi kendilerini avuturlar üstün millet safsatalarıyla..
sakarya'da bolca bulunan insanlardır. adige diye adlandırılmayı tercih ederler.
insanlık tarihinin en acımasız sürgün ve soykırımına maruz kalmış bir millet.
kafkasya'nın büyük çoğunluğunu oluşturan millet. ''kafkasya da çerkesleri sevmezler :((('' diye zırlayanlara aldırmayınız, ''çeçen milleti'' diyor adam ya. çeçenle çerkes kan kardeştir, can kardeştir. verdikleri mücadelenin dini yönü olmasaydı çeçenleri de sevmezdiniz.
(bkz: efendim)
"seslerimi dinliyorum, öykülerimi anlatıyorum yeni yeni. ne çok öyküm varmış benim, ne güzel bir sesim.

ben nart sosruko'nun, setenay'ın torunu! ayaktayım! yarınlara geçit olduğuna inanıyorum!"
kızı hakkında türküler pervane.
Kabardey boyuna mensup olduğum ırkımdır. psem yıpe nape yani candan önce onur sözüne göre yetiştirilmiş olmaktan gurur duymaktayım. bugüne kadar gittiğim her yerde bunun büyük faydalarını gördüm.
kendilerini bir b*k zannederler...düğün düğün gezerler. geç evlenirler. 'ben' kelimesi ruhlarına işlemiştir! siyasi görüşlerini ise hükümet belirler...başa gelen kimse ona dönerler...çok dönerler yani!
iki farklı topluluğa türkiye'de bu adla seslenilmektedir.
1- kafkas halklarından olanlar. ki türkler hemen hemen bütün kafkas halklarına çerkes derler.
2- kafkasya'dan göçen türkler.

ikinci topluluğa laf yok da ilk topluluğun nüfusu biraz daha kalabalık olsa kürtlerden beter bela olurlar.
kızları pek güzel olan ırk. erkekleri de eli yüzü düzgün çocuklardır gerçi.
örf adetlerine kültürlerine düşkündürler.
mutfaklarını merak etmelerdeyim. tanıdığım çerkesler öğrenci hep. annelerinin yemekleri gerek bana!
unutmuşum editi: ayrıca pek severim kendilerini.
türkiyede yaşayan en milliyetçi ırk.
ilk aklıma gelen (bkz: at hırsızı) olduklarıdır.
kızları ya da erkekleri o kadar da ahım şahım değildirler. abartıyorsunuz efendim.
bi çerkes genci bi dersim genci ile eş bile tutulamaz.
kapitalist dünyanın en iyi köleleridirler.
büyük çerkes sürgünüyle osmanlı topraklarına göç etmişlerdir.
eğitim ve öğretime değer verirler.
vallahi yemekleri de o kadar güzel ve zengin değildir.
dillerini ve kültürlerini ne kadar yaşatmaya çalışsalarda boş. yeni nesilleri biraz çürük.
kendi hallerinde sessiz sakin insanlardır. suskun olandan korkacaksın. böyle söyler büyüklerimiz.
ruslara karşı nefret beslerler.
hayallerinde hep bir (bkz: çerkesya) ülkesi vardır.
karadenize atalarının kanı aktığı için balık yemezler. bunu bir saygısızlık olarak görürler.
türkiyede dağınık bir şekilde yaşarlar.
bayrakları yeşil renkedir. en sevdiğim renktir ayrıca.
ne bileyim seslerinin adam gibi çıktığını haklarını aradıklarını pek görmedim. protestolarıda sessis sakin geçer. insan bi bağırır slogan atar di mi?
haklarını yemeyelim dansları çok güzeldir. kız erkek karşı karşıya geçer sanki bir kuğu gibi oynaşırlar.
cana yakın insanlardır, kendilerini çok iyi sevdirirler fakat ben dikkatli olun derim.
ilginç küfürleri vardır. buraya yazardımda silerler diye yazmıyorum.
müslümanlar ama mezhepleri ne hiç bilgim yok.
dillerinin telafuzu zordur ya da bana öyle geldi.
düğünleri bir kır düğününü andırır ve onlar için yemeksiz düğün olmaz.
çoğunluğu sosyalist ya da kominist olmasına rağmen baştan aşağıya marka giyerler. kendileriyle çok çelişirler efendim.
kemalist ya da şakirtlerden hoşlanmazlar.
mensub olduğum topluluk. bizde maarulaw derler.
mersinden kütahyaya kız istemeye giderken afyondada çerkes düğünü olduğunu öğrenen ve bir gecede tanımadığı çerkeslerle kalıp oynayacak kadar düğün sevdalısı mensub olduğum halk.