bugün

gammazlanılan pek çok forum tarzı beyan dururken, doğru da olsa sadece tek bir konudaki sapmaya dikkat çeken söylemdir.
*yazar başlıklarının altında, maç başlıklarında ve dahi deprem, kaza, sel gibi doğal afetlerin başlıklarının altında da pekiâlâ gözlemlenen çevirme.
neden iyi niyeti suistimal olduğu merak edilen, sabır gösterilmesinin ise gereksiz oldu bir durumdur.
formata ugun değil ise silinir nasıl olsa statüste adı olan kişilerde bu yetki var, baktılar yazar aynı şeyi tekrarlıyor çaylaklığa düşürürsün olur biter. tehdit vari konuşmanın bir anlamı yok.

edit: tüm yazarların nick leri ve zirve başlıkları sol frameye gelmesi engellensin. bu kadar basit fazla değil üçbin yazar var milleti tehdit etmektense bunu yapmak daha basit sanırım...
taksim meydan'ında sallandıracaksın bir ikisini bak bakalım bir daha yaparlar mı.
zirvelere gelen yazarları zirvelere bile gelen muhteşem yazar diye nitelendirenlerin oldugu, sözlügü tanışıp kaynaşıp gün yapma yeri olarak görenlerin gayet tabi olarak yapacağı şeydir.

ekşi sözlükten gelen, tamamen özenti bir kılıfla burayada taşınıp adına zirve denilen, katılanların "gideyimde herkes beni tanısın daha fazla populer olurum hakkımda daha fazla entry girerler" diye gittigi çoğunlugunun 'değişik insanlar tanıma ve arkadaş olma' dan ziyade rant için yaptıgı plastik, yapay bir gruplaşma elbette sözlüge böyle yansıyacaktır.
(bkz: aba altından sopa göstermek)
amaç ratingse bundan iyisi şamdak ayısı. amaç sadece tematik ve ciddi bir sanal bilgi hazinesi yaratmaksa zaten yapılmışları mevcut. amacın en başta belirlenememesi bu durumu oluşturduysa, başvurulacak iki yöntem var. ya kangren olarak görüleni kesip atacaksınız, ya da ilaç tedavisi ile yavaş yavaş yapacaksınız.

dikkatimi en çok çeken foruma en yatkın olanlar, forumdan devamlı şikayet edenler. ironi maksatlı yapıyorlarsa aferin ama, ya değilse...

aklıma gelmişken. siz sözlüğün 1. yılı kutlu olsun beyanlarına müsaade eder ve katılırsanız, cemaat de herşeyi kutlar. balık baştan kokar. bir yerde sorun varsa, yöneticilerden de kaynaklanıyor olması ihtimal dahilindedir.

bu aklıma gelen yukarıda yazılmış ama, ben yazarkene görmedim yeminlen. demek herkesin dikkatini çekmiş...

ha bak bir şey daha geldi aklıma. ne kadar akıllıyım devamlı bir şey geliyor. sözlük mü şiir sitesi mi? madem öyle, değil mi?
"bayramlık ağız mode on"

moderasyon -ki yazının bundan sonraki bölümünde "sen" diye anılacaktır-...

sol frame'de "art arda açılan" x'li, ajdarlı, .mlı, g.tlü, siyasi, futboli -evet- başlıklara ses çıkarma...

sen...

daha sözlük formatı'nı bilmeyen "korkularımız ve nedenleri nelerdir" tadında başlıklar açan kişiyi çaylaklıktan çıkarıp yazar yap ve sonra sadece sadece entrysini sil... (ki "sözlük formatı tam olarak uygulansın insanı" değilim. ama bir yerde belli başlı kurallar olmazsa o yerde "düzen"den bahsedemezsin...)

sen...

"yazar tavsiyeli eğitici siteler" başlığı için "eğitici siteler harici link verenler çaylak olacaktır" gibi saçma sapan bir kural (?) koy ve saniyesinde sil... (sen kimsin ki yazarın gireceği entry'yi yönlendirmeye çalışıyorsun?)

sen...

özel mesaj'dan hakareti yasakladıktan sonra birbirlerinin anasına-bacısına küfreden yazarları sadece çaylak yap...

sen...

başlık/entry sayısı çok olsun da nasıl olursa olsun mantığıyla silinmesi gereken zilyon tane entryi/yazarı silme...

sonra da zirve başlıklarına girilen entrylere tepki göster...

yazar ve zirve başlıklarına her gün 100'lerce entry giriliyor. istediğinizi yapıyoruz işte, sorun ne kuzum?
konuyla alakali olarak (bkz: entrylerinin cogu nick alti entry si olanlar). -doludur-
görevini yapamayan moderatörün acizliğini bu tür başlıklarla dile getirmesinden başka birşey değildir. sen moderatörsen aykırı bir entryi de başlığı da yazarı da silme gücün var demektir.
(bkz: bazen susmak en iyi cevaptır)
kusura bakmayin ama (yeni gelenler alinmasin) yazar alimini bir sisteme baglayamayan, 10 entry yazanin zart yazar oldugu bir sözlükte düzen olamaz. çünkü her şey arap sacidir. ve bu yuzden dolayi yazar iyi bir entry yazacagina aman siktiret der kafasina göre laga luga yapar. hem sözlük dediğiniz nedir ki? miskul amber midir? kalıplaşmıs format midir? gayet elastiki bir olusumdur. ayni sinema gibidir ve butun olusumlarini belli miktar da içinde toplar. ama bunun temeli yaraticiliktir. yaraticiliğa eger ket vururlursa ve kişiyi standartlasmaya gidilirse tatsiz tutsuz vergi iadesi doldurmaya benzer bu iş. ve bir allahin kulu yazmak istemez. her işte kati kalipcilik yapildiği vakit o iş ölür. üsenmeyin gidin diger olusumlara. neden ayvayi yediklerini analiz edin. ondan sonra sapkanizi koyun önünüze ve düsünün. anarsinin ve duzensizliğin oldugu yerlerde uretim vardir.

--spoiler--
italya'da 30 yıl boyunca manyak borjiyalar vardı. yani savaş, kıyım, cinayet. ama michalengelo, leonardo ve rönesans aynı dönemde var oldular. oysa isviçre'de kardeşlik, 500 yıllık demokrasi ve barış vardı. ama ne yaratabildiler? sadece guguklu saat.george bernard shaw
--spoiler--
moderatörlerden birisi tehdit eder, diğeri insanların inançlarına belgesiz ıspatsız saldırır saygı duymaz dil uzatır, bir başkası entry siler ama diğeri ile yapılan görüşmeden entry nin yanlışlıkla silindiği söylenir. yetkili oldukları halde ota boka yorum yaparlar -ki yetkili birisi tarafsızdır, bir düşünce sahibi değildir yetki kılıfını giydiği sürece- sonra da sen gel ne yapıyorsunuz de. böyle olmaz ilk önce neyin iyi neyin kötü olduğuna açıklık getirilmesi gerekmektedir... format dediğiniz nedir ki tek bir editle yenilenebilir yeter ki ne yapmak istediğinizi iyi bilin...
sözlüğün kurucusu değil, 3 gün önce sözlüğe üye olmuş bir yazar tarafından yazılsa daha anlamlı olacağı kesin olan, doğru bir tespittir.
''sen buralarda yenisin galiba'' tadında bir cevap dile gelmektedir..
(bkz: forum tarzı entryler silinir) bu da demek oluyor ki buradaki entryler de silincek.
tanım: herkesin birazcık kafasını dağıtmak için sevdiği insanlarla bir araya geldiği bir siteyi baştan "sal çayıra mevlam kayıra" akabinde de bir "nazi" edasıyla "forum yapmayın allahsızlar" şeklinde değerlendirilmesi sonucu insanları bu siteden soğutacak olan davranış, hareket, hal, tavır..sözlük adına yapılan bir sürü güzel iş varken ve de sözlük ahalasi bu kadar kaynaşabilmişken insanların önüne ket vurmaktır.
bir dönem sol frame de hergün sayısız ajdarlı başlık açıldı, yok arka cebinde tarak taşıyan erkek, arka cebine şunu sokan erkek, şurasına bunu yemiş erkek, veren kız, alan kız, yemiş kız, bölünerek çoğalan baslıkların haddi hesabı yok, sırf sözlükteki huzur ortamı bozulsun diye açılan tahrik edici siyasi başlıklar gözümüze sokula sokula ilk sıralarda...
e sevgili sözlük sahibi bunları ön sıradan izlesin sonra kalkıp insanların yeni tanıştığı,belki msnini bilmediği, sözlük yazarlarıyla geçirdiği eğlenceli bir kaç saati oraya yazdı diye ayar versin. kıçınızdan format uydurmayın, ayrıca bu kadarda anlayış kıtlığı olmasın mümkünse. ilk önce gereksiz başlıklara bir müsade etme derler adama,hepimiz açmısızdır belki lüzümsuz başlık,ama zamanında ayarı verseydiniz,herkes haddini bilirdi.
yok illa buna tepki gosterilicekse de ilk önce adam akıllı seviyeyi koyarsınız ortaya sonra herkes haddini bilir.
ayrıca "hadi beni öven entry gir bana" diye arakdışına dilenen yazarların simdi gelip burda bu tarz entylerden hayıflanması da enteresan.
kusura bakmayın ama;
madem bu kadar şikayetçisiniz moderasyon olarak bu sözlüğün foruma çevrilmesinden, e be canım arkadaşlarım o zaman neden gammazlanan entryleri dikkate almıyorsunuz? ya da kendi adıma konuşayım daha doğru olsun, aynı entryi 5 defa gammazladığımı bilirim silinmediği için. bas bas bağırıyor entry formata aykırıyım diye. gammazlıyorum, birkaç gün sonra bakıyorum ki hala yerinde sapasağlam duruyor entry.
aynı zamanda benim katatonia başlığındaki " i am nothing gibi süper bir parçaya sahip grup. " tanımım subjektif diye silinebiliyor. hemde 2 defa. bu ne perhiz ne lahana turşusu?
kusura bakmayın ama sözlük forum haline gelmişse yazarlar kadar sizde suçlusunuz moderasyon kişileri olarak. ya formatı herkese eşit uygulayacaksınız ya da yakınmayacaksınız forum oldu burası diye.

tanım: sözlük yazarlarının zirvede olanları bir yerlere aktarma çabası içinde olmasından kaynaklanan durum.
nick alti entrylerle ilgili olarak taninan -olumlu- esnekligin, zirvelerde kaynasan yazarlar sonucu sonuna kadar kullanilmasinin yani sira, zirve basliklarinda insanlarin zirveyi deneyimlemis biri olarak; yani birinci agizdan tanimlamasi cok da goze batmamali aslinda. eger rahatsiz olunuyorsa bu kadar, ortam butonu celiskinin daniskasidir. sozluk yazarlarinin beraber iyi vakit gecirmelerini saglamak amaciyla duzenledikleri zirvelerin basliklari altinda duygu ve dusuncelerini dile getirmesi kacinilmazdir nitekim. insan psikolojisi giriyor cunku devreye; yazar da olsa insan insandir.

bunun yani sira zirve sonrasi insanlar birbirleri hakkinda yeni seyler ogrenip yeni tanimlamalar yapiyorlarsa, formata uygun oldugu surece o kadar da kork(ut)ulacak bi' durum yok ortada.

zira sol frame'in ebesi boyle temcit pilavi tadinda; kelimelerin yeri degistirilerek, yapilan bir anlamli tashihin suyu cikana kadar evirip cevirip farkli kiliklarda gozumuze sokularak, bir kisinin ortaya attigi gunun kahramaninin cesitli varyasyonlara kurban gitmesiyle, siniflandirmanin dibine vurulmasiyla yeterince soguyoruz sozlukten.

ayriyeten entry gammazlandigi zaman ayrimcilik yapilmaktan cekinilmiyorsa, gammazlayana ve gammazlanana gore entry silin(m)iyorsa, hic kafa yoracak bir sey kalmamis gibi yazarlarin zirve basligina girdikleri entryleri -merakla beklenip ilgiyle takip edildigi surece- elestirmekte kasit aramak kacinilmaz oluyor.

tabi bi de su var ki; bu basligi baskasi acmis olsa cok daha farkli tutum sergileyecek insanlarin, sirf yalakalik olsun diye "fikirlerini" acikca beyan edememesi de ayar manyagi "edebilecek" kadar hassas bi konu aslinda.
"geleneksel uludag sozluk iciyoruz guzellesiyoruz zirvesi" başlığının şimdiden sol frameye gelmesi engellenmelidir, bu tür bir serzeniş varsa, başlık engellenmez ise pazartesi hatta salı günü bile sol framede görünmesi muhtemeldir... şimdiden engellemek sözlüğün forum olmasından kurtulunması için bir adım olabilir...
(bkz: uludag sozluk formatına balans ayarı)
SADECE ZiRVE BAŞLIĞINDAKi MUHABBETiN SÖZLÜK GENELiNE YAYILDIĞINI DÜŞÜNEN KiŞiNiN TAHMiN ETTiĞi FiiL. BAKIN BU BiR TANIM. KATILIRSINIZ VE YA KATILMAZSINIZ. AMA TANIM. BAŞLIKTA KONU iLE iLGiLi FiKiR BEYAN EDEN PEK ÇOK KiŞi BU KURALA UYMAMIŞ. GAMMAZLADIM, BAKALIM NE DEĞiŞECEK...

ÇOK YAZIP, TEKRAR SiLDiM. DOLUYUM SÖZLÜK. NiYE BiLiYOR MUSUN ÇÜNKÜ SENi SEViYORUM. SEVMESEM ZATEN UĞRAŞMAM ÇEKER GiDERiM.
başlıktaki entrylerin hemen hepsi sözlük formatına uygundur. -bu hariç-
entrynin forMata uygun olması için, illa da -dır'la, -dir'le bitmesine gerek yoktur. "gizli tanım" tanımın içindedir bazen. "tanım: xxx" yapmaya da gerek yoktur her zaman. hatta sürekli -dır'lı -dir'li tanımlamalar mide bulandırmaktan, okuma zevkinin içine etmekten başka bir şeye yaramıyor.

onun dışında, "forum chat tarzı" dedikleri de sanırım; "...ya zall böyle dio ama tek derdimiz bu değil ki arkadaşlar..." gibi bir şey olsa gerek. ben bu başlıkta böyle bir ifadeye rastlamadım...

yine de tanım: keşke tek derdimiz bu olsa da, zirve başlıklarındaki "fazladan" entryler silinse...

edit: bak buradaki tanım "bu"da... "keşke tek derdimiz 'bu' olsa"daki... yani aslında demek istiyor ki yazar; sözlükteki tek sorun değildir. hatta "o"ndan önce halledilmesi gereken birçok sorun vardır. eğer "halledilecek sorun" gözüyle bakılmıyorsa, bunun da sorun olarak görülmemesi lazım...

yaa yaa, tek bir cümle neler ifade ediyormuş...
(bkz: zall dan netekimsel entryler). *
(bkz: imam osurursa cemaat sıçar)
(bkz: mod başlık açarsa yazar entry girer)
ansiklopedik kelimelerle sözlüğü soğutan yazarları tamponlayarak, sözlüğün ilgi çekici olmasını sağlayan; "açıklamalarını kendi yorumuyla" yapan yazar grubu *
cümle sonuna nokta koymayan yazarlara koyan, zirve mekanlarında çıkardıkları her sesi sözlüğe yazan tiplerdir..