1. 1.
    alış-veriş merkezi olivium'un, bir sürü parkların ama en ilginci çok sayıda psikopatın bulunduğu yaşadığım yer. tehlikeli mahallelerdeyseniz gece köşe başlarında dikilen tiplerden uzak durun, benim gibi etliye sütlüye karışmayın, rahat edin. ayrıca deri-tekstil sektöründe türkiye'nin gözbebeğidir.cocuklugumun tum hatiralarini icinde barindirir bu muhtesem yer. uzaktan bakan icin soguk, tehlikeli, gelismemis gorunse de yeri kalptedir. asla unutulmayacak olan semttir.
    5 -1 ... elendil
  2. 2.
    (bkz: sahil)
    4 ... selmagezinir
  3. 3.
    bir gun pencereden disari seyrediyordum. yaklasik yirmi kisi birbirine girdi. taslar sopalar, bicaklar. bir kisi bicaklandi. hemen hastaneye kaldirdilar. sozde en guvenli yerinde oturuyorum zeytinburnu'nun. iste boyle bir yer.
    6 -1 ... laz pacino
  4. 4.
    "elimde tesbih, işim gücüm yok, karı kıza laf atar, sonra da kahvehanede takılırım" tandansında bir çok gencin fink attığı semt.*
    8 -2 ... steve
  5. 5.
    kanalizyonun yeterli altyapıya sahip olmadığı, her yağışlı günde engebeli yollarının çamurla sıvandığı, iki elin parmağını bulmayan apartman daireleri dışında köşe bucağı gecekondu kentine dönmüş zeytinburnundan bugüne ne mutlu ki geriye pek birşey kalmamıştır. belediyenin çalışması, organize toplum hareketi, kader... ne denirse densin, zeytinburnu, özellikle son 3-5 yıl içinde gelişmenin en alasını yaşamaktadır. gecekondu kalmamış, kahvehaneler boşalmış, yollar yapılmış, köşe bucağı yeşillenmiştir. orta asya türkleri, kürdü, köylüsü ile çok katmanlı bir yapıya sahip bu istanbul ilçesi zannediyorum ki geleceğin parisi olacaktır. varsa itiraz eden, çıksın; alayına gideriz. kimsenin şüphesi olmasın.
    4 -2 ... zinani
  6. 6.
    osmanlı tıp alimi merkez efendi nin türbesinin bulunduğu semt. ayrıca tıbbi bitkiler parkı gibi bir yerde var. çiçekler falan.
    ... pilotmont
  7. 7.
    teksen boku yersin. az önce yine yaklaşık yirmi kişi birbirine girdi. birisi bıçaklandı galiba, iki dakikada polis geldi gerçi. sonra bıçaklanan adam kaçtı on kişi peşine düştü, polis de onları takip etti garipler. hadi bakalım.
    4 ... laz pacino
  8. 8.
    tehlike arz etse de, kendimi en fazla güvende hissettiğim yer ..
    3 ... tudor lodge
  9. 9.
    bir tek taş binanın dikilmediği gecekondulaşma yıllarında, çamurlu sokaklarında misket oynayan çocukların alman kale oynayarak çocukluklarını dolu dolu tükettikleri cennet mekan. tıpkı, anne babasız büyüyen bir piç gibi, belli bir kültürün adabına entegre olabilememiş insanların, poker partilerinde, yada diskoteklerde ya da duygusuzca sevişirken derinliğini çözemeyeceği, yedikule gibi aksaray gibi sultanahmetin arka sokakları gibi kenar mahalle mekanlarla aynı kadere sahip, tıpkı leibniz'in monatlardan oluşma dünya fikrindeki gibi bir ruh deposonun parçalarından biri olan istanbul semti.
    işimize yaramayacak ayrıntılara kapılırsak, her bir göz, bir kuş bakışından,kadıköy'deki, şu soğuk havalarda kimsenin uğramadığı, kaçıp gitmek isteyen koca balonun içinden şehre, istanbula bakan, zeytinburnu tarafına bakınca olivium'dan mevlanakapıya, oradan fatihe oradan çapaya, sirkeciye beşiktaşa giden uzun sahil yolu boyunca sıra sıra dizilmiş deri dükkanlarını görebilir. ya da daha içeri geçer, ziyaretçi sıfatıyla şabanağa'nın tekstilcilerinden eşinin, özel terzilerine diktirtecekleri elbisesi için kumaş beğenebilir, oradan geçer çırpıcı yolunda, yeterince iyi aydınlatılmış, büyük halı sahalarda top oynayabilir, heryerde görebileceği dükkan içlerinde döner yer, tatlı yer, çay içer.
    ama zeytinburnu'nu bunlar zeytinburnu yapmaz. hiç yapmaz. bir yerde ayrılır zeytinburnu. işte insanın tam bu noktada, eğitimden, kültürden kendilerine sorulmadan el etek çektirilmiş sokak serserilerinin arasına girmesi, " bu adamlar ne ediyor böyle?" diye kendi kendine sorması gerekir. bu serseriler sahil şeridinden olivium civarı istikametinde toplanmış elit tabakanın korktuğu, bilmek istemediği özelliğidir,-onlara göre- yüzkarasıdır. bir komünist olsam, benimde aralarında bulunduğum bu suçlu tabakanın savunusu yapar, "siz kapitalistler! hepinize lanet olsun!"diye bağırırdım.
    ama öyle değil işte.zeytinburnu'nu, rakı masasında, meyhanelerde, bilhassa sessiz karanlık gecelerde doğuşa geçiren, kimi yerde araba teybi çalan kimi yerde bir kadının peşine düşüp onu arabanın içine atıp tecavüze yeltenen kimi yerde yol kesip gasp yapan kimi yerde haneye tecavüz eden kimi yerde kıyıda köşede silah kaçaklığını yürüten kimi yerde çeteleşip karagümrüklü nuriş'e ayaklanan bu yuvarlak masa şövalyeleri kaderlerine isyan etmeyi bırakmışlardır. inşası devam eden, ya da depreme dayanıksız diye vinçlerle terk edilmeye bırakılmış sıvasız binaların içinde bali ile uyuşurken, ya da parasızlıktan apartman altlarında mastürbasyon yaparken tıpkı victor hugo'nun notre dame'nın kamburundaki zangoçcu quasimodo gibi yazgılarını kabul etmişlerdir.
    ben bir kere aralarından bir kaç kişi seçmiştim. "arkadaşlarım, gelin beraber banka soyalım, adam öldürelim, suç işleyelim kısaca" dediğimde seslerini çıkarmadan kabul etmişlerdi. nereye çeksen gelir denilen kurbanlık koyunlar vardır ya, işte bu arkadaşlarımızda böyle bir hava var. bir öfke duyuyorlar topluma. namuslarına dil uzatırsanız, yanlışlıkla ağzınızdan kötü bir söz kaçırırsanız zaten taraklara yan bastığınızın resmidir,
    en azından, nacizane tavsiyem, ağlayıp sızlanmayı bir yana bırakmış bu heriflerin karşısına çıkmayın, yoksa sizi fena yaparlar ki o zaman ellerinden ben bile alamam sizi.
    5 -1 ... zinani
  10. 10.
    kentsel dönüşüm çalışmaları için pilot bölge seçilen ilçe
    2 ... expert16