bugün

Belediyede güvenliği sağlamakla yükümlü olan kişi veya kurum.
ne zaman görsem kesin birilerini kovalıyor. Bunun haricinde ne iş yaptıklarını merak ettiğim kurumdur
seyyar satıcıların korkulu rüyası. büyük ihtimalle her gece rüyalarında bi zabıta tarafından kovalanıyolardır. tamam zabıtalar işlerini yapıyolar belki ama bazılarına göz yumsalar olmaz mı diye de düşünmeden edemez bünye.
(bkz: zabıta irfan)
genel kolluk kuvetine verilen isim. polis ve jandarma *
kendini polis memuru sanip, surekli polis modunda gezer bu meslek mensubu abilerimiz.seyyar saticilar korkmazlar bunlardan yalandan korktuklari kadar.
(bkz: açılın ben zabıtayım)*
iş yerlerindeki eksik evrakları, ruhsat, vergi levhası vs gibi evrakları kontrol eden, seyyar satıcı kovalayan, bazende kovalanan belediye görevlileridir. trafik zabıtlarıda yeni çıkmıştır. ve istisnasız hepsi güneş gözlüğü takıp robocop edasında dolaşmaktadırlar.
Alo Zabıta'nın numarası 153 tur.
Bütün özelliklere vakıf olmayıp yalnız bir özelliğe ve onun ayrıntısına vakıf olan özel kurala denir.(islam fıkhına göre)
kaçak imalathanelerde maytap,torpil gibi patlayıcı maddelerin üretildiği ve ilgili yerde yaşanan patlamayla 20 kişinin feci şekilde can verdiği ülkemizde kaçak satış yaptıkları için mısırcı,kestaneci,kokoreççi kovalayan hede.*
(bkz: işkenceci güruha zabıta da katıldı)

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=17134
ne işe yaradığı belli olmadığı halde etrafa ahkam kesen belinde bir telsiz dolanan gereksiz insanları bütünü.

bir kez olsun görmedim bir denetleme yaparken. sürekli ceza keserken gördüğüm insanlar. kaldırıma mal çıkartmış bir bakkalın mallarını tekemeleyerek etrafa saçan sonra da bu bakkala ceza kesen insanlardır bunlar.

zabıta irfan en sevimlileri olur herhalde çünkü gerçek hayatta müthiş rüşvet yerler. trafik polislerinin boşa adı çıkmıştır.
bürokrasinin ne işe yaradığı belli olmayan organı.
yıllardır kadıköy iskelesi ile minibüs durakları arasındaki yolda fink atan bul karayı al parayıcıları görmeyen birim üyeleri. bir çıkarları olduğunu düşünmek bile istemiyorum.
eski türk filmlerindeki kovalamacalarda hiç depar atmayan sürekli tempolu koşan insanlardır.
şikayetlerinize ilginç cevaplar alabileceğiniz insanlar. telefon ile sokak köpeklerini şikayet eden şahısla şöyle bir diyolog yaşanmıştır.

-* bisikletle gezerken köpekler beni ısırmaya çalıştı memur bey.
-* biz onları kısırlaştırdık beyfendi.
-* memur bey ısırmaya çalıştı dedim sikmeye çalıştı demedim.
gece 23:50 gibi kapıma gelerek belediyeden gelen bir evrağı teslim etmiş kişidir. yuh ulan dedirtmiştir. kıllandırmıştır beni gece gece, zabıta kıyafeti giymiş hırsız, katil olabilir mi şüphesi ile kameradan gördükten sonra tedbirimi alarak kapıyı açmışımdır. *
(bkz: burası türkiye)
(bkz: 153)
buyrun benim! diye refleks halinde cevap verdiğim başlıktır.
stüdyoda fazla ses yaptılar diye şikayet edilmemizin sonucunda karşılaştığım kişilerdir.

bunlarda adam olmuş allahım , elim cepte konuşuyorum adamla ;

-o elleri bi çıkar bakalım
+niye?
-.... içerde çalışma var mı ?
+bitti
-bi bakalım
+bakın.
-bu saatte olmaz .
+e bitti
-... biz bunları idare ediyoruz yoksa izin yok.
+..
2.zabıta: e siz kapatın artık
+nasıl kapatalım
1.zabıta:yok kapatmayın satış yapabilirsiniz de çalışma yoksa sorun yok.
bunların gücü zayıflara yeter. zira dükkan önünü parselleyen mağaza sahipleri ile muhattap olmaktan imtina ederler, öyle etliye sütlüye karışmazlar ama nerde biçare insan varsa hemen tepelerine binerler.

(bkz: mendil satan kadına 60 tl ceza)
bu adamların ne işe yaradıklarını anlamadım, anlayamadım.
arkadaş gecekondulaşma olur görmeden gelinir.
izinsiz olmasına rağmen inşaat çalışmalarını es geçerler, görmezden gelirler.
etraf dilenci, seyyar satıcı kaynarken, iş yerinin önüne stand açan adamlarla uğraşırlar.
ne bir pazar tezgahını yada bir iş yerlerini denetlediklerini gördüm.
aldıkları maaş ve çalışma saatleri uygun olmasına rağmen ne yaparlar ne ederler anlamak imkansız. pehhh
bunların da eline biber gazı verilmiş.
çarşıda göbek show yapan insanlardır.
en nefret edilen meslek türü.