bugün

benim için tam bir ''veni, vidi, ....'' sınavı olmuştur. vicisi bende kalsın.

Neyse zaten beklentim olmayan bir sınava girdiğimi biliyordum. elime alıp bir kere soru çözmedim. Sabah 7.30 gibi kalktım hafif bir kahvaltı, ardından motivasyon amaçlı rhcp şarkıları. Aslında lose yourself'i dinleyecektim ama seneye sakladım. şimdi vücut bir kere alışırsa tepki vermez falan.*
Arkadaşımla aynı yerde girecektik sınava.* Yoldan geçerken beni de alacaklardı ama bir yere kadar otobüse binmem gerekiyordu. sabah kart doldurma yerine gittiğimde ilk şoku yaşadım. lavuk daha açmamış mekanı. 500 metre yürüyüp yeni bir kart doldurma yerine gittiğimde orada da elektrik yokmuş. tüm mitolojik tanrılara küfür ettim o an. *
Binmem gereken otobüs geldi. adama durumu anlattım böyle böyle dedim. sağolsun anlayışlı çıktıda otobüse aldı yoksa göt gibi kalabilirdim.

Sınava girerken hiç heyecan yoktu. üst aramasında şöyle bir diyalog yaşadım;
p-polis
b-ben
p-kaldır kolları
-tam bu sırada hafif bir titreyiş
p-ne oldu huylanıyor musun? *
b-yokta üstümün aranmasına pek alışkın değilim.
polisin bakışı bende şöyle bir intiba bıraktı. ''siz şeherli çocukları da bir acayipsiniz amk''

neyse sınava gireceğim dersliğe gittim hemen ardından. hocalar gerçekten anlayışlıydı ta ki malın biri ağlayana kadar. ya amk daha sorular dağıtılmamış neyin kafasını yaşıyorsun. ardından sınıfta bir gerginlik. tamam sınav benim için önemli değildi ama tüm sınıf için mi önemli değildi? üzüldüm sınıftaki insanlara.

Ardından sorular dağıtıldı he bide sağolsun kalem, silgi, kalemtraş, şeker ve peçete vermişler. ilk naneli yedim ben dedim zihin açar. * ama bir türkçe soruları geldi. gelmez olaydı kitap okumayı severim ama bu mallar düzgün yazamamış ki.türkçe testini bitirdiğim yaklaşık 1 saatim kalmıştı.sosyal kolaydı allahtan da yapabildim hemen. matematiğin yarısını yaptım.*fene bakmadım bile.

neyse benim için zordu ama zor olması benim için önemli değildi.*seneye bir başka ygs macerasında görüşmek üzere.
türkçede olmasa barajı bile geçemiceğim sınavdı panik atağam tuttu ve matematiğe bakamadım bile.

160 dakika sınavmı olur mınakoyim.
bir de habertürkte veletin biri çıkmış zamanla problemim olmadı falan diyo.
breeee deyyus sen (bkz: einstein) mısın?
zamanla problemi olmamış-mış ulen nasıl olmaz amk. sadece türkçe 1 saatimi aldı.
amk eğer sözlükte yazıyosan bana mesaj at konuşcaz.

sosyal bilimlerle ilgili konuşmak istemiyorum ''tarihte yardırdım yeaaaa'' diye çıktığım sınavdan tarihin beni yardırdığını farkettim.

coğrafya Allah belanı versin
dünyanın doğusunuda batısınıda
saat diliminide
ölçeğinide
nüfus yaş ortalamasınnın Allah belasını versin
öl coğrafya öl.

felsefe ulen kitabı açıp bakmadım nasıl oldu bilmiyom
sende olmasan sosyal bilimler kol gibi gircekti
sokrates'e saygılarımla...
sınava girerken kapıdaki görevlinin gözlüklerime ithafen 'bunlar dereceli mi?' diye sorması beni dumur etmiştir. yok süs niyetine takıyorum... hay allahım ne enteresan insanlar var! bir de sınıfımdaki herkes süre bitmeden bir telaşla dışarıya çıktılar ne iş çözemedim. acaba sınıfta bomba mı var diye de düşünmedim değil hani. acelelerimi vardı, dışarda ne vardı anlayamadım doğrusu.
çıkışta matematikle uğraşabilmenin ve geometriyi kasmamın sonucunda gelen bir güven rahatlama ile moral gayet yerindeydi türkçe herkesin dediği gibi sıkıcı ve çelişkiliydi mat zor gibi geldi yaparken hele geometri feci zorlamışlardı , boşuna kaçan sorular ve 2 boş matematği yerlerde sürükletiyor. Sosyal tarih bekledğimden kolaydı coğrafya felsefe aynı ama fen zor gibiydi baktığımdan değil de hissediyorum ayrıca buradan beni hiç hayal kırıklığına uğratmayan ösym ye ve anneme sevgilerimi yolluyorum.. ayrıca ortalama bir tm neti gelsin yani asıl olay bizi bir yerlere getircek olan lys şimdi gerçek gücümüzü gösterme zamanı gençler dayanın ve kasın kasabilidiğiniz kadar 2ay .
kendini ''heh heh heee abiii alooo sınavda bu kadar zor sormazlar ki'' diye hazırlayan biri için gerçekten büyük afallama olmuştur.
saygılarımla.
Sıçtırtan sınavdır. Matematikten 30 küsur netim var ki 7 boşum geometriden!
netlerim:
türkçe 30.57
matematik 30.75
sosyal 27 (felsefe yatırttı 4 yanlış 1 boş felsefe)
fen 0 bakamadım ki *
gün itibariyle milyonlarca öğrenciye feci giren sınav.
kime sorsam kötü geçti amk. diyor.
türkçe sorularının birleştirilmesi sonucu asyadan avrupaya 3.köprü olması muhtemel.
göte giren sınav olma ihtimali yüksektir. kuzenimden derste gelen mesajla ( "girdiğim en kötü sınavdı" ) moralimin içine etmiştir. allah kolaylık versin hepsine.
kimin kime girdiği belli olmadığı sınavdır.
geçen yıl 103 netle ygs-6 413 yaptığım sınavda bu yıl öylesine giren bir insan olarak her ne kadar rahat da olsam şöyle bir baktım haber türkten en fazla 85 net yaparım gençler. ilk kez giren liseli gençlerimize allah sabır versin. çok zor çok.
genel kanı zor olduğu yönünde olan hede.özellikle türkçe ve felsefe derslerini temsilen hazırlanmış sorular sınav mağdurlarınca itin götüne sokulmuştur.

dersane denemelerinde Türkçe'de 35 netin, felsefede 9 soruda 8 netin altına düşmeyen bir insan gözüyle soruları yorumlamak istediysem de soruların yarın yayınlanacak olması bendenizi hayal kırıklığına uğrattı.oysa ki 3 sene önce girdiğim sbs denen illetin soru cevapları eve döndüğümde internete düşmüştü.
bu da oldu, bu sınav can da aldı,

http://www.sabah.com.tr/E...04/01/buyuk-sinav-basladi

kaldırsınlar artık şunu, hiçbir net hiçbir puan o canı geri getirmeyecek.
türkçe geçen seneye göre zordu.
matematik daha kolaydı.
fen normaldi.
sosyal daha kolaydı.

sınava girenlere geçmiş olsun kötü geçse de iyi geçse de lys'ye devam edin ben ettim kazandım.
felsefe bu kadar zor olmamalıydı ve türkçe paragrafları; daha kısa, anlaşılır, konu bütünlüğünü bozan devrik cümlelere yer verilmemeliydi. onun dışında diğer bölümler normaldi.
anketleerde şimdiye kadar yaptığınız en çılgınca şey sorusunun cevabı.
bir mf ci olarak nazar değmesin ama süremin gayet yettiği sınavdır. ygs 2012 kesinlikle türkçesi ve felsefesi zor ama süresi yeterli bir sınavdı.
netlerime gelecek olursak:
türkçe 36 net
sosyal 35 net
matematik 32 net
fen 34 net

edit: emeğime bastığınız eksiler için teşekkürler.
türkçe kol gibiydi. fen çok kolaydı. matematik'te normaldi. geometri feciydi. sosyal'e zaman yetmedi. 25 soru yapabildim sadece. felsefeye elleşmedim.

tanım: zor olan sınavdır. böyle olması daha iyi oldu. önemli olan zoru yapmaktır.
ösym yine yedi yiyebileceği kadar küfürü, haz manyağı şu an!
eğitimden öğretimden anlamayan gerizekalı topluluğunun hazırlamış olduğu sınavdır. soruların dengeli dağılması gerekirken dengesizler yüzünden içine edilmiş sınavdır.
bir sözelci olarak, fencilerin tüm sorulara nasıl zaman yetirdiğini anlayamadığım sınav.
yalnızca sözelciler mi bu kadar ağır okuyor soruları.
neyse ortalama net değerlendirmelerine gelelim;
türkçe: 31 net
sosyal: 32 net
mat: 5 net( zaman yetmedi)
fen: zaman yetmediğinden sorulara bile bakamadım.
türk eğitim sistemi uzun yıllardır milyonlarca genci yarış atı gibi yarıştırarak geleceğimiz olan o çocukların hayatlarına ilk darbeyi indiriyordu.. ama bugün çok farklı bir durum gerçekleşti.. gencecik bir kız sınav stresi nedeniyle kalp krizi geçirdi ve yaşama gözlerini yumdu.. şimdi bu gencecik kızın ölümüne takdiri ilahi mi diyeceğiz.. yoksa katili belli olan bir cinayet mi.. katil kim mi...? tabiki gencleri daha bu yaşta bu duruma getiren o lanet olası sistem...
türkçe bölümü öğrencilere zor gelen ve sıralamaların düşmesine sebep olan ösym sınavıdır.
ayrıca anladım ki boğazıma kadar alabiliyomuşum. lys de yardırmazsak arkadan çıkar zati. Bildiğin çok pis elime aldım o bana bakıyor ben ona. *
türkçeye yaklaşık 1 saat 10 dakika civarında zaman ayırarak bütün sınavın içine ettiğim sınav.benki bir zamanlar haftada 3-4 roman bitiren,türkçe kurdu ve her türlü denemede 35 ten aşağı düşmeyen birisi olarak bugün en fazla 30 da kalırım herhalde.

türkçe soruları bittiğinde baktımki tarih kolay yap geç yap geçlerle kaybettiğim zamanı geri almaya çalıştım ama 30 soru 30 dk amk nereye kapatıyon o zamanı.

sosyal sorularınde felsefeye kadar süper hızla felsefede birkaç bilgi sorusu yüzünden boş geçtim.fene göz attım
matematik'e geçtiğimde tamı tamına 25 dk vardı ve bu inanılmaz.sadece 9 soru yaparak sıvadım.

lys 2012 de hedefleri düşürüp puanı yükseltmek için çalışmak şart.burası türkiye üniversite kazansanız,hatta bitirsenizde hala işsiz olabilirsiniz.haydi şimdi lys ye çalışmaya devam canlar.başka şansınız yok.
zor olan sınavdır.

ayrıca yeniden yayınlanacak mı? yada çözümlere nasıl ulaşabilirim. bi el atın hacı beybiler.