bugün

BU zamana kadar sözlükte açılmamasına şaşırdığım, Doğu karadenizin güzelim yaylalarını trafik ve imara daha da kötüsü maden vs. aramaya açacak sözde proje.
Samsun'un Çarşamba ilçesinden başlayıp başlayıp Gürcistan sınırına kadar uzanacak olan Karadeniz yaylalarını birleştirmeyi amaçlayan 2600 km lik bir yol projesidir.
Yol 1700 ile 2100 mt rakımda, 7 mt genişliğinde planlanmaktadır. 2 yıldan beri inşası kısım kısım devam etmektedir yeşil yol projesi çoğu yerde mevcut olan eski yolların iyileştirilmesi ve ara yollarla yolların birleştirilmesi şeklindedir.
Eğer bu yol doğru düzgün yapılırsa faydalı olur diye düşünüyorum mesela uzungöl benim köyümün yaylasına kuş uçuşu 15 km mesafede olmasına rağmen karayoluyla 120 km mesafede.
Şahsen bu yolun turizm için faydalı olduğunu düşünüyorum ama her işte olduğu gibi doğru bir planlama ile yapılmalı ve doğaya ninimum zarar verecek şekilde inşa edilmeli.
Projenin sonunda Yeşil gidecek yol kalacak.
Bazı şerefsizlerin projesi. Sen o yeşil yolu yaparsan ortada yeşilden eser kalmaz. inat ettik biz sana o yolu yaptırmayacağız.
görsel
(bkz: yeşil yola dur de)
o yeşil yol üzerinde kurulacak turistik tesisler acep kimlere ait olacaktır diye düşündüren saçma ve güya hizmet eylemi.

bu millet hakettiği zulmü yaşıyor ve devamını yaşayacak da.

yaradan demiyor mu gönderdiği kitapta 'allah aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırır'

'hala öğüt almayacak mısınız?'

güya sizler bizler müslümanlarız öyle mi? kitabından bihabere müslüman denir mi?

sonuç, bu ülke halkının aklını işletmediği ve yaşadıklarından hiçbir şey anlamadığı yönündedir. bence bunlar az bile.

o caanım cennete yazık edenlere lanet olsun. allah islah etsin ve bu halkı çok geç olmadan uyandırsın.
tom hanks in başrol oyuncusu olduğu, doğa üstü güçleri olan bir mahkumla gardiyanın kurduğu dostluğu anlatan, stephen king in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan 1999 yapımı duygusal film.

(bkz: yoruldum patron)
bahsedilen yerleri gezmiş dolaşmış ve iyi bilen birisi olarak şahsi fikrimi söylemek gerekirse yeşil yol projesi yanlış bir proje değildir bu proje doğru şekilde tatbik edilirse doğu karadeniz bölgesinin dünyaca tanınmış bir turizm lokasyonu olmasını sağlayabilir.
aslında yazacak çok şeyim vardı ama üstteki entrynin ( 12 nolu ) yazarı gayet güzel bir açıklama yapmış.
bu projenin eğer öyleyse yanlış anlaşılmasının asıl sebebi mevcut partiye duyulan güvensizlik hissinden kaynaklanmaktadır.
fakat buna rağmen iktidar partisinin buradan 7 vekil çıkarmış olmasına da şaşırıyor insan...
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
insanı üzen projedir gerçekten o temiz doğada dozerleri görmek moralimi alt üst etmektedir.
(bkz: green mile)
göstermelik bir yol hikayesinin ardında yatan büyük rant tuzaklarının döndüğü yok etme projesidir. güzelim karadeniz doğası ranta,istimlaka,yapılaşmaya açılacak ve doğa bir kez daha katledilecek. biz mersin'de nükleerin yapılmasına mani olamadık bari karadenizliler bu yıkıma dur diyebilse.
Bir giresunlu olarak, bir tarihci olarak söyleyeceklerim var.

Aga hiç mi sosyal yaşam incelemedin? Bugün trabzon sınırları içerisinde bulunan sis dağı yaylası trabzon ve giresun yaylasıdır. Bu yaylaya oba kurma girişiminde bulunan gümüşhanelileri 1800lü yıllarda halkın martinilerle vurduğunu biliyon mu sen?

Yayla dediğin olay kutsal vatandır. Bunun dışında ne bok yemeye bağlıyon benim türkmen yaylamla, hemşinli ermeni dönmelerinin yaylasını? Bundan hem biz, hem hemşinliler rahatsız olacaktır. Hadi bizi geçtik daha lazla hemşinli birbiriyle anlaşamazken bizmi kabul edicez bunu? Hiçbir kültür bağı olmayan 8 yaylayı ne halt yemeye birbiriyle bağlayacan? Hadi turizim diyorsun, para diyorsun. Açtığın üniversitelerle bütün homojen etnik yapının minakoydun. Iyicemi çorba edicen memleketi? Ya herşeyi geçtim benim vatanıma nasıl bir yabancıyı sokacan?
Toroslardaki yaylalar Karadenizdeki yaylalardan kısmen daha yollu. Uzun zamandır hemen hemen her yaz çıkarız. Lakin 30 yıldır bir çevre katliamı görmedim. Insanların akın akın gelip rezidans diktiği yok. Hatta son zamanlarda yayla nüfusu hızla düşüyor. Ben isterim ki geleneğimiz kaybolmasın . yol bir nebze daha canlı tutacak yerleşimi.
Karadeniz hattındaki tüm yaylaları birleştirecek büyük yol projesiymiş. Turizmi bir de turizmden yiyenleri besleyecekmiş. Konu hakkında bir açıklama:

"Yeşil Yol Projesi" konusunda açıklamalarda bulunan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz bölgesinin kalkınması, istihdamın arttırılması ve bölgeye sıcak para girişi için en önemli sektörlerden birinin turizm olduğunu söyledi.
Hacısalihoğlu, "Yeşil Yol" adlı projenin bölge turizmi açısından önemine dikkati çekerek, "Karadeniz bölgesinde dağ ve yayla turizmi, Samsun-Artvin arasında projelendirilen Yeşil Yol Projesi'nin tamamlanmasıyla artacaktır. Bu proje kapsamında kalkınma ajansları için artı destekler sağlanarak yeşil yol hattında belirlenecek noktalara doğaya uygun konaklama yerlerinin inşası için devre mülk yapımı desteklenmelidir" dedi.

Bu açıklamanın son cümlesindeki devremülk yapımı konusu proje adında bahsedilen yeşilin aslında dolar yeşili olduğunu açıkça ortaya koymuyor mu?
Onuruyla direnenlerin kazanacagi proje. Iyi yonden bakarsak havva ana gibi bir insani tanimis olduk ve herkese haksizliklara karsi nasil direnilmesi gerektigini cok güzel gösterdi.ellerinden öperim anam.ayrica sunuda suraya ekliyelim;
(bkz: hasankeyf batmasın)
Tamamlandığında karadeniz uşaklarını, zengin arapların yöreye inşa edilecek konaklarındaki uşaklara dönüştürecek zihni sinir rant projesi.

Rantın bir de maden ayağı var birilerinin deyişiyle “milletin .mına koyacak”.

Göreceğiz.
Bölgenin gerçeklerini ve coğrafyasını bilmeyenlerin hakkında atıp tuttuğu projedir.
Medeniyet dediğin şey başlı başına doğaya zararlıdır önemli olan ve beceri isteyen şey ise doğaya zarar vermeden veya en minimum zararla medeniyeti inşa edebilmektir.
Her yapılan yolun doğaya zarar verdiği gerçeğiyle güzelim Adapazarı Ovası'nın mıma koyan istanbul Ankara otobanı da çevreye zarar vermiştir madem öyle bu kadar doğa sever insanlarsak hayatımızda medeniyet ve teknoloji namına ne varsa hayatımızdan çıkartıp atalım, o zaman ne yol lazım ne turizm ve o güzellikleri sadece o yaylalarda yaşayan üç beş yöre sakini görsün yeter siz de tv den izlersiniz artık.

Not. Bu yol şahsımca ciddi bir etüt çalışması yapılarak yapılırsa faydalıdır şu anki projeye göre yolun rakımı 2000 metreyi geçmemektedir ve Rize yöresinde çoğu yayla 2000 metre rakımın üzerindedir hem kaçkarların zirvesine 2000 metre daha var bol, bol yürürsünüz dert etmeyin.
Biraz coğrafya çalışıp sonra eleştirin arkadaşlar bu konuda soru sormak isteyen varsa buradayım .
Bu sosyalist battalların yeşil sevgisi şovu kabak tadı vermeye başladı. Sözde de olsa sürekli emekten bahseden ve haliyle emeği sömüremediğinden doğayı sömürerek kalkınmayı hedefleyen siktiriboktan çağdışı bir ideolojiye inananların yeşil, doğa, çevre şovu yapması... Hem de sovyetlerin doğa katliamlari ortadayken.. öff çok zekiler ya. Sezen aksu şarkılarında halay çeken insandan çok şey bekliyoruz sanırsam.

Aslında amaç yine yıkım, yağma, yakma, kundaklama eylemlerini buluşturan bir ayaklanma çıkartmak.

Ama çıkmaz. Kuzum sizin swinger partiniz falan yok mu böyle şeylerle uğraşıyorsunuz.
Sersem gundilerin protesto etmeye curet ettigi guzel yol. Proje dosyasini bizzat okudum, yapilis asamasina tanik oldum. Bu yola karsi cikan pis vatan hainidir.
Bence tartışılması gereken yeşil yol projesinden ziyade projenin uygulanma biçimidir bölgeyi çok iyi bilen birisi olarak şunu söyleyebilirim ki bu proje Doğu Karadeniz insanı ve o yaylaları görmeye hakkı olan yurdum insanı için faydalı bir projedir şu an turlarla bölgeye gelen insanlar görebilecekleri güzelliklerin çok az bir kısmını görebilmektedir çünkü kuş uçuşu aralarındaki mesafe 20 km olan bir yayladan bir yaylaya gitmek için tekrar sahile inip başka bir vadi içinden 80 - 120 km yol almak gerekmektedir ayrıca gün içinde 2000 li rakımlara çıkıp tekrar sahile inip tekrar 2000 lere çıkmak insan sağlığı için çok olumsuzdur.
Tüm bunlara rağmen projenin uygulama kısmındaki yanlışlıklara karşı çıkılmalıdır çünkü yol inşaatını kısım, kısım gerçekleştiren inşaat firmaları daha çok para kazanmak için gelişi güzel uygulamalarda bulunabilmektedir.
Mesela inşaattan çıkan taş ve kayalar yamaçtan aşağı salıverilerek yeşil renk kırmızıya, kahverengiye dönüştürülmektedir fakat o kaya hafriyatının üzerine yine inşaat çalışmasından çıkan toprak serilerek ve tekrar bitki örtüsü oluşumuna uygun bir hale getirilerek doğal hayatın çok kısa bir sürede canlandığı bu coğrafyada 3 - 5 yıl içinde çevreye verilen zarar yok denecek seviyeye indirilebilir.

Ayrıca yol üzerinde yapılması planlanan projeler sıkı bir denetime tabi tutulup bölge mimarisine uygun olmayan projelere kesinlikle izin verilmemelidir hatta bol miktarda mevcut olan ve çirkin birer beton yığınından başka bir şey olmayan evler ve tesisler yıkılmalıdır.

Eğer bunları yaparsak buralar ikinci bir isviçre alpleri olabilir tek yapılması gereken iyi bir planlama.

Edit. Bu güzellikleri görmeye herkesin hakkı var ve bu proje doğru uygulanırsa bu mümkün olacaktır.
işte son hali budur. ( rize ikizdere )

görsel
görsel

Edit. Bu fotoları dün bizzat kendim çektim o yol eskiden daracık bir yol du ve çoğu yerde iki araç yan yana grçemezdi.
Yayla yollarını birleştirerek turizme kazandırmayı amaçlayan proje.
yol yapımına kimse karşı değil fakat bu yolun cevresinde yapılaşma olursa o zaman amına konur işte. 2600 km lik yol da mecburen bir sürü benzinlik olacak. restoran, otel olacak. ispir yakınlarındaki zengin altın madeni yatakları da düşünülünce güvenemiyo insan haliyle.