bugün

yoktur.

görsel

müslümanın noel veya yılbaşı şeklinde bir gündemi olamaz

https://www.ismailaga.org...klinde-bir-gundemi-olamaz

--spoiler--
Noel, Hazreti Îsâ (Aleyhisselâm)ın doğumu gerekçesiyle kutlanan bir bayram. Bugün resmî olarak kullanmakta olduğumuz milâdî takvimin başlangıcı da Hazreti Îsâ (Aleyhisselâm)ın doğduğu günün başlangıç kabul edilmesiyle oluşmuş olan bir takvim.

Hristiyanlığın geniş bir coğrafyaya yayılması ve bilhassa milâdî takvimin âdeta evrensel hâle gelmesiyle birlikte farklı din ve kültürler tarafından da öyle veya böyle kabul gören Noel ya da Yılbaşı kutlamalarının gerekçesi olarak sunulan Hazreti Îsâ (Aleyhisselâm)ın doğumuna yönelik gerekçe, tarihî açıdan da doğruyu yansıtmamaktadır. Nitekim Hristiyan mezheb ve dünya görüşleri arasında da bu konuda görüş ayrılığı bulunması, bunun açık bir bir ispatıdır.

Dolayısıyla, Noeli veya Yılbaşını Hazreti Îsâ (Aleyhisselâm) ile bağlantılı bir şey olarak kabul etmek doğru değildir.

Hazreti Îsâ (Aleyhisselâm) Tevrat’ta bulunan bazı hükümleri neshedici bir şeriatla gönderilmiş ve tebliğini birçok zorluklara karşı yerine getirdikten sonra Yahudiler tarafından öldürülmek istenmiş fakat Allah Te‘âlâ tarafından muhafaza edilerek semaya kaldırılmıştır. Kıyametin büyük alâmetlerinden biri olarak âhir zamanda yeryüzüne inecek, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in şeriatıyla hükmedecek ve kendisine tayin edilmiş olan hayatının kalan kısmını tamamlayıp vefât edecektir. Buna inanmak, Ehl-i Sünnet’in temel itikad umdelerindendir.

Dolayısıyla, sadece kullandığımız takvimin başlangıcı olması sebebiyle ya da farklı gerekçelerle yılbaşına diğer günlerden farklı bir anlam yüklenilmesi asla doğru bir yaklaşım olmayacaktır. ilk bakışta masum gibi görünen, sadece aile içerisinde birtakım özel şeyler yapmak da noel sebebiyle birçok günaha ortak olunan ve toplumsal isyana dönüşen kutlamaların parçası hâline gelmek olacaktır.

Kâfirlerin Bayramlarını Kutlamanın Hükmü
Allah Te‘âlâ bizlere, kâfirlerin yoluna uymaktan ve onlara benzemekten sakınmamızı emretmiştir. Nitekim geçmiş ümmetler arasında bulunan peygamberlere şöyle vahyetmiştir: “Kavmine söyle benim düşmanlarımın yeme içmeleri gibi yiyip içmesinler ve onların şekillerine bürünmesinler! Sonra, tıpkı onlar benim düşmanlarım olduğu gibi kavmin de benim düşmanım olurlar.”[1]

Kâfirlere benzemekten kaçınmak gerektiğine dair vârid olmuş olan hadîs-i şerîflerin hükmü de aynı mânâyı ifade etmektedir. Bu sebeple, ibadetlerimizden günlük hayattaki yaşantımıza kadar birçok konuda kâfirlere muhalefet mühim bir esas kabul edilmiştir.

Konuyla ilgili genel hükümler böyle olmakla birlikte, kâfirlerin dinî saiklerle tazim ettikleri bayramlara mahsus hükümler de söz konusudur. Noel kutlamalarının dünyada yaygınlaşması ve bilhassa islâm dünyasında da karşılık bulması çok eskilere dayanmaz. Bu sebeple kadim kitaplarımızda Noel kutlamalarıyla ilgili herhangi bir hükme rastlanmaz. Fakat farklı din ve inanış mensuplarının tazim ettikleri günlere dair hükümler Noel için de geçerlidir. Nitekim fıkıh kitaplarımızda, Mecûsîlerin sene başı olarak kutladıkları “Nevruz” ve sonbaharın başlangıcını esas alarak kutladıkları “Mehrecan” bayramlarıyla ilgili yer alan hükümler oldukça açıktır.

Bu günlerde kâfirlerle ortaklık ifade eden kutlamalarda bulunmanın haramlığı konusunda hiç şüphe yoktur. Bununla beraber, o günleri tazimin ya da o günlere mahsus kutlamaları meşru görmenin itikada taallûk eden yönleri de vardır. Böyle davranan kimselerin küfründen korkulacağı beyanı ile şöyle buyrulmuştur:

“Mecûsîler nevruz günü toplansalar ve bir Müslüman da onlar için ‘Güzel bir âdet oluşturmuşlar’ dese kâfir olur. Çünkü bu sözü, küfrün vazettiği bir şeyi güzel görme manasına geldiği gibi, islâm’ın oluşturduğu şeyleri de çirkin görme manası taşır.”[2]

Konuyla ilgili dikkat çekilmesi gereken hüküm, günümüzde bazı Müslümanların da küçük birtakım tatbikatlarla Noel kutlamaları iştirakine benzer şekilde bir örnekle şöyle açıklanmıştır:

“Bir insan elli yıl ibadet etse sonra Nevruz günü gelse ve bu kişi Nevruz gününü kutlayıp tazim etmek amacıyla müşriklerden birine bir yumurta hediye etse bu kişi Allah’ı inkâr etmiş olur ve bütün amelleri iptal olur.”[3]

Bu tehditlerin tamamından sakınmak, milâdî yılbaşı gecesi ve gününü senenin sair günlerinden farklı bir davranış içerisine girmeksizin geçirmekle mümkün olur. Nitekim bu gecede sadece alışveriş yapmanın dahi masum bir davranış olmayacağı şöyle ifade buyrulmuştur:

“Bir kişi daha öncesinde satın almadığı bir şeyi Nevruz günü satın alarak tıpkı kâfirlerin yaptığı gibi bu günü tazim etmeyi kastederse yaptığı bu iş küfür olur. Diğer günlerde yapmadığı bir işi bu günde yaparak kâfirlere benzememelidir.”[4]

Bütün bunlardan sonra bizlere düşen, hayatımızın her alanında kâfirlere mahsus âdet ve uygulamalardan uzak durmak, bu konuda çevremiz için uyarıcı olmaktır.
--spoiler--
Kitaplarım, sıcak çikolatam, penceremden içeri sızan yağmur damlaları ve yürekleri ısıtan bir soba. Merhaba 2019.
mandalina, çekirdek, pişmaniye, soyan olursa elma, dansöz, 3, 2, 1, hobbaaa, iyi uykular selametle.
3 senedir burda giriyorum. Hayat beni unutmuş arkadaşlar.
görsel
Uygulamaya başladım.
görsel
Son yazılım labaratuvarı projemizin max heap algoritması kısmının kodunu yazarak yılbaşına girmeyi planlarken kuzenimin davetiyle bozulmuş plan.

Şu an onlara gidiyorum, beni ne bekliyor bilmiyorum. Sanırım projeyi de yetiştiremeyeceğim ahah. Yazık bana.
Kolumu çatlattığım için Bursa ya gidemedim. Çolak deyyüler bağa..anne baba çocuk evde oturup PTT yapıyoruz. Şimdi yegenle eğlenmek isterdim. Bu yazım seneye not olsun şu hayattaki 25. Senemde ya ilk defa Almanya'da yeni yıla girmek istiyorum ya da yeni yılı Bağdat caddesi nde kutlamak istiyorum.(nilüfer de olumlu)
Şu an şöyle bir restoranda tıkınmakla meşgulüm.
görsel
götüme girdi açıkçası..
3 bira aldım içiyorum, finalde ağlayararak 31 ve uyku.
tek başıma film izlemek. huzur ile sıkıntı arasında sık sık git gel yaşamak. mükemmel plan.
Ev yapımı şarap eşliğinde kurtlar vadisininin ilk bölümlerini izlemek.
görsel
Heycanla victoria's secret defilesinin yayinlanmasini bekliyorum.
son demlerde hasret kaldığım şeyler arasında olan bol bol kitap okumayı ve internetten film bulup izlemeyi de kapsar. beklenmedik uzun bir zoraki yılbaşı tatili kitledi şirket. tabii ki yıllık izinlerden mahsup edecekler, yaz aylarında ayak fantezisine hasret kalıp paso çalışacağız, o ayrı konu.
Yılbaşına daha 1.5 ay var şimdiden plan mi.
Büyük ihtimalle burada entry giriyor olacağım veya kimya sınavına çalışıyor olurum.
çalışmak.
Yengemin ev partisine inşaALLAH.
trt1'i izlemek istiyorum dansöz çıkıyomuş.
hristiyan olmadığım için her zamanki gibi plan falan yapmadım.
Askerdeyim. O gün ana kantin kapalı olacak akşama kadar yatarım mk.
Büyük ihtimalle istanbul, olmazsa bursadayım.
Pijama,terlik,televizyon.