bugün

sıfır km versiyonu dinlenmesi gereken parça.

http://www.youtube.com/watch?v=Jp-aeAtV50Y

"ne eserim, ne yağarım
dururum mateme dilsiz dağ gibi."
(bkz: 17 ağustos 1999)
ötme bülbül olarak da bilinen, levent yüksel'in süper ötesi yorumladığı sezen aksu şarkısıdır. kubat yorumu güzel olmakla birlikte şarkı yerine türkü dediği için pek beğenemedim doğrusu.
http://www.youtube.com/watch?v=Wf9cXdBwzro

bu yaraya deva değil zaman.
hatıralar başucumda nöbet tutar gece gündüz,
bekler beni düşlerim var benim, hayallerim var, 
fikrim derya deniz, fikrim geri getirir seni 
ne eserim ne yağarım dururum mateme dilsiz dağ gibi 
dualarım var; duvarlarım var yazarım söylerim yana yana ismini,
yarıda kaldı şarkılar aman 
bu yaraya deva değil zaman 
ateş düştüğü yeri yakar 
bu düzeni bozuk dünya yalan 
ötme bülbül ötme can ayazda kışta 
sen gülü terk etme; şarkılar şiirler yasta!

kubatın joytürk akustikte bir kez daha hayat verdiği şarkıdır.
Sezen aksunun uzay heparının ölümünden sonra kaşeme aldığı ve levent yüksele verdiği 45lik. Böyle sabah sabah yerli yersiZ dile dolanabilitesi var.
murat kekilli imzalı şahane şarkı.sözleri tabiri caizse söylenmek isteyipte söyleneyemen bütün cümleleri barındırır...
https://twitter.com/tribu...status/466478010884165632 3 günlük milli yas ilan edilmiş diyorlar...
sıfır km den dinlenilmesi gereken eser. gece gece...
Matem.
Derler ki 40 gün sürermiş.
Birinin vefatı ardından, ilk gün insanın içinde 40 mum yanar ve her gün bu mumlardan biri sönermiş. 40. gün kalan son mum, sonsuza dek yanarmış. Yas deyince normali böyle olurmuş.
içimde her gün ayrı bir mum yanıyor.
Üzüntü verici bir olayın karşısında insanın o olaya üzüldüğünün bir göstergesi
(bkz: soma)
sezen aksu'nun kaleminden levent yüksel'in sesine mühürlenen efsanevi sözlere sahip şarkıdır, tıpkı karaağaç gibi.
levent yuksel disinda kimsenin soylemesini istemedigim agit.
cok ozel bir sarkidir. dinleyince akla bir suru isim gelir.

(bkz: uzay hepari)
(bkz: onno tunc)
(bkz: baris akarsu)
(bkz: gokhan semiz)
(bkz: kerim tekin)
(bkz: ajlan buyukburc)
Yarıda kaldı şarkılar aman
Ateş düştüğü yeri yakar
Bu düzeni bozuk dünya yalan

Dizeleri ile birçok hisse tercüman olmuş ve olmaya devam edecek, levent yüksel ile şaha kalkan bir şaheserdir.
(bkz: matem)
Insanlarin bu dunyada yasadiklari ya da tanik olduklari kotu olaylardan dolayi duydugu asiri uzuntuyu ifade eden ruh halidir.
En azından bir süre abuk sabuk başlık açmasanız.
Ölene saygınız yok ise geride kalan yaslı ailelere saygınız olsun.
Eskiden bir mahalleden cenaze çıktığında, bir hafta televizyonu açmaya, yüksek sesli gülmeye utanırdık.
Ne oldu bize?
--spoiler--
ne eserim ne yağarım,
dururum mateme dilsiz dağ gibi
--spoiler--

--spoiler--
ateş düştüğü yeri yakar
bu düzeni bozuk dünya yalan
--spoiler--

anlamlı bir o kadar da gerçekçi bir ağıttır. sezen aksu ya yakışan sözler ve bestedir. levent yüksel şarkıyı okurken yaşatır, sıfır km rock coverı ile yeni bir soluk getirir şarkıya.
öyle bir eserdir ki, içinde ölüm, sevgi, aşk, sabır, inanç herşeyi barındırırken slow sayılmayacak kadar hareketli akar gider.

oturun bu şarkıyı levent yüksel den dinleyin günümüz modellerinin ne dediği belirsiz pembe mezarlıklarında!
Bugünkü gündem yası
Ankarada barış mitingi öncesi patlama.
eski bir rapiredir, eski parçalarından biri çok derindir. kendi kadın olduğu halde çok gerçek bir şey söylemiştir;

"büyük konuşsun kadın, küçüldü haberi yok yazık" bu tüm ayaklarımın üzerinde duracağım diyen çakma femoşlara gelsin.
Yas süreci belli adımlardan oluşur falan falan.Teorikte bunun için bir çok bilgi öğreniriz.Yas sürecindeki bir insana nasıl davranmamız gerektiğini de.Elimizden geleni yaptığımızı söylemek gerektiğini.
Oysaki yas her zaman aynı.Kelimeler değişse de biri gidiyor hayatınızdan.Bilmem kaç yıl hep yanınızda olan biri,sevdiğiniz,canınız,kanınız.Geriye birkaç kelime.Insanların teselli etmesi.Aynı cümleler,inkar etmeler,ölüm denen gerçeği hatırlamak.Insanlara söylemediğin zaman hala yaşıyor olduğunu hissetmek.Hala yaşaması aslında.Bu özlemle ne yapacağını düşünmek kara kara.Bu dünyada neyin önemli olduğunu hala anlamama.Anlayamadım.
Inşallah seversiniz,sevilirsiniz.Yalnızız hep ama bir yandan da değiliz.Aynı şeyleri yaşayan birçokları var bu evrende.Belki bu en rahatlatıcı sözlerden biridir.Diğerlerine göre daha gerçekçi en azından...
bir seyyidhan kömürcü şiiri.

seni kırk kez sordular
bilmiyorum dedim
biliyordum

sana kırk yerde yıkanmadım
kirli değilim dedim
kirliydim

kırk uykuyu uyumadım sana
siz uyuyun dedim
uyudular

sana çok
her şeye en az iki defa baktım
kesmedim kesilmesi gerekenleri
kırıldılar

kalbimin çeşitli peygamberleriyle
tutup saçlarına eyyub anlattım
dedim senin de saçların cumhuriyetin ilk günleri

boynun gene boynun ve yüzünün üzgün yerleri
çok baktım ama seyretmedim sonra hiçbir şeyi

çünkü anladım: kırkı çıkmak ne demek
ne demek ölünce hep yirmi bir gram eksilen insan
Genellikle bir kaybın ardından gerçekleşen, araştırmalar neticesinde süresinin 3 günü geçtiğinde artık bu döneme verilen adın 'melankoli' ye dönüştüğü ve bu dönemin atlatılması için bireyin savaş verdiği şeyle bağını koparmasının aksine bu şekilde de var olunması gerektiğini bilmesi, sürecin kısalmasında faydalı olacaktır.
ft. hayki-nolur evet de.mp3
Üzülmek. Başarıya yas en acısıdır. Bütün varlığı, varlıkları başarısız ve yenik oldurur. O yüzden başarı sarhoşluğu yerine duble başarı elzemdir. Zor gerçekten.
sezen aksu şarkısı Ama levent yüksel döktürüyor.

https://youtu.be/Wf9cXdBwzro

Bu yaraya deva değil zaman
Ateş düştüğü yeri yakar
Bu düzeni bozuk dünya yalan..