bugün

meshur bi nasreddin hoca fikrasi. anlatmaya gerek yok, herkes bilir.
(bkz: fikralardan hisseler)
(bkz: loto)
meşhur olacak nasreddin gulshen parçası, yada parçalardan birinde geçen bi söz
(bkz: yerse)
gülşen'in son albümünde ki çıkış şarkısı.
Aslında Hoca orda göle yoğurt filan mayalamıyormuş. çökmüş kimse görmeden marihuanasını sarmış kafayı buluyomuş. Ama fuzulattan bi gudubet köylü denk gelmiş hocaya, Hoca da lafın gelişi kıvırıp elindeki pazara götürdüğü süt kabını gösterip adamı "yoğurt mayalıyorum" diye kandırmaya çalışmış. Adamın bu olayı aşırı ciddiye almasını hiç beklemeyen hoca herifin keklenip konu hakkında ısraralı sorular sormasından dolayı kafasından;"ulan bu salak gider tüm köye anlatır bizde nesiller boyu elalemin ağzına ortası meyve sulu, balonlu çiklet oluruz" diyue geçirmiş. Olayın aslı budur inanmayan Tarih Kurumunun sitesine girip "nasrettin" diye aratsın,en üstte direkt bu çıkıyo zaten.
"ya tutarsa, ya tutarsa, ya tutarsa biri denk gelirse.." sekklinde sozlere sahip ritmik bir gulsen sarkisidir. ucuncu goz isimli yeni albumunun cikis sarkisidir. tutmasi icin epey bir reklam calismasina ihtiyaci vardir *.
benim tonton,akıllı ve nüktedan nasrettin hocamın bir fıkra ismini,yırtık bir kadın şarkı sözü yapıyor ve ben buna sinir oluyorum.
ya tutarsa diye alemin motoru olmuş gerzek kızların marşı...
(bkz: ya tutarsam)
çok yakında herkesin agzında sakız olucak söz öbegi
gulshen-çokgüzel parça aylarca sabahladım bunun için hede hödö yaptım hede hödöye gittim..
-bilmiyorum ki gulshen'cim şimdi nasıl bi parça bu ismi ne, tutar mı tutmaz mı?
-ya tutarsa
-ya tutarsası yok bu işin kesin bi sonuç lazım bize gulshen yogurt mayalamıyoruz burda albüm yapıyoruz.
-yok tutucak tutucak ona şüphem yok.
-e demin ne diyodun şimdi nediyosun ya tutarsası yok, ya tutacak ya tutacak
-yok canım ya tutarsa başka, şarkı tabiki ya tutacak ya tutacak ama benim şarkım ya tutarsa
-bak hala ya tutarsa diyosun gulshen
-offff offf kömür gibi yandım, e tutturucam sana şimdi ama...
(bkz: gönüllere maya çalmak)
gecen gün iddaa bayiinin önünden gecerken içerde caldıgı duyunca yarıldıgım gülşen şarkısı..
içinde geçen "hoca nasrettin gibi gönüllere maya çaldın" anekdotuyla bizi bizden alan gülşen parçası.kültürümüzün demirbaşlarından, asırlık "nasrettin hoca"nın; şarkının namesine uysun diye "hoca nasrettin" gibi osuruk bir düsturla ağza alınması hoş olmamış.eşşeğe tersten binmek ile eşşeğin tersten binmesi arasında da ufak gibi gözükse de pahada ve bilakis kiloda ağır bir nüans olduğunu da uludağsözlük vasıtasıyla sevgili gülşen'e hatırlatmak isterim.
ya tutarsa diye yapılmış şarkıdır.*
gülşen bu şarkı ile batmıştır.yine tutmamıştır. **

(bkz: hop rinnayı rinayı gülşen aldı babayı)
ver elini gulsen *
(bkz: elini vermek)
ramazan ayında bir gün nasreddin hoca göle gitmiş.gölün kıyısına oturmuş yoğurt yemeye başlamış.hocanın bu halini gören köy halkı koşmuş hemen hocanın yanına "hocam napıyorsun sen, ramazan ayıdayız, neden oruç tutmuyorsun?" demişler.hoca da ne dese beğenirsiniz "ya tutarsam".

(bkz: cenk ve erdem den emprovize nasreddin hoca fıkraları)
(bkz: herkesin tuttuğu kendine)
kuraklık nedeniyle su seviyesinin düştüğü beyşehir gölü'ne, beyşehir belediyesinin, şehir merkezinden 500 kamyon kar taşıyarak, göle "su mayası" çalmasına neden olan felsefik cümle.
(bkz: türk erkeklerine zenci geni aşılamak)
(bkz: ortalamayı yükseltmek)
50 saat anlatıldıktan sonra bir işin olmayacağını anlayan şahsiyetin şeberme cümlesidir. kullananlar kızılcık sopasıyla dinlendire dinlendire dövülesidir.
tr. what if it happens
güzel yüreği ile sözlüğü anlamlı hale getiren * , adının önüne ne yazsam da tam olarak ifade etsem diye derin düşüncelere salan dost yazar.