1. 1.
  (bkz: yer demir gök bakır)
  (bkz: yılanı öldürseler)
  (bkz: teneke)
  (bkz: kuşlar da gitti)
  (bkz: binboğalar efsanesi)
  (bkz: ağrı dağı efsanesi)
  4 ... vernon sullivan
 2. 2.
  http://www.yasarkemal.net
  4 ... vernon sullivan
 3. 3.
  dün bir tv kanalında sabancı üniversitesinin kapanış töreninde konuşmuştur.

  elindeki kağıttan bazı şeyler okumaya çalışmaktadır. zor okuyabilmektedir. satırları karıştırmaktadır.* tutuktur okuması, zor anlaşılır ama anlaşılır yani.

  fakat arada aklına bir anısı gelip konuşmaya başladığında, gerçek yaşar kemal ortaya çıkmaktadır.

  gerçek yaşar kemal nedir. gerçek yaşar kemal, dede korkut gibi bir halk ozanıdır. ozan denince, ozanların yaptıkları tek iş, saz çalmak değildir. bunlar köy köy gezer, hikayeleri gittiklari yerlerde anlatır. bir nevi gazetecidir ve sözlü edebiyat kaynaklığı görevi yaparlar.

  yaşar kemal'in yazarlığından öte anlatıcılığı daha cekicidir. çocukken dededen nineden masal dinlerken ulaştığınız konsantrasyona ulaştırır dinleyiciyi. sizi olayın içine çeker. sesi fonotik değildir, kelimeler birbirine karışır gibi cıkar, ama başka bir büyü vardır. o nedir bilinmez.

  bu yetenekte bir insanın, ülkenin milli birliğine bütünlüğüne, hizmet etmesini görmek çok sevindirici bir gelişme olacaktır.

  yaşar amca; türk halkı bir arada kardeşce yaşamak istemektedir. birde daha iyi hayat şartları. kimsenin "yok ben anadilimle konuşiim, "yok bana şöyle yayın yapan tv verin", üstüne kuş kondurun gibi bir isteği yoktur.
  bu istekler türkiye'yi fazla büyük bulan zihniyetlerin kahrolası oyunlarının bir parçasıdır.

  sen türk halkını herkesten iyi tanırsın. böyle şeyleri yerlermi yemezlermi, bizden iyi bilirsin.
  10 -1 ... pilotmont
 4. 4.
  şimdiye kadar yazdıklarından daha iyi bir kitap yazarak nobeli almasını dilediğim romancı.
  1 ... pilotmont
 5. 5.
  cumhuriyet dönemi sonrası türk edebiyatının en önemli yazarlarındandır.kendi dönemindeki bazı yazarlarla * * benzer özellikler gösterse de yaşar kemal'in yeri ayrıdır.özellikle doga üzerine öyle tasvirler ve betimlemeler yapar ki kendinizi bir an orada hissedersiniz.tasvirleri o kadar güçlüdür ki sanki bir rus yazar * okuyormuşsunuz gibi hissedersiniz.toplumcu kimliğini romanlarına her zaman için yansıtmış, fikirleri nedeniyle cezaevinde de yatmıştır.kendini üne kavuşturan roman olan ince memed'i 1955 yılında yazmıştır.kanımca en güzel romanı ince memed'dir.bir başlarsanız dördünü de okursunuz. bu anlamda yaşar kemal okuyucusunu kendine bağlayan bir yazardır, tasvirlerine ve betimlemelerine alışık olmayan rahat okuyamaz eserlerini..
  6 ... crazy horse
 6. 6.
  (bkz: yaşayan efsane)
  3 ... crazy horse
 7. 7.
  "dünya binlerce çiçekten oluşmuş kültürler bahçesidir. kültürler her zaman birbirlerini beslemiştir. her kültür insanlık için bir zenginliktir. uygarlıklar da birbirini beslemiştir. anadolu'nun coğrafyası ise bu zenginliği bir şölen gibi yaşatmıştır.

  kültürlerin, uygarlıkların birbirlerini beslemesi, emperyalizme kadar sürmüştür. ilkel insan ve üstün insan kavramı rönesans'ta öne çıkmıştır. ve sömürgeciler ilkel dedikleri kültürler üstüne kendi kültürlerini sıvamaya uğraşmışlardır. böylelikle de insanlığın birçok kültürünü yok ederken, kendi kültürlerini de yozlaştırdıklarının farkına varmamışlardır. ilkel insan - üstün insan kültürü çatışması insanlığa çok zarar vermiştir.

  bunun ardından da ulus devlet çıkmış ortaya. bu da tek tip kültürü, tek tip insanı, tek tip dili ortaya atmıştır. artık dünya, tek tipliliğinin gerçek bir demokrasiye ulaşmaya yetmediğini yavaş yavaş anlamış, yok olmaya yüz tutan dillerin, kültürlerin üstüne titremeye başlamıştır.

  dünyadan bir çiçek eksilirse bir renk, bir koku yitmiş demektir. dünya binlerce çiçekten bir kültür bahçesidir. bu insanlığın zenginliğidir. bizim gibi ülkeler yüzlerce çiçekli bir kültür bahçesidir."

  * sabancı üniversitesi 2006 yılsonu töreninde yaptığı konuşmadan alıntıdır.
  2 ... vernon sullivan
 8. 8.
  (bkz: filler sultanı ile kırmızı sakallı topal karınca)
  1 ... steril mikrop
 9. 9.
  ince memed adlı romanı şiddetle tavsiye olunur.
  3 -1 ... unexpected paradox
 10. 10.
  bizim çukurova'da karacaoğlan bilmeyene kız vermezler diyen üstad.
  1 ... firtina