1. 1.
  oben güney tarafından yazılmış, 1978 yılında istanbul devlet tiyatrosu tarafından akm oda tiyatrosu sahnesinde sergilenmiş tek kişilik, iki perdelik tiyatro oyunu. oyun müzikleri zülfü livaneli tarafından yapılmıştır. yöneten ve oynayan taner barlas'dır.
  1 ... zeyrek
 2. 2.
  Araba, hayvan vb.nin taşıdığı şeylerin hepsi.*
  ... redwinemania
 3. 3.
  ing. igrenc anlamına gelen ifade.
  -1 ... ms.viking
 4. 4.
  (bkz: yummy)
  ... ms.viking
 5. 5.
  bir özdemir asaf şiiri

  YÜK
  Bir öykü var, sakladığın,
  Bir öykü var, ardında duran
  Bırak onu, uyansın.

  Şimdi sen bir anı düğümü önünde
  Duvarcana uzanıp duran,
  Taşlanmış yükünle uyuyansın.
  2 ... kendime donmeye artik cok gec
 6. 6.
  her alandaki mühendislik dallarının baş belası yerçekimi kaynaklı hededir.
  ... pilotmont
 7. 7.
  Brenda yamaç tırmanışı yapmak isteyen genç bir kadındı. Bir gün cesaretini toplayarak bir grup tırmanışına katıldı. Tırmanacakları yere vardıklarında, neredeyse duvar gibi dik, büyük ve kayalık bir yamaç çıktı karşılarına. Tüm korkularına rağmen, Brenda azimliydi. Emniyet kemerini takti, ipi yakaladı ve kayanın dik yüzüne tırmanmaya başladı.
  Bir süre tırmandıktan sonra, nefesleyebileceğ i bir oyuk buldu.. Orada asılı dururken, gruptan yukarıda ipi tutan kisi dalgınlığa düşerek ipi gevşetiverdi. Aniden boşalan ip, hızla Branda nın gözüne çarparak lensinin düşmesine neden oldu. Lens çok küçüktü ve bulunması neredeyse imkânsızdı. Lens yamacın ortasında bir yerlerde kalmıştı ve Brenda artık bulanık görüyordu. Ümitsizlik içinde Brenda, lensini bulması için Allah'a dua edebilirdi yalnızca. Ve içten içe düşünüp dua etmeye başladı. "Allahım! Sen bu anda buradaki tüm dağları görürsün. Bu dağlar üzerindeki her bir taşı ve yaprağı bildiğin gibi, benim lensimin yerini de biliyorsun. Onu bulmama yardım et."
  Patikalardan yürüyerek aşağı indiler. Aşağı indiklerinde, tırmanmak üzere oraya doğru gelen yeni bir grup gördüler.içlerinden biri "Aranızda lens kaybeden var mi?" diye bağırdı.
  Brenda'nın sonradan öğrendiğine göre, lensi bir karınca taşıyordu ve karınca yürüdükçe yavaşça kayanın üzerinde hareket edip parlayan lens kızların dikkatini çekmişti.
  Eve döndüklerinde Brenda lensini nasıl bulduklarını babasına anlatacak ve bir karikatürcü olan babası da ağzıyla lens taşıyan bir karınca resmi çizerek, karıncanın üzerindeki baloncuğa bunları yazacaktı:
  "Allahım! Bu nesneyi neden taşıdığımı bilemiyorum. Bunu yiyemem ve neredeyse taşıyamayacağım kadar ağır. Ama istediğin sadece bunu taşımamsa, senin için taşıyacağım..." işte bu yüzden "BU YÜKÜ NiYE TAŞIYORUM" dememek gerek..... *
  1 ... linka
 8. 8.
  yük

  bu yük senden allah'ım, çekeceğim, naçarım!
  senden sana sığınır, senden sana kaçırım!

  (1983)

  necip fazıl kısakürek.
  1 ... ece kscg
 9. 9.
  (bkz: yüksek üniversite kurumu)
  ... reziller
 10. 10.
  Sait Maden'e ait bir şiir.

  Yük

  Arasında bir düşün
  ne ileri ne geri,
  adım atsan uçurum
  ya da gök perdeleri,
  görünürde ne bir dam
  ne bir deniz feneri
  bu saran karanlıkta
  surlarıyla her yeri;
  ayağında yol tozu,
  yüzünde ecel teri,
  diz boyu bata çıka
  ve bir kemik bir deri
  nereye bu yolculuk
  nerden ne günden beri,
  kendi ölün sırtında
  ağır bir kuş benzeri?

  Etinde pençeleri...
  ... ze minbo zuk