bugün

ilk izlenimi; ''heyecan yaratmayan, çok kısa, basit bir dile sahip, eurovisionda ilk 5 e dahi giremez'' olan şarkı. trt den izliyordum. baktım şarkı bitti, üç beş alkış, ışıklar bir piyanoya odaklandı. dedim acaba şimdi mi asıl parçayı söyleyecekler. yok değilmiş anasını satim. bu ne lan, dalga mı geçiyorsunuz ?
dinleyene yüksek, coskulu bir enerji vermemekle beraber, bıkkınlık hissi de vermeyen şarkı. vasatın üstünde denebilecek, fakat hakkı yenmemesi gereken hoş parça.
ilk dinleyişte beğenmedim açıkçası.
ama bende hep öyle olur sonradan severim şarkıları, kimseler dinlemezken benim için kıymetli olurlar.
bakalım göreceğiz bu şarkının da başarısını, umarım eurovision u bu kadar önemseyen ülkemize iyi bir sonuç getirir we could be
eurovision 2010'da ülkemizi temsil edecek vasat şarkı. hatta vasatın da altında. billboard listelerinde 40. ve 50. sıralar arasında 2 hafta gidip gelip sonra listeden düşen şarkılar tadında.
bu sene de türkiye yi adam gibi temsil edemeyecek şarkıdır. diğerlerinden farkı yoktur. ayrıca ingilizce telafuz basit kaçmıştır petek dinçöz tarzı olmuştur biraz. manganın tarzını pek yansıtmıyor, kural olarak şarkıların 3 dakika içerisine sığrıdılması daha bok bir durumdur.

nasıl oluyorda 3 dakika içerisinde insanlardan adam gibi şarkı yapmasını bekleyebiliyorlar anlamak mümkün değil. şarkı dediğimiz hede duyguları yansıtır, belki bir ülkenin kültürünü yansıtır, tarzını yansıtır. 3 dakikada ne verebilirsin ki ? 10 saniyede intro sonra giriş gelişme ve sonuç bölümü. cep telefonu melodisine çevirmekten başka bir şey değildir. tamamen rezilliktir. o yüzden ciddiye alınmaması gerekiyor bu salak yarışmanın.
ferman'ın ingilizceyi tam çözememiş lise öğrencileri gibi söylediği şarkı gibi bir şey. çok kötü lan. süperstar bile daha iyiydi. en azından hakkını yememek lazım sibel'in sesi güzel. bu ne çirkinliktir arkadaş. tamam çok da önemli değil bu yarışma fakat yapacaksanız tam yapın bari. olmamış diyoruz, one pointi bile çok görüyoruz!
ilk ona girmesi halinde öpülüp başa konulası şarkı...<berbat>
hiçbir özelliği olmayan şarkıdır. ne dile dolanıyor, ne de çoşturucu bir yanı var... eurovision şarkısı olmayacak kadar sıradan bir şarkıdır. mesaj içerir o ayrı ...
oriental emo gibi bir kavram yaratmış olabilir. bütün koğuş panikteyiz anasını satayım. müsaadenizle ben de yatağımın altına gizlenmek için huzurlarınızdan ayrılayım.

bilgi de verelim notu: vokal koçu hafife alınacak bir kavram değildir. yabancı dil hakimiyetiniz gelişik olabilir ve hatta o yabancı dili küçüklüğünüzden beri aktif olarak kullanıyor da olabilirsiniz. bütün bu şartlar altında makul bir vokal olsanız dahi o dilde şarkı söyleyebileceğiniz sonucuna varmak ucuz kibirdir. 'kanka oldu mu böyle?' 'abi burada a'lar biraz kapalı kaldı 'o' da 'a' söyle.' gibi ibişliklerle olmaz bu işler.
(bkz: we could be the same)
idare eden şarkıdır. sahne performansı güzel olursa ilk üçe gireriz. hadisenin şarksı da güzeldi ama sahne performansı berbattı ona rağmen dördüncü oldu. zaten eurovizyonda birinciliği performanstan çok ülkenin dış politikası belirliyor.
ilk 10'a girmesi zor gibi görünen şarkı.
hoştur moştur da, güçlü bir şarkı değildir, hafif laylay lom kaçmış, kendi albümlerinde daha güçlü şarkılar mevcut. şarkı sonunda kısa da olsa bi solo atılsaymış iyi olurmuş, mecburi 3 dakikalık süre muhabbetini yeni duydum. acayip saçma bir kural tabi.

ilk 5'e giremez bu şarkı, 5 ile 10 arası bi derece alır. manga bu işi pek ciddiye almamış.
beğenmediğim şarkıdır.
tamam sözler iyi olabilir, melodi de fena değil sözlerle birlikte. fakat seyircinin oyu coşturuculuğa, görselliğe dayalı olduğundan avucumuzu yalayacağımız aşikardır bu seferde de.
bir kaç kez dinlenince kulağa daha hoş gelen şarkı. başta olmamıştı ama şimdi olmuş diyorum.
şarkı oldukça güzel olmuş ama birinci olur mu meçhul. başka bir ülkenin şarkısı olsaydı zirveyi zorlardı ama söz konusu türkiye olunca zirveyi zorlamak için sertab erener gibi harika birşey yaratmak gerekir. yine de başarılar..
ilk 20 ye girecek parçadır.
dikkat çekici bir özelliği olmayan şarkı ilk ona girerse başarıdır.

edit; daha sonra dinledimde o kadar da kötü değilmiş.
kanald çocuk kulübü programına giriş parçası gibi olan şarkıdır.
(bkz: nerde o eski asi sert manga)
(bkz: türkün söylediği bariz belli olan yabancı şarkılar)
tamam tamam rahat artık gelecek seneyeki eurovision a kaldı başarımız.
iç güveysinden hallice, manga'ya yakıştıramadığım eser. daha iyisini bekliyordum açıkçası.
(bkz: hayal kırıklığı)
türkiye'yi şimdiye kadar ingilizce şarkıyla temsil eden bir çok sanatçıya göre, ingilizcenin en doğru ve akıcı kullanıldığını düşündüğüm şarkıdır .
hiç bir çosturuculuğu olmayan bir şarkı olmuş.
(bkz: hayal kırıklığı)
manga'nın tarzının biraz dışında, kulağa çiğ gelen parça. olmamış ama umarım başarılı olur.