bugün

eşsizdir, efsanedir, arabaların en şirinidir ve yılar geçmesine rağmen halen unutamadığımdır.
taksimde bir bar. gidilesidir.
çok tatlı değiller mi?

ileride bi tane alacağım. kırmızısını.
temiz olanları çok hoş duran klasik arabalardır. Gelecekte alabileceğim klasik arabalardan bir tanesi.
(bkz: kaplumbağa)
Güya 4 kişilik araba. Mına koduğumun arabasına sığmadım ben. iki büklüm yamuk yumuk yolculuk ettim. Bir daha silkseniz binmem o arabaya.

He iki kişilik olur anca. 4 falan hikaye. Arkayı bagaj olarak kullanın.
dünyanın en güzel arabasıdır.
benim arabamdır. kırma dökme arabası olarak aldım ama kalıcı olacak sanırım.
hayalimdeki arabadır. almak için can attığımdır. arabadan öte dosttur yol arkadaşıdır..
zallın en büyük düşmanı olduğu araba.
69 modeline sahip olduğum kardeş gibi dost gibi özlenilen yaklaşık bir sene çalışmamasına rağmen ilk marşta çalışıpeni mutlu eden eziş im.
Yeşilçam sokaan orda dandik bir cafemsi barımsı.. Mono da taşınnış zaten amk..
Çılgın bediş diye bi dizi vardı,

ilk orda tanıdım bunların motorlarının arkada, bagajlarının önde olduğunu...

O değilde Yonca Evcimik'e noldu ya?

Bandıra bandıra ye benii,

Doyamazsın hiç tadımaaa,

Başka yerde ne işin var başka yerdeee,

Bandıra bandıra ye beniii.

90ların tatlı melodilerinin basit sözleri harmanı bi şarkıydı.

90lar severim swimpfff..
kesinlikle sahip olmam gereken araba. vosvos görünce cildiran cok sevdiğiniz bir yariniz olunca ister istemez sahip olmak istiyorsunuz. bende sevmeye basladim artik bu şirin tatli arabayi.
Sempatik arabalar
Bu arabayı kullanan insanlar da bana hep sempatik gelirler .
Mahallede bir arkadaşın dayısının vardı
Bizim mahalle tepe çıkılıp sonra tekrar dibe inilen bir konumdaydı
Dayısı tepeyi zorla çıkar sonra vitesi boşa verip mahalleye inerdi .
Ee garibim vosvos tekrar çıkar mı o tepeyi mahallenin çocukları biz arkasına dolusurduk.
Hicbirimizde güç yoktu bence etkimiz bile yoktu gülmekten itemezdik bile ama nedense vosvos biz olmadan tepeden çıkamazdı.
yeşildi.
Tek hayalim olan minik şirin araba.

Alıcam bir gün..
Plüton'dur, aynı Plüton gibi o da kaputunda kalp taşır.
Her sabah elimde takviye kablosu ile kapıda beklesem de, cebimdeki paraya hep göz dikse de candır, canandır.
Çoğu zaman müzik açmam. Açsam da Plüton ile bizim şarkımızı açarım. Ayaklı bir müzedir.
Sosyaldir, her gün kendisi için bana sat diye gelinir! Satmıyorum! Allah ayırmasın! Hem sen evladına bunu nasıl yakıştırırsın! Çevrem deli gözüyle baksa da çocukluk hayalime kavuştum. Aç uyuduğum gün oldu ama benim prensesim tok uyudu ya, ben rahat uyudum. Nazar çeker üstüne, bol bol. Aman maşallah.
ilk aldığım gece 02.00'da ayrıldık. Sabah 9'da dayanamadım kontrol ettim yerinde mi diye. Ara sıra inip çalıştırıp hususi olarak arka tampona oturup sesini dinleyip, eve dönmüşlüğüm vardır. Geçen bir buluşmamızda Şahinci'nin birisi "hurdalığa gidiyorlar galiba" dedi. Plüton çok kızdı, zor sakinleştirdim. Senin ne haddine ulan Şahinci! Sensin hurda! Hemen hemen her hafta buluşur arkadaşlarıyla her buluşmada da bir daha mı geleceğiz dünya'ya tadında yakıt yakar. Olsun varsın, yaksın. Bir maşallah'ızı alırım, bu aralar çok ihtiyacımız var.
Antalya içi, 73 modelini sattığım araç. Ölücüler haricilerle görüşülür, anlaşılır.

Hayırlı forumlar.
En fazla ankara' nın bağrına bastığı, grisinde yıkayıp asfaltında uyuttuğu otomobil.
Vosvos sahibi olmanın bazı kuralları vardır. Vosvoslara isim takılır, adettendir. Başka bir Vosvos gördün mü selektör yapacaksın. Sağlam arabalardır, deviremezsin, o yüzden tosbağa derler. Genelde ihtiyaçtan ötürü elden çıkarılır. Bunları alması kolaydır da satması zordur. Az yakar, karizması yeter zaten!

“…küçükken kırmızı Vosvosları sayıp fal tutardı. Galiba gündüz
doksan dokuz tane kırmızı Vosvos sayıp, gece de yatmadan on
tane yıldız sayarsan dileğin gerçekleşiyormuş. Ne acayip bir fal,
şimdi kimse tutamaz, kırmızıyı bırak, o kadar Vosvos kaldı mı yollarda?”
Babamda vardı bundan 97 98 yıllarında.

Bizim ilk arabamızdı. Metalik gök mavisiydi rengi.

63 model 1200 motor.

99 depreminden sonra sattı babam.

Bir daha da araba almadı.

Abim aldı ablam aldı ama babam almadı.

Hastası denir ya.

işte bizim peder hastası değil aşığıydı.

Adım gibi eminim multi milyoner olsa yine vosvos alır.
pek şirindir kendileri. bazen bunun arkasına karavan takıp, bulunduğu şehirden çekip gitme hayalleri kurdurur insana. eskiler güzeldir.
68 kuşağı döneminden geçince efsaneye dönüşmüştür.
volkswagen bettle modelinin türkiye'de aldığı ad. ülkemizde en klasik otomobillerden biri haline gelmiştir. alması kolay satması zor olan sevimli oyuncak.
çok güzel bir görünümü olan klasik araba.

resimleri:
görsel

görsel
güncel Önemli Başlıklar