bugün

--spoiler--
+ beyfendi! sudan daha güzel bişeyimiz de var isterseniz. *
- sağol birader, ben bu saatte almıyorum.
+ ileri alalım saati
--spoiler--
yılmaz erdaoğan gibi ruhundan sahtelik akan bir kişiliğin filmi olduğu için izlemediğim ve izlemeyeceğim tek filmdir, sinema dünyasında! adam pkklılara şehit desin biz de onun filmini izleyelim, gişe rekorları kırsın, paranın .mına koysun, sonra da bir kenara geçip bize kıs kıs gülsün! oldu!

edit: tabi doğrular konuşulunca basılır, o eksi butonuna. çok da sikimde zaten !
cem yılmazın arka planda gözükmesine rağmen efsane replikleriyle akıllara kazınmasına sebebiyet vermiş; bu ülkenin gerçekelerini ayna misali yansıtabilmeyi başarmış, son zamanlarda çekilen kalitesiz filmlere bakıldığında bir baş yapıt sayılabilecek yılmaz erdoğan eseri...

--spoiler--
+ ankarayı diyorum avucumun içi gibi bilirim... yukarı ayrancıdan mısınız ?
- hayır...
+ aşağı ayrancı ?
- hayır kardeşim.
+ ortada hani bi park var oradan mı ?
- hayır kardeşim hayır !

> ne konuştun lan karıyla ?
+ kim? karı benle konuştu...ankaraya gelince beni ara falan...

--spoiler--
türk yapımı gelmiş geçmiş en komik filmlerdendir.son derece doğal bir filmdir, bu yönüyle replikleri hala dillerdedir.
-ama bu acı lafların beni rencide ediyor
+merak etme benim tanıdığım hiç bir öküz lafla rencide olmaz
-bedri aganın oğluyla konuştuğunu hatırlatırım
+katırcı bedri ne zaman aga oldu
-niye hayvan sever insandan aga olamıyor mu?böyle bir kaide mi var?katırları seviyodu rahmetli...(altan erkekli,cem yılmaz)
--spoiler--
+ bi cigara ver sezgin.
- Yoktur vallahi!
+ ver lan bi cigara.
- Dur bakayım belki iç cebimde... hah. Vallahi ben paketi attım zannediyordum, halbuki atmamışım. Demek içinde çok az kalınca atayım diye düşünmüşüm halbuki atmamışım. e üstünden de zaman geçince aklımda attım diye kalmış. Hakkaten atmış olsam aklımda bu kadar kalmazdı hayret vallahi.
+ evet!
--spoiler--
7 nisan 2010 çarşamba günü show tv'nin yayınlayacağı son 10 yılın en komik türk filmi.

edit: 6 nisanmış. ulan peki gece 00:00'dan sonra neden yarın diye fragman yapıp beni burda rezil ediyorsun show tv.
an itibariyle show tvde yayınlanan film.

zeki mürende bizi görecek mi?
--spoiler--
- baba akü yok!
+ e sabaha kadar açık bırakırsan farları...
- yok baba, akü komple yok, çalmışlar.
+ (elindeki çayı fırlatarak) vıyyy!
- aküyü çalmış şerefsizler. birde kaputu açmışlar öyle çalmışlar. hadi kaputu açıyorsun aküyü niye çalıyorsun. aküyü çalmasa neyse.
--spoiler--

unutulmazdır.
--spoiler--
ne yapıyorsunuz lan devrimciler, bir kurtaramadınız bizi yav.
--spoiler--
--spoiler--
rıfat'ın ölümünden sonra çalan şarkıyla derinden yaralayan film.
--spoiler--
türkmax kanalında öz evlat gibi yer etmiş türk filmi.
ikinci filmden bir diyalog;
-derneğimizin 3. kuruluş yıldönümü yaklaşıyor
+yaklaşsın bananesi?
-senle işimiz var?
+iş mi,ne işi?
-derneğimizin 3. kuruluş yıldönümünde vatan tepesine koskoca harflerle dfkd yazacaksın.
+vatan tepesine...
-evet...
+dkfd...
-evet!
+siz çıldırdınızmı yav siz kafayı mı yediniz?tepeye yazı mı yazılır?
-unutma emin senin halkına borcun var!
+benim halkıma borcum yok kardeşim,benim alacağım var.
-bak hala ne diyor....
+ben herkese vizontele yaptım,kimse vermedi.o latif şerefsizine tabela yaptım parasını vermedi...
-e o faşist zaten.
+işte faşisti de vermiyor devrimci de.ben size bu herifin resmini yaptım neydi josef troykiydi*...ne kadar zordu o kalın bıyıkları yapmak.
-Emin,unutma bu senin bir yerde görevin.hem yakalasalarda sana bişey yapmazlarki,çünkü sen delisin.
+e canım ona bakarsan sende hıyarsın.sen yazsana sana da bişey yapmazlar.öyle bakma,mahmut arkadaş,nafiz arkadaş,servet arkadaş öyle bakmasın arkadaş.
-servet arkadaş,sen de öyle bakma.
-en azından bakış açını değiştir.emin ağbi bu işi senden iyi kimse yapamaz.
+e tabi d harfi kavisli yazması zor,fakat f harfi tabi çok kolay oluyor.
-yav emin abi sen ne diyorsun,en güzeli zaten f dir.
+en güzeli f tabi.
-ordan bize çay getir.

(yılmaz erdoğan,tolga çevik,bülent inal,selim erdoğan)
film mükemmeldir, şahanedir, defalarca seyrettim o ayrı da, en sevdiğim sahne 1 saniyeden az sürüyor bu filmde. şimdi bu demet akbağ'ın canlandırdığı karakter oldukça ciddi, gayet de asil bir kadın. reis eşi. bir ara hocadan aldığı tavsiye üzerine vizonteleyi saklar. reis de kızar buna, hoca mı dedi der. kekeme hocanın taklidini yapar. o esnada koskoca reisin o şekilde taklit yapması siti ana'yı gülümsetir. onun gülümsediği o küçük sahne, bence en iyisidir. ki diğer sahneler de iyidir. bu film çok iyi.
ayrıca en sevdiğim karakter de, "e saati ileri alalım o zaman." diyen şu sarhoş, ahmet karakteridir.
şu şekilde bir diyalog içerir :

"kanallara kum dolması sebebiyle şehrimize su verilememektedir. sonra vay ben duymadım vay ben eşitmedim demeyin".
(bkz: şeytanın aleti).
'insan sevdiğine yarasını verir mi' sözü filme ayrı bir şey katmıştır.
--spoiler--
burası dünyanın bir ucudur. buraya gazeteler üç gün sonra gelir. biz bir havadisi duyup şaşırdığımızda şehirdeki insanlar çoktan unutmuş olur. sahi insan burayı neden sever ki? başka çaresi yoktur da ondan. eğer bir yeri seversen orası dünyanın en güzel yeridir. dünyanın en güzel yerini sevmezsen orası dünyanın en güzel yeri değildir. işte vizontele bunu değiştirecek. uzağı yakın edecek.
--spoiler--
tüm zamanların en iyi türk filmlerindendir.
sadece iki sayfa içermesi beni ayrı bir şaşırtan güzide film.
gerçekten çok iyi bir yılmaz erdoğan yapımıdır. bir kaç kere izlenesi vardır. bir çok diyalog insanın ilgisini çekip, güldürür ya da düşündürür, sosyal içeriklerle insanın kendi hayatını sorguladığı filmdir.
beni ne pohpohluyorsun kardeşim. repliği ile hala dillerde olan türk filmi.
Bir çok eksiyi alacağıma eminim ama medeni cesaret gösterip söyleyeceğim , bir kaç ufak espri ve güzel söz dışında bir numarası olmayan filmdir. Bir kere güldüm sadece. Onun dışında 2 kez de tebessüme ettim. Ortalama 1.5 saatim boşuna gitti denebilir.
- ne işe yarar bu?

- dünyayı ayağımıza getirecek!

- sebep?
bir kürt yazar ve senaristin yazıp yönettiği türk filmi. komik. kürt bölgesinde çekilen bir film olmasına rağmen kürt geleneklerinin hiçbir tanesi işlenmemiştir. geleneği bırakın hiç bir kürt ismi türküsü falan da işlenmemiş durumdadır. aslında bu ipucu bile yılmaz erdoğanın gayesini ortaya koymuştur.
(bkz: pilipis marka televizyon)

ayrica:

http://www.youtube.com/watch?v=9iXuFEqm3pg&feature=share