1. 26.
  Adnan Hoca'cıların ve PKK'lıların terör estirdiği; aleyhlerinde hiç bir şey denilemeyen; yazarların kovulup, yazıların tartışma sayfasında bok atanların baştacı edildiği, ne yazık ki artık pek çok konuda asla ve asla düzgün bir bilgi alamayacağınız; yerine ingilizceniz varsa ingilizce wikipedia'yı tercih etmeniz gereken sanal ansiklopedi.
  1 -1 ...
  #2673692 :)
 2. 27.
  insanların bilgiye ulaşması için çırpınan bir avuç insandan oluşan ancak bu insanların vakitlerinin çoğunu diğer insanlara bilgi ulaştırmaktansa "ahaha salaklara bak herkes değiştirebiliyo siteyi hacked yaziim bari de uğraşsınlar" diyen tiplere harcadığı, yazılan maddeyi korumanın madde yazmaktan çok emek gerektirdiği yer. yine de uğraşa uğraşa 97 bin madde yazılmış, tebriktense laf edilmesi gerekli. zaten bizim neyimiz özgürlük, neyimize tarafsız bilgi! yaşasın sözlükte ayar vermek!
  2 ...
  #2738206 :)
 3. 28.
  100.000 makaleye ulaştığını duyuran oluşum.
  ...
  #2952531 :)
 4. 29.
  duyarlı yöneticilere sahip bir oluşum. şöyle ki, kendiniz hakkındaki bir başlıkta eğer kişisel haklarınızı çiğneyen şeyler yazılıyorsa, üstelik silinmesine rağmen ısrarla tekrar yazılıyorsa, yöneticilere mail atıp bu mağduriyetinizi belirtmeniz halinde kendi başlığınızı koruma altına aldırabiliyorsunuz, böylece kimse bir süre değişiklik yapamıyor.
  2 ...
  #3166261 :)
 5. 30.
  Amerikalı bir vakfın tüm dünya vatandaşlarını ''birlikte tarafsız bir ansiklopedi yazıyoruz'' diyerek kandırdığı. Ülkemizdeki gençlerin de kandırılarak bedava işçi olarak çalıştırıldığı web sitesi. Site yöneticileri PKK'ya terörist denmesine izin vermez. PKK 'nın sözde bayrağını dünya üzerinde resmen tanıyan tek oluşumdur. islam maddesi ingiliz ve Amerikalıların ağzından anlatılır. Türk tarihi Almanca'dan çevrilir. Amerikalılara para kazandırmak isteyenlerin uğrak yeri.
  1 -1 ...
  #3400284 :)
 6. 31.
  Bir elit ! yönetici kadrosu vardır. Karar alınırken oylama yaparlar. Ancak karşı oy verenleri siteden ihraç ederek istedikleri sonucu alırlar. Noumenon diye bir yöneticisi vardır. O siteyi yurtdışından idare eder. Muhtemelen vakıftan maaş ya da burs alıyor. O kişi 2*2 = 5 diyor ise siz de öyle demelisiniz. Yoksa sizi siteden atar.
  -1 ...
  #3400309 :)
 7. 32.
  günün resmi olarak: "Sabahleyin bir örümcek ağı üzerindeki çiy damlaları" spotlu bir fotoğraf yayınlayıp akıllardan akıl almış etkileşim ansiklopedisi!

  http://tr.wikipedia.org/w...pider_web_Luc_Viatour.jpg

  edit: bu arada harbiden lan!! vikipeki fotoğrafa resim demiş sözlük!! puhuauah... resim demiş! ulan biz de vikipedi diyoruz, ansiklopedi diyoruz, net bilgi kaynağı diyr.. ya bırak yaa!!
  2 ...
  #3407335 :)
 8. 33.
  saçmasapan taraflı bilgilerle insanı güldüren sitedir. bilgi aramak için başka kapıya gidilmelidir.

  arda turan ile ilgili sayfadan :
  "HAreketleri sinir bozucu olmasina rağmen attığı goller ve paslarla ilgiyi üzerine çekneyi başarmıştır."

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Arda_turan
  1 ...
  #3464447 :)
 9. 34.
  arda turan a demir ayak lakabını vermiş *, herkesin el atabildiği sözde ve yanlı bilgi sitesi. değil 100.000, 250.000 makaleyi geçsen n'olur ?
  1 ...
  #3464459 :)
 10. 35.
  eğer ekşi sözlük ile kıyaslamaya tabi tutulacaksa, şu haliyle ekşi sözlük ten daha az bilimsel bir kaynak olduğu su götürmez bir gerçektir.
  1 -2 ...
  #3464474 :)
 11. 36.
  aradığınız çoğu şey hakkında 2 satırlık bilgi bulabileceğiniz pek güdük bir internet ansiklopedisidir.
  ...
  #3465208 :)
 12. 37.
  8 Haziran 2008 saat 22:03 Arda Turan maddesine baktığımda bu haldeydi;

  2005-2006 sezonunun sonunda Galatasaraya 'a geri dönmüş ve Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda FK Mal Bulgur karşısında ilk maçta iki gol, bir asist kaydetmiştir.

  Kısa zamanda ilk 11'in değişmez ismi oldu. Şampiyonlar Ligi'nde Bornoz ve Laubali F.C Laubali karşısında çıktığı grup maçlarında Mahalle tarafından maçın oyuncusu seçilmiştir.
  1 ...
  #3512685 :)
 13. 38.
  önüne gelenin editlememesi gereken site. "dikkate değer zirveler" içeriğine dikkat;

  http://tr.wikipedia.org/w...kkate_de.C4.9Fer_zirveler
  1 ...
  #3528438 :)
 14. 39.
  bir ezik sözlük yazarı.
  -1 ...
  #3528466 :)
 15. 40.
  http://tr.wikipedia.org/w...s%C4%B1rmay%C4%B1n%C4%B1z ile yaran internet sitesi.
  2 ...
  #3529096 :)
 16. 41.
  Belgrad'ın Viyana olmadığını güçlükle idrak etmiş yöneticileri olan Amerikan hizmetindeki editable web sitesi. Aşırı sol görüşlü yönetici kadrosuna sahiptir.
  -1 ...
  #3703952 :)
 17. 42.
  Nisan ayından bu yana aşı maddesinde ''Genelde küçük çocuklar aşıdan korkarlar ama aşı tıp için çok gerekli ve önemlidir.Mutlaka olunması gerekir'' yazan sağlam bilgi kaynağı!

  Bakınız:http://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9F%C4%B1_(t%C4%B1p)
  1 ...
  #3708973 :)
 18. 43.
  PKK'ya terörist demeyen oluşum.
  1 ...
  #3709024 :)
 19. 44.
  Bir başka Amerikan oyunu. işin acı yanı bütün marksist, leninist, komünist ne varsa bedavadan çalıştırmaktadır. Bu Amerikalıların akıllığı mı? Bizim sosyalistlerin akılsızlığı mı tartışılır !
  -2 ...
  #3730518 :)
 20. 45.
  son dönemde çeşitli çevrelerce sık sık saldırıya uğrayan oluşum.

  hayır o değil de, hem kürt milliyetçileri, hem de ülkücüler saldırıyor. hem solcular hem sağcılar saldırıyor. hem türkler hem türk olmayanlar saldırıyor. pkk'cılar saldırıyor, on saniye pkk'yı öven birşey yazılı kalıyor, hemen siliyoruz, ondan sonra ülkücüler saldırıyor "niye 9 saniyede silmediniz" diye. amaç üzüm değil kesinlikle, bağcı dövmek.

  ayrıca PKK'nın terörist ve uyuşturucu kaçakçısı bir örgüt olduğu yazmaktadır:

  --spoiler--
  ""PKK başta Türkiye olmak üzere, Avrupa Birliği[4], ABD[5] ve NATO[6] da dahil olmak üzere pek çok ülke ve kuruluş tarafından terör örgütü kabul edilmiş, ayrıca ABD'nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde bulunan[7][8] etnik-ayrılıkçı bir örgüttür. Türkiye'de Meclis tarafından "terör örgütleri listesi" yayınlanmamıştır. Bununla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı "Türkiye'de halen faaliyetlerine devam eden başlıca terör örgütleri" listesinde "PKK/KONGRA-GEL (Kürdistan Halk Kongresi-KHK)" adı altında yer almıştır.[9]""
  --spoiler--

  Ek olarak, son gazi Mustafa şekip birgöl hakkında tüm sözlüklerin toplamından fazla bilgi içermektedir. 2007 Dağlıca saldırısı, Aralık 2007 Kuzey Irak Operasyonları, Güneş Harekâtı, 3 Ekim 2008 Aktütün Karakolu'na saldırı gibi konularda son derece geniş bilgi içermektedir. "ermeni soykırımı" maddesi olmayan tek wikipedia dil şubesidir. kürtçü/ermenici/bölücü demek ayıptır, günahtır.

  Edit: mustafa şekip birgöl maddesini daha da geliştirmek için uğraşırken internetteki en iyi türkçe bilgi kaynağı olduğuna kanaat getirdim. inönü savaşları'nda hangi birliklerin çarpıştığını öğrenmek, buna göre m.ş. birgöl'ün görev aldığı 15. fırka 45. alayın afyon cephesi'nde 1. mi yoksa 2. inönü savaşında bulunduğunu öğrenmeye uğraşırken*** nette yaptığım aramalar sonucunda her 4 sitenin üçündeki bilgilerin vikipedi'den alındığını gördüm. üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.
  1 ...
  #4285743 :)
 21. 46.
  20. yüzyıl dünya takımı kadrosunu yeniden elden geçirmiş ansiklopedi.

  --spoiler--
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Alfredo_Di_St%C3%A9fano
  --spoiler--

  --spoiler--
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/31801/ +
  --spoiler--
  2 ...
  #4360193 :)
 22. 47.
  insanların bilgiye ulaşması için çırpınan bir avuç insanı da içinde barındırdığı doğrudur. sık sık saldırıya uğradığı da doğrudur. bu sebeple pek çok sayfasında hacked komikliği, aşırı taraf tutan yazılar, bozulan şablonlardan kaynaklanan hatalar mevcuttur, keşke olmasadır.

  ne varki burada değineceğimiz, bu ön plan sorunları değil arka plan sorunlarıdır.

  türkçe vikipedi'nin bilinmeyen bir özelliği, siteden soğutulmuş kullanıcılar çöplüğü olduğudur.

  bilinmeyen dediğim durumu açıklayayım. dinamik bir site olduğundan "son değişiklikler" sayfasından arka planın takibi zordur. ayrıca kullanıcılar çoğu zaman ön planla yani maddeler ile ilgilenirler. bu sebeple arka plan dediğimiz kullanıcı sayfaları, şikayetler, engellemeler, oylamalar vs. gibi sayfalar yeterince ilgi görmez. zamanında ilgi görmedikleri gibi, özellikle tartışmaya açık durumlar kısa süre içinde silinip/arşivlenip göz önünden kaybolurlar. bu nedenle özellikle yeni kayıt olan kullanıcıların arka planda dönenleri görmesi için yıllar geçmesi geçebilir. çünkü yaşanırken görmediği veya kendi başına gelmediği sürece, arşivlerden bulup çıkartması mümkün değildir.

  hamdolsun`; hem vikipedinin de bağlı olduğu wikipedia projesinin dünya çapında başarısı, hem de google'ın arama sonuçlarında vikipediye kıyağı sebebiyle, her site sahibinin hayalini kuracağı yüksek bir ziyaretçi trafiği vardır.

  sadece bu da değil... vikipedi amerika'da diğer wikipedia siteleri ile beraber barındırıldığı için bu sitenin yazarları/yöneticileri için bir hosting/bandwidth masrafı yoktur. çıkması muhtemel donanım/yazılım problemleri, saldırıya uğrama gibi dertleri de yoktur.

  bir uludağ sözlük gibi, ne finansmanı için ne de kodlanması ve geliştirilmesi için hiçbir emek harcanmamıştır, harcanmayacaktır. zaten buna dayanarak söylüyorum ki, bugün tüm vikipedi üyelerini/yöneticilerini silseniz bunun "ön plana" hiçbir etkisi olmayacaktır. çünkü vikipediyi ayakta tutanlar, siteye üye dahi olmayan amerikalılardır.

  yani topu veren, top sahasını kuran, ayakkabıları, formaları, hakemleri, ve hatta (google yardımı ile) taraftarları size hazırlayıp sunan amerikalı wikimedia kuruluşudur.

  bunları neden anlattım, çünkü vikipedide, arka planda bir "top benim topup, istediğimi oynatmam" zihniyeti mevcuttur. buna sayısız örnek verebilirim, ama okuyanı sıkmak yerine neden böyle olduğunu anlatmak istiyorum.

  ingilizce wikipediada yuvarlak rakamlar ile 1000 yönetici vardır. bunlardan söz gelimi 600 tanesi aynı dönemde aktiftir.

  türkçe vikipedide ise (son zamanlardaki kesin sayıyı bilmiyorum) yıllardan beri 10-15 civarı yönetici vardır. bunların 6-7 tanesi aktiftir. bu 6-7 kişinin de yarısı kodaman, diğer yarısı ise çömezdir.

  işte mevzu buradan kaynaklanmaktadır. esasen wikipedianın tüm dillerde geçerli olan ortak yazılı kuralları vardır. ve bunlar dışında işlem yapılamaz. sorun, bu kuralların keyfi biçimde esnetilmesi ve çifte standart yaratılmasıdır.

  burada tekrar etmek istiyorum. vikipedi, "ön planı" itibariyle, gayet faydalı ve üyelerin büyük emekleri ile oluşturulmuş bir kaynaktır.

  tekrar konuya dönersek, yöneticiler birbirlerinin kararlarını bozabilmektedirler. dolayısıyla, ingilzice wikipediada keyfi karar alan bir yönetici, karşısında en az 600 tane aktif yönetici bulacaktır. hatalı bir karar durumunda 600 yöneticiyi birden ikna etmek pek kolay değildir.

  oysa türkçe vikipediye baktığımızda durum bambaşkadır. 6-7 kişi kendi arasında sürekli paslaşmaktadır. yani genel anlamda, "sen bana dokunma, ben de sana" biçiminde bir sözsüz anlaşma vardır. bu nedenle hiçbir yönetimsel karar bugüne kadar geri döndürülmemiştir. tekrar ediyorum, yıllardır verilen binlerce kararın hepsi hatasızdır...

  son derece tartışmalı durumlarda dahi, vikipedideki bu oligarşinin otoritesini sarsmamak adına, ya olay görmezden gelinir, ya da göstermelik zayıf muhalefet yapılır. bu genelde tek kişilik zayıf muhalefete cevap dahi verilmesine gerek duyulmadan olay kapanır.

  çok dar bir topluluk olduğundan, yönetimsel mevzulara sürekli aynı insanlar baktığından, bu kollama düzenine aykırı çıkışlar yapan yöneticiler anında sivrilir.

  aldıkları tepkiler neticesinde onlar da "soğutulan kullanıcılar" gibi zamanla vikipediden koparlar. bu tip düzgün yöneticiler de gelip geçmiştir vikipediden. ama elbette, siz şimdi onları arasanız hiçbir şekilde arşivlerden bulamazsınız.

  kullanıcı adı veya tartışmanın yaşandığı maddenin ismi ile aramanız gerekir. bunu da bilmeniz mümkün olmadığından, milyonlarca sayfa içinden isteseniz de bulamazsınız. böyle şeylerin yaşandığından haberiniz bile olmayacaktır. yüzlerce diğer olay ve haksızlık sebebiyle bırakıp giden pek çok kullanıcı gibi... bu nedenle, vikipedi bir soğutulmuş kullanıcılar çöplüğüdür diyorum...

  vikipedinin ziyaretçi trafiğinin yüksekliğinden yukarda bahsettim. ne kadar keyfi yönetilse ve yüzlerce kişi vikipediden soğutulsa da , her gün yeni yüzlerce kullanıcı katılmaktadır. ayrıca mevcut oligarşik yönetim, tam biz türklerin sevdiği gibidir... ve buraya girme hayali kuran çok sayıda kullanıcı da vardır. dolayısıyla yakın vadede burada bahsettiğim sorunlarla ilgili bir gelişim olacağını zannetmiyorum.

  yönetici sayısı 100'leri bulmadığı ve bu 100 kişiden en az 10 tane yürekli eleman çıkmadığı sürece, düzen değişmez, sadece düzülenler değişir...
  1 -1 ...
  #4447520 :)
 23. 48.
  an itibariyle toplam kullanıcı sayısı 200.000 e çok yakın olan ansiklopedi. ama açılan madde sayısı ise 122.000lerdedir. kabaca bir hesapla yaklaşık 80.000 kullanıcı kendine hesap açıp hiç madde yazmamıştır. bir üst sıramızdaki (16.sırada) ukrayna ise yaklaşık 25.000 kullanıcıyla 135.000 madde yazmıştır. burdan vikipedistlere sesleniyorum, biraz daha gayret, biraz daha çaba.
  2 ...
  #4546646 :)
 24. 49.
  an itibariyle tarkan tevetoğlu'nun kürt olduğunu öğrendiğim site.
  2 ...
  #4550803 :)
 25. 50.
  pek çok öğrencinin ödev sorununa çözüm bulan sitedir.
  4 ...
  #4572880 :)