1. 1.
  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi'nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitab etti:  EY INSANLAR! Sözümü iyi dinleyin!Biliyorum,belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birlesemeyecegim.

  INSANLAR! Bu arife gününüz,bu hac ayiniz ve bu Makke sehriniz nasil hürmete deger seylerse canlariniz,mallariniz namuslariniz da ayni hürmete sayandir,her türlü tecavüzden korunmustur.

  ASHABIM! Yarin Rabbinize kavusacaksiniz ve bugünkü her hal ve hareketinizden sorguya çekileceksiniz.Sakin benden sonra eski sapikliklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayiniz!bu vasiyetimi burada bulunanlar,bulunmayanlara bildirsin!Olabilir ki bildiren kimse burada bulunup danisitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmis olur.

  ASHABIM! Kimin yaninda bir emenet varsa onu sahibine versin!Faizin her çesidi kaldirilmistir.Ayagimin altindadir.Lakin borcunuzun aslini vermeniz gereklidir.Ne zulmediniz,ne de zulme ugrayiniz.Allah'in emriyle faizcilik artik yasaklanmistir.Cahiliyetten kalma bu çirkin adetin her türlüsü ayagimin altindadir.Ilk kaldirdigim faiz de Abdülmuttalib'in oglu(ancam)Abbasi'in faizidir.

  ASHABIM! Cahiliyet devrinde güdülen kan davalari da tamamen kaldirilmistir.Kaldirdigim ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu(amcazadem)Rabiya'nin davasidir.

  INSANLAR! Bugün seytan sizin su topraklarinizda yeniden tesir ve hakimiyetini kurma gücünü ebedi surette kaybetmistir.Fakat siz,bu kaldirdigim seyler disinda,küçük gördügünüz islerle ona uyarsaniz bu da onu memnun edecektir.Dininizi korumak için bundan sakininiz!

  INSANLAR! Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim.Sizizn kadinlar üzerinizde hakkiniz,onlarinda sizler üzerinde haklari vardir.Sizin kadinlar üzerindeki hakkiniz,onlarin,aile yuvasini hoslanmadiginiz hiç bir kimseye çignetmemeleridir.Eger razi olmadiginiz herhengi bir kimseyi aile yuvaniza alirsa,müeyyide kullanarak engel olabilirsiniz.Kadinlarin da sizin üzerinizde ki haklari,dine ve gelenege uygun olarak,her türlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.

  MÜ'MINLER! Size bir emenet birakiyorum ki ona siki sarildikça yolunuzu hiç sasirmassiniz.O emenet Allah'in kitabi Kur'an'dir.Mü'minler! Sözümü iyi dinleyin ve iyi belleyin!Müslüman müslümanin kardesidir,böyleçe bütün müslümanlar kardestir.Din kardesinize ait olan herhengi bir hakka tecavüz etmek baskasina helal degildir,meger ki gönül hoslugu ile kendisi vermis olsun.

  ASHABIM! Kendinizede zulmetmeyiniz.Kendinizinde üzerinizde hakki vardir.

  INSANLAR! Allah Teala her hak sahibine hakkini (Kur'an'da)vermistir.Varise vasiyet etmege luzum yoktur.Çoçuk kimin nikahinda dogmussa ona aittir.Zina edenin çoçuga sahip olma hakki yoktur.Babasininkinden baska bir soy idda eden soysuz,yahut efendisinden baskasina baglilik öne süren nankör,Allah'in gazabina,meleklerin lanetine ve bütün müslümanlarin ilencine ugrasin!Cenab-i Hak,bu gibi insanlarin ne tevbelerini,nede adalet ve sahadetlerini kabul eder.

  INSANLAR! Rabbiniz birdir.Babiniz da birdir;Allah yaninda en kiymetli olaniniz,en çok saygi göstereninizdir.Arabin arap olmayana-Allah saygisi ölçüsünden baska-bir üstünlügü yoktur.

  INSANLAR! Yarin beni sizden soracaklar,ne diyeceksiniz!

  "-Allah'in elçiligini ifa ettin,vazifeni yerine getirdin,bize vasiyet ve ögütte bulundun,diye sahadet ederiz."(Bunun üzerine Resul-i Ekrem sahadet parmagini göge dogru kaldirarak,sonrada cemaat üzerine çevirip indirerek söyle buyurdu:)

  Sahit ol ya Rab! Sahit ol ya Rab! Sahit ol ya Rab!
  107 -13 ... vezir tonyukuk
 2. 2.
  islam dininin yüceliğini ve mükemmelliğini gösteren bir başka oldugudr.
  20 -2 ... haznedaroğlu
 3. 3.
  peygamber efendimizin vefatından az evvel ümmetine yaptığı bir veda konuşmasıdır.bu hutbede islam dini içindeki önemli husulara dikkat çekilmiştir.kan davaları kesinlikle yasaklanmıştır ve şu dört şeyden kesinlikle kaçınılması istenmişti.bunlar;

  1- Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayın.
  2- Allah'ın haram kıldığı canı, haksız yere öldürmeyin.
  3- Zina etmeyin.
  4- Hırsızlık yapmayın.
  8 -1 ... white pages
 4. 4.
  (bkz: ilk insan hakları bildirgesi)
  13 ... ben hakimim masum bey0
 5. 5.
  Efendimizin (S.A.V) Yüzyıllar öncesinden bügün oluşacak toplumsal ve bireysel sapkınlıları bilerek öğütlerde bulunduğu hutbedir.
  11 -1 ... uzaklarda
 6. 6.
  ne yazık ki tüm kaynaklarda türkçeye çevrilirken ufak ama çok önemli bir hata yapılmış, çok sevgili peygamberimiz hz. muhammed(s.a.v.)'nin islam alemine son kez konuştuğu hutbedir.

  --spoiler--
  Allah'in gazabina,meleklerin lanetine ve bütün müslümanlarin ilencine ugrasin!
  --spoiler--

  Burada yüce peygamberimizin açıkça çok sevdiği insanlara * beddua ettiği görülüyor. daha doğrusu bize o şekilde gösterilmiş.

  tüm insanları çok seven ve kainatın yaratılış sebebi olan peygamberimiz hz. muhammed(s.a.v.)'in hiç kimseye beddua etmeyeceği çok barizdir.
  11 -1 ... plts
 7. 7.
  "Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap

  olmayana, Arap olmayanin da Araap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin

  da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur..

  sözleriyle ırkçılığa da vurgu yapılan hutbedir.
  8 -1 ... istanbul icin efkar vakti
 8. 8.
  böyle bir gecede yazılmalı mıdır bilmiyorum. ramazan'ın son cuması, kandil gecesi falan.seri seri eksiler beni bekler. ama sözlüğü açınca karşıma çıkan bu başlığı sorgulamadan edemedim.

  açıkçası veda hutbesi'nin ne olduğunu biliyordum ama hiç okumamıştım. ilk defa tamamen okudum ve kimsenin karşı çıkamayacağı önerilerle dolu olduğunu gördüm.

  peki neden kainatın efendisi veda ederken verdiği bu öğütleri hayatı boyunca uygulamamıştır?

  islam'da kadın hakları yoktur. miras ve tanıklık olaylarında ikinci sınıf vatandaşlardır. kocalarının karılarını dövebilecekleri yönünde ayetler vardır. bir erkek birden çok kadınla evlenebilir ama bir kadının böyle bir hakkı yoktur. peygamberimizin de bir haremi vardı.

  islam'da ırkçılık vardır, cihat vardır. müslüman olmayanlar müslüman yapılmalıdır. kolelik ve sınıf ayrımcılığı vardır. peygamberimizin de köleleri vardı hatta bir tanesinin karısını da haremine katmışlığı vardır.

  tezat bir hutbedir.

  edit: eksileyenlere hak veriyorum. yumuşak karınlarına vuruyorum. ama eksiledikten sonra neyi yanlış düşündüğümü bana bildirirlerse çok memnun olurum.
  5 -29 ... maxim tsigalko
 9. 9.
  "EY INSANLAR! Sözümü iyi dinleyin!Biliyorum,belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birlesemeyecegim." kısmı son derece duygusal olan, islam dininin insanı ve şerefini nasıl koruduğu, insanın malına da canına da nasıl sahip çıktığı, kötü şeyleri nasıl elinin tersiyle ittiği hakkında temel bilgi veren, okudukça okunası gelen, ağlatan, peygamberi özleten, ona kavuşma hissini artıran muhteşem konuşma.
  5 -2 ... bushi
 10. 10.
  çok büyük sosyalist mesajlar veren önemli bir kaynaktır.
  2 -1 ... ote yandaki melun kalem