1. 1.
  sperm yollarının kesilerek, erkeğin kısırlaştırılması operasyonudur.
  bir doğum kontrol yöntemi.
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  (bkz: hadım edilmek)
  -1 ... zamazingo
 3. 3.
  geri dönüşü olmayan doğum kontrol yöntemi. mekanizmayı kurusıkı moduna getirmeye yarar. geri dönüş ihtimali vardır ama sadece ihtimalden ibarettir.
  1 -1 ... roy mustang
 4. 4.
  sperm kanallarının bağlanmasıdır.
  uygulandıktan sonra erkek artık gebe bırakamaz.
  kanalların bağlanması, erkeğin görünümünde, cinsel doyumunda hiç bir değişiklik yapmaz.
  erkeklerde testislerde oluşan spermler, kanallar kesilip bağlandığı için, cinsel ilişki sırasında boşalan meniye geçmez. ve ovumu (yumurtayı) dölleyemez.
  spermler vücut tarafından emilir.
  &100 etkili bir korunma yöntemidir.
  3 ... twor
 5. 5.
  güneydoğuda büyük bir hızla yaygınlaştırılması gereken operasyon. kediler gibi üremenin, "hiçkimse" ye bir faydası olmadığını biri onlara söylemeli.

  vazektomi yapılacak hastalara, spermlerini dondurmaları önerilir. bu nedenle hastadan sperm örneği alınır, ilerleyen zamanlarda çocuk yapmak isterse, dondurulmuş sperm "superfresh ürünü gibi" çözülür ve kadının dölyoluna bırakılır.
  5 -2 ... beyazyelkenli
 6. 6.
  testislerde üretilen sperm hücrelerinin meni kesesine geçişinin cerrahi bir yöntemle kalıcı olarak önlenmesi işlemi. en etkili aile planlaması yöntemlerinden biridir.

  buradaki mantık şudur: sperm hücreleri, bu işlemin ardından depo yeri olan meni kesesine geçemezler. bu nedenle boşalma esnasında çıkan sıvıda sperm olmaz; dolayısıyla spermsiz meni, yumurtayı dölleyemez. atmığın dış görünüşünde hiç bir değişiklik olmaz. üretilmeye devam eden spermler ise vücut tarafından emilerek yok edilir. cinsel istek ve güçte hiç bir azalma olmaz; aksine çiftler hamilelik korkularından arındıkları için, daha özgür bir cinsel yaşama kavuşabilir.

  dikkat edilmesi gereken husus, bu yöntemin kalıcı olmasıdır. vazektomi yapıldıktan sonra, bunun geri dönüş oranı çok zayıftır. çünkü vazektomi esnasında, spermlerin depoyla bağlantısını oluşturan sperm kanallarına bilinçli olarak hasar verilir. vazektomi sonrası çocuk sahibi olmak isteyen erkek, kanalların tamiri için ya da testislerden sperm alınması için operasyon geçirmelidir.

  bu nedenle vazektomi yaptırmak isteyen erkek ve varsa eşi, bunu iyi düşünmeli ve buna göre karar vermelidir.

  tıbbi sorumluluk reddi: bu yazı yalnızca bilgi verme amaçlıdır. hekim uyarısı ya da önerisi yerine geçmez.
  3 ... tarumar
 7. 7.
  tdk'ya göre " duktus deferensin ameliyatla alınması " olayıdır. günümüz türkçesinde spermlerin yoluna engel konulması, yolun tanınmaz hale getirilmesi işlemidir. böylece spermler vücut içerisinde kalır. vücut içerisinde kalan spermleri vücut genelde öğütür. lakin zaman zaman bu konuda da sorun yaşandığı görülmüştür.
  1 ... gozgozgoztepe
 8. 8.
  "Doğal kondom" olarakta anılmaktadır bu durum. Zira bu tespit bir derece doğrudurda. Ancak olayın özüne inildiğinde bu operasyonu geçiren bir çok insan ileride pişman olabilmektedir. Nede olsa çocuk sahibi olmak güzel bir şeydir ve bundan geri dönülmez bir şekilde mahrum kalmak kötü bir şey olsa gerek.

  Tıbbi tanımı ise şu şekilde: "Erkeklerde duktus deferensler bağlanarak spermlerin boşalmasını önlemeye denir. Hindistan gibi ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Operasyon sonrası erkeğin erkeklik gücü etkilenmez sadece çocuk yapma yetisini kaybeder."
  -1 ... jacopss
 9. 9.
  (bkz: erkeğin kısırlaştırılması)
  ... transfontanel
 10. 10.
  duktus vaz deferensin bir parçasının çıkartılmasıdır. Doğum kontrol yöntemi. Vazektomi sonrasi ejekulat içinde sperm bulunmaz ancak semenin miktarı yine aynıdır.
  1 ... aristocrazia