bugün

seyahate cikarken esya konulan hedenin adidir. bavul da denir buna.
bavulla eş anlamlı mıdır arada fark var mıdır tartışmalarına sebep olan sözcüktür.
yeşim'in ilk ve tek albümü. 10 şarkı vardı içinde. sezen aksu, meral okay ve şehrazat'ın şarkılarından oluşan albümün prodüktörü garo mafyan'dı. içinde kimselerin bilmediği sancı isimli bir şarkı vardır ki mükemmeldir.
içine aldığı tüm ıvır zıvırla birlikte geride bıraktıklarının ağır yükünü koyduğun, ayrılığın başlangıcının maddesel izahı.

valizim dolu yine aşklarla anılarla
yola çıktım sonsuz ayrılıklarla
öyle bir yalnızlık ki yıllar yoruldu
acıalr pişmanlıklar ve ben yollarda.
öğrencinin yapışık ikizidir. eğer 4 yıllık okuduysanız okulu, o 4 yılda valiz düzenleme sanatında usta olmuşsunuzdur. anneniz bile elinize su dökemez bu konuda.
gittiğim yerlere peşimde taşimaktan tiksindiğim şey, artık gittiğim yere kargoyla önceden göndermeyi planladığım şey.
yolculuğa çıkarken alınacak eşyaların içine konulduğu bir tür büyük çanta.

hani türk filmlerinde vardır ya bir valiz çeşidi;
yukarı doğru açılan kapağı, şifreli ya da bastırınca tokk ses çıkaran bir mekanizmalı, sonra bir de üstünde uzun iki tane kayışı olan kapattıktan sonra üst kapaktan alt kapağa doğu uzanıp ordaki kendi için ayrılmış bölümlerden geçen...
heh işte ben onu gördüm bugün evde.
içimde bir anda yine eski türk filmlerinden gelen bir esinlenmeyle alsam bunu atsam yatağımın üstüne dolaptaki her kıyafeti öylece savursam içine bir sinirle (abkz: göstermelik) sonra kapatsam...
çekiştirsem peşimden, kayışları aşağı sarkarken, sonra bir anda mekanizma atsa! ve içindekiler yere saçılsa falan....
neblim öyle geldi içimden işte!
ben de anlam veremedim...

tam çekip gitmeklik valizdi...
görsel
kampüs çevresinde ki onlarca insanda görebileceğiniz gereç.malum bayramda herkes memlekete kaçıyor.
şöyle bir uzaktan bakınca bazen çok sinir bozar. ''bir zamanlar, çok şey ifade ederdi düşüncesinin akla gelmesi bile üzer.'' neye kızsam bilemem, zamana mı, gidenlere mi, kendime mi.
çok farklı anlamlar taşır. kimine göre veda anlatır valiz. kimine göre bir kavuşmaya gebedir. birileri için umuttur hatta... sırf bu yüzden bazen valiz odanın ortasında açık durur. içi boş olsa da, hiçbir yere gidilmeyecek olsa da kaldırılamaz. ani bir değişikliği bekler, hiç gerçekleşmeyeceğini bile bile...
çok farklı amaçlar için kullanılır. kimileri ceset taşır, kimileri uyuşturucu valizinde. ama en çok kıyafet, ayakkabı, güneş kremi, havlu, ilaç vs. taşınır. birileri de umut taşır her gittiği yere. tükeneceklerini bile bile...
bir ali ural şiiridir.

valizimi hazırlamama yardım et
kollarından çekiyorlar saatin
kollarımdan çekiyorlar
bekçi elini düdüğüne götürüyor
yardım et
şimdi

şimdi çocukların üzerini açtığı vakitdir
parmak uçlarıma basarak
yandırmadan örtsem onları
uyku,hiçbir göze
çocuk gözüne yakıştığı kadar yakışmaz
uyku
bana da yakışırmı?

kelimeleri sol tarafa koy
söylenmemiş olanları,yürünmemiş yolların yanına
kollarını mavi gömleğimin boynuna
ayrı ayrı koy güneşli günlerle karlı günleri
karıştırma

sağ köşeye biblolarımı koy
tahtadan,camdan,tenekeden biblolarımı
harcamadığım demir paramı,deniz kabuklarımı
yolluk olarak bir elma,bir dilim portakal
bir hırka da koy belki üşürüm yolda

alizimi hazırlamama yardım et
kollarından çekiyorlar nehrin
kollarımdan çekiyorlar
bekçi elini düdüğüne götürüyor
en üste koy şiirlerimi
görsel
48 kilo insanlar için taşıması aşırı zor bir bir şey. Ölürsem hakkınızı helal edin.
Jules Verne'in 1873 yılındaki “80 Günde Devri Alem” romanında, bir valiz almazlar. "Yalnızca bir gömlek çantası, iki gömlek ve üç çift çorap, Elbiseleri yolda alacağız "dedi.
Bavul-Valizin tarihi çok eskilere dayanır. Göçlerin başladığı tarihten itibaren valizler hep olmuştur.
Eskilerde sahip olduğumuz Valizler suya ve kötü yol şartlarına dayanıklı olması açısından sert tahtadan ve deriden imal ediliyordu.
Ulaşım araçlarının gelişmesi ve taşıma şartlarına göre valiz çeşitleri ve taşıdığı özelliklerde değişti/gelişti.
2016 yılında GPS sinyali ile takip ettiğimiz, taşındığı yere göre şekil alabilen ve bizleri de taşıyan valizlere sahibiz. Valizler artık taşıma ihtiyacı yanında insanlara sosyal statü ve estetik de katıyor.
benim aklıma valiz deyince hala bunlar geliyor aq... otobüs diyince de 302.
görsel
aklıma üniversite geliyor. şehir dışında çıktı da. ewed