bugün

'ultimate fighting championship'in kısaltması. dünyanın en sert döğüş organizasyonudur (tabii yasal olanların içinde, yeraltında daha uçta döğüşler yapılıyor olması muhtemeldir) bütün stillere hatta stili olmayanlara bile (dötlerine güveniyorlarsa eğer) açıktır. döğüşçüler arasında siklet farkı gözetilmez, 70 kiloluk biri 180 kiloluk biriyle döğüşebilir. sadece ısırmak, kafa atmak ve taşaklara vurmak yasaktır. bunların dışında aklınıza ne geliyorsa yapabilirsiniz, kol burkmak,yerde döğüşmek (brezilya jiu jitsu'su),boğaz sıkmak vb. serbesttir. döğüşçüler normal boks eldiveni değil parmakları açık ve daha ince yarım eldivenler kullanırlar. döğüşün sona ermesi için ya yere düşen rakibin eliyle yere vurması ya da bayılmak üzere olup ya da çoktan bayılmış olan ama hala yumruk,tekme,diz yemeye devam eden rakibin ölmesini engellemek için hakemin müdahele etmesi ya da antrenörün havlu atması gerekir. bazı döğüşler cidden mide bulantısı ve kusmaya neden olacak kadar serttir.bir müsabakada rakibin bacağına low kick (alçak tekme) atmaya çalışan bir döğüşçünün kaval kemiğinin kırıldığını görmüştüm, hiç hoş bir manzara değildi doğrusu)
bir cesit vahset ama izlemesi cok zevkli ..serbest stilde cok az kuralin oldugu bir kafesin icinde dovus yada modern cesit gladyatorluk
(bkz: vale tudo)
(bkz: brazilian jiu jitsu)
belki de yuz yillardir tartisilan soruya cevap verilmesini saglayan organizasyon.

Hangisi dover ? Karate, boks, aikido, kung fu..vb

cevap brazilian jiu jitsu olmustur. Gracie kardeslerden biri UFC'de onune geleni devirmis kimseye acimamistir. kaldiki, bu adam ne dovuscuye benzer, ne agresif bir tipi vardir. manken gibi cocuktur. zayiftirda ayrica.

tabii kisa surede rakipleri de jiu jitsu ogrenmis , gracie kardeslerin havasi bir nebze sonmustur.
ken shamrock ve tito ortiz gibi iki manyağı tanımamı sağlamış olan organizasyondur.
(bkz: hastasıyım)
musabaka başlamadan önce "ölürsem tüm sorumluluk bana aittir" şeklinde sorumluluk belgesi imzalanılır.
Sekizgen ringin içine iki kişi girip neredeyse herşeyin serbest olduğu bir maça başlarlar. Eskiden daha sert yapılırdı bu turnuvalar. dişilik ya da eldiven kullanılmazdı.

http://www.ufc.com/ sitesinden bilgi alınıp, örnekleri izlenebilir.
Sportif kavga denebilir.Buradaki kavganın özelliği elemanların birbirine esnaf tekmesiyle değil,gayet stilli girmeleridir.Bu stil olayının en iyi örneği amerikan güreşçisi Brock Lesnar'ın UFC'de Frank Mir ile kapışmasıdır.Azman olan Lesnar kafa göz girmiştir,ama Frank Mir onu çevirtip,kneebar hareketiyle pes ettirmiştir.
Jui-Jitsu'cularla güreşçilerin, boksörlerle MuayThai'cilerin birbirine girebildiği, bazen dakikalarca yerde kenetlenerek can çekmişmelerini izlediğimiz, izledikten sonra kardeşlerimize headlock yapmaya çalıştığımız "Dünyanın en hızlı büyüyen sporu" olarakta bilinen organizasyon.

edit:imla
çoğu zaman, dövüşçülerin bayıldıktan sonra bile bir kamyon dayak yediği organizasyondur.
ring, kan revan içindedir. 5 dakikalık round'lar dövüşçülere muhtemelen 5 sene gibi geliyordur.
ne yarmalar vardır ki kükreyerek çıktığı ring'den agd vaziyette sedyeyle indirilir.

kısaca, yiğidin harman olduğu spor dalıdır.

yabancı kaynaklardan takip ettiğim kadarı ile beyin .mcıklaması ve ölüm oranı bakımından boks, bu spordan 20 kat daha tehlikelidir. bildiğim kadarıyla şu ana kadar sadece 2 dövüşçü öldü.
90 lı yıllarda gracie ailesinin rakip bulmakta zorlanması ile ortaya çıkmış, daha sonra dana white ın organizasyonu satın alması ile dünyaya açılmıştır. şu adan 119 turnuvayı geride bırakmış, dünyanın en büyük dövüş organizasyonudur. dövüşler octagon adı verilen bir sekizgen kafesin içinde yapılmaktadır. izlemeye gelenler arasında ünlü film yıldızlarından, rock starlara, ünlü dövüşcülere kadar geniş skalada bir kitleye ulaşmıştır. her turnuva bir önceki ile kıyaslanamaycak derecede güzel olmaktadır. the ultimate fighter ile de kendine yeni dövüşcü temin etmesi takdire şayandır.
digitürk spormax kanalından izlenebilir.
best of 2010 toplaması irfree'den indirilebilir.
Dünyanın en iyi güreş, boks, jiu jitsu, tekvando, judo gibi dövüş sanatlarından isimlerinin bulunduğu izlemesi ve Brock Lesnar'ın da dayak yeyişinin bir o kadar keyifli olduğu ağır siklet şampiyonu Cain Velasquez olan karma dövüş sanatıdır.
ufc izlendikten sonra boks maçı asla izlenmez ayılar ringe çıkarken kükrerler ama sedyeyle ring dışına indirilirler.

ayrıca kimbo slice ufcteki pro dövüşçülerin sokakta dövdüğü adamlara benzemediğinide tecrübe etmiştir.

edit: wanderlei silva bile varmış

http://www.ksby.com/images/news/SILVA.jpg

zaman ötesi edit: http://www.box-set-dvd.co...124-DVD-BOXSET_p7253.html linktekini temin eden yer bilen ulaşsın bana
an itibariyle tüm sikletlerdeki sampiyonlar,

(bkz: dominick cruz)
(bkz: jose aldo)
(bkz: frankie edgar)
(bkz: georges st pierre)
(bkz: anderson silva)
(bkz: jon jones)
(bkz: cain velasquez)
(bkz: the ultimate fighter)
kimine göre vahşet kimine göre dövüş sporlarında tekniğin gelebildiği son noktanın görüldüğü şampiyonadır. asıl zevkli olan adamların kan revan içinde kalmasını izlemek, oralarının buralarının şişmesini, kapanmasını görmek değil alanlarındaki teknikleri ne derecede başarılı uyguladıklarını görmek ve hayran olmaktır.
katılmak istediğim organizasyondur, hatta o kadar iddialıyımki 1 vs 3 bile çıkarım...
görsel
genelde mma (mixed martial arts) ci amcaların, ustası oldukları dövüş sporlarını harmanlayarak icra ettikleri spordur, altıgen rigde iki sporcu, yumruk kısımları güçlendirilmiş, yarım eldivenlerle dövüşür, yasal dövüş sporlarının en sertidir, oyunları da çıkmıştır, ufc undisputed serisi..
22 kasımda türkiyeye gelecek olan organizasyondur. şimdiden 4 gözle beklenendir.
http://m.youtube.com/?#/watch?v=wb69rlxvxow
ağır sikletine acil takviye lazımdır. yoksa bu gidişle ağır sikleti ölecek.
eski wwe güreşçisi cm punk'ı bünyesine katmış olan organizasyondur.